Možný budoucí lídr na pravici potopil Schwarzenberga. Řekl, koho zastupuje

15.12.2013 6:45

ROZHOVOR Sociolog Petr Hampl v něm vidí budoucího populistického lídra české pravice. Je čerstvě zvoleným místopředsedou Strany svobodných občanů. Řeč je o Tomáši Pajonkovi, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mimo jiné varoval před neustálými změnami daní a zákonů. Vyjádřil se i k ODS, Andreji Babišovi či Karlu Schwarzenbergovi a ukázal cestu, která podle něj povede k větší spokojenosti občanů.

Možný budoucí lídr na pravici potopil Schwarzenberga. Řekl, koho zastupuje
Foto: Petr Kupka
Popisek: Tomáš Pajonk během předvolební akce u podniku Andreje Babiše ve Valašském Meziříčí
reklama

Chystané snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a výživu od roku 2015 by podle plánu rodící se koalice mohla nahradit nová sektorová daň pro oblast energetiky, telekomunikací nebo finančnictví. Strany o tom ale budou ještě jednat. Co si o těchto uvažovaných změnách myslíte?

Česká republika nemůže mít pleny v nižší sazbě, protože by porušovala nařízení Evropské unie. Na toto téma proběhla už i diskuze mezi paní Roithovou a ministerstvem financí. Pleny a výživa jsou ale podružné, a to říkám i s tím, že očekávám v lednu přírůstek do rodiny. Takováto podpora rodin je prostě lakování exkrementu na růžovo a nic nevyřeší. Hurá za kosmetické snížení daní. Co podle mě potřebují rodiny daleko více? Potřebují jistotu, že bude poptávka po práci. Potřebují, aby firmy soutěžily o kvalitní zaměstnance, dávaly zakázky živnostníkům. Potřebují vědět, že ti, co chtějí pracovat a pracují, se budou mít dobře. Pak mohou mít více dětí, protože budou vědět, že se o ně dokáží dobře postarat.

Jak toho ale dosáhnout? Zjednodušme život živnostníkům a malým firmám. Najmout a propustit musí být snadné. Extrémně snadné. Umožněme lidem uzavírat svobodné pracovní smlouvy. Zrušme stovky zbytečných regulací a s nimi i úřední místa, která nutně tyto regulace a omezení kontrolují. Zbytečně. Bohatství nevzniká na úřadě a slevou na dani, ale umem a prací.

Minimální daň pro osoby samostatně výdělečně činné zástupci koalice z dohody nakonec škrtli, ale OSVČ, kteří dlouhodobě nevykazují zisk, přijdou o nárok na daňové zvýhodnění. Jak hodnotíte tento krok?

Chválabohu za to, že nezavedli minimální daň. Ta existuje ve formě sociálního a zdravotního pojištění, ale alespoň ji nezvedli. Kde však vidím větší problém? Proč se musí pořád daňový systém měnit? Zákon 586/1992 Sb o daních z příjmů byl za 20 let existence České republiky 19x novelizován. Chceme, aby lidé v naší zemi mohli pracovat, podnikat a žít? Tak je nechme! Neměňme pořád pravidla. Nenuťme je zase se učit nové zákony, které jim nijak nepomůžou.

Fotogalerie: - Bitva o rozpočet

Ve sněmovně se jednalo o rozpočtu jak jej navrhla ...
Lubomír Zaorálek
Ve sněmovně se jednalo o rozpočtu jak jej navrhla ...
Jan Fischer
Věra Jourová u řečnického pultu
Jaroslav Zavadil s hlavou v dlaních

Co říkáte možnému personálnímu obsazení vládních postů? Andrej Babiš může být vicepremiérem nebo ministrem financí, Bohuslav Sobotka trvá na Lubomíru Zaorálkovi na postu ministra zahraničí, s čímž ale nesouhlasí prezident Zeman, který nechce také Martina Stropnického na postu ministra obrany. Lidovci pak požadují tři křesla ve vládě, jinak do vlády nepůjdou.

Byl jsem ve Velké Británii na obchodní cestě. Před začátkem několika jednání se občas prohodí pár slov a kolegové se mě ptali, zda je pravda, že budeme mít ve vládě člena KGB, nebo Stasi. Odpověděl jsem jim, že to je jen bývalý agent StB, takže to až tak horké nebude.

Ale teď vážně, ve vládě budou opět jen zástupci byrokratů, velkých oligarchů, profesionálních politiků, rozdělovačů dotací, či právníků. Nečekám tedy žádnou velkou změnu. Ostatně jako minule. Co ale vnímám pozitivně, je to, že budeme mít vládu reflektující volební výsledek a ne „prezidentskou vládu“. Nemáme sice dokonalý systém, ale nenechme si zastupitelskou demokracii a politickou odpovědnost voličům vzít.

Jakou myslíte, že bude mít stabilitu vládní koalice? 

Neviděl bych to nijak černě. Pan Babiš i pan Sobotka vládnout chtějí, najdou společnou řeč.

V jakém stavu je současná pravice v ČR?

Roste, začíná znovu a prochází obrodou. Svobodným přibývá členů (od voleb máme přes 700 nových zájemců o členství). Učí se lépe komunikovat s voliči a prodávat myšlenku, že bohatství nevzniká více zákony a více úřady.

Fotogalerie: - Koncert pro Svobodné

Na náměstí Republiky proběhl Koncert  pro Svobodné
Podporu přišla vyjádřit asi stovka občanů
Na úvod zahrála kapela Rangers
Předseda Svobodných Petr Mach
Rozdávaly se také ilegální žárovky...
Fotilo se s vlastnoručně napsaným sloganem...

Petr Fiala nedávno oznámil, že bude kandidovat na post předsedy ODS. Může někdo jako on změnit pošramocený obraz občanských demokratů, nebo tuto stranu už nezachrání ani nový lídr?

Myslím, že nezachrání, ale mohu se velmi mýlit. Nerad bych ODS hodnotil, nebyl bych objektivní. Mám pocit, že na nízkých úrovních a v členské základně jsou místy zajímaví, zásadoví a dobří lidé. Není jich ale zdaleka dost. Obávám se, že přerozdělovači a zastánci kompromisů a mírného pokroku v mezích zákona, převládli. A z mírného pokroku se stala stagnace a sešup. Viz omezení podnikání za vlády ODS a TOP 09. Často ale slyším, že vždy vládli v koalici a že je vždy koaliční partneři donutili dělat věci jinak. To je tedy ale signál pro voliče, že ODS neumí koalice vést. Přeji panu Fialovi hodně zdaru v boji proti víceméně socialistickým tendencím uvnitř jeho strany.

Jaký je váš názor na Karla Schwarzenberga?  A co říkáte jeho definici TOP 09 jako konzervativní strany?

Karla Schwarzenberga nevnímám jako osobnost, ale jako maskota. Jistě namítnete, kdo jsem já, mladý cucák, abych si dovolil říkat takové věci o „ikoně“ našeho národa. Navíc znám Karla Schwarzenberga pouze z jeho veřejného a marketingového projevu. Nicméně, pro mě je to maskot lidí, kteří chtějí pod rouškou morálky říkat ostatním, co mají dělat a co je pro ně dobré. Je to maskot nových elit, které poznáte tak, že říkají „lidé jsou hloupí a nezodpovědní, musíme je chránit před sebou samými“. No klidně chraňte, ale za svoje a ne za naše, či jejich peníze. Možná i proto na mě pan Schwarzenberg působí jako hezká, milá, ale prázdná nádoba. Někomu to stačí, někomu ne. Překvapuje mě, že právě mladí lidé, kteří by mohli chtít prohlédnout ono pozlátko, tak často nečiní. Ale i to se mění.

K TOP 09. První se pasují na jediné zachránce pravice. Pak dají národu více daní, více regulací, nedobré ministry. Tak teď jsou tedy pro změnu konzervativní. Budiž. Nic to v jejich pojetí neznamená. Příští rok třeba budou tvrdit, že jsou liberální, nebo tak. Jako dobrou vlastnost TOP 09 vidím, že odmítají tradiční komunismus a socialismus. S tím se ztotožňuji. Bohužel místo starého socialismu obhajují unijní byrokratismus, korporativismus a nový socialismus. Nedochází jim, že jdeme z louže pod okap.

Jaké kroky může podniknout vláda k tomu, aby zvýšila ochotu lidí nakupovat? A přeje vůbec finanční situace českých domácností zvýšené spotřebě?

Mimochodem, copak jen spotřeba je důležitá? Proč by lidé neměli spořit, nebo prostě nakupovat něco jiného? Já myslím, že když budou mít lidé jistotu, že práce je dost, že rok od roku bohatnou, no tak pak budou určitě i více nakupovat i více spořit, i mít více dětí a spokojenější životy. O to nám snad všem jde, nebo ne?

Před čím byste varoval v české politice pro nejbližší roky?

Před stálými změnami daní, dotací, parametrů a zákonů. Nikoho to nezajímá a nic to také většinou nevyřeší. Parlament má být zástupce lidu, ne továrna na zákony, kde cílem je co nejvíce. Poslanci - nechte lidi pracovat, neberte jim důvěru v sebe sama. Nedělejte, že se staráte, když pak ve výsledku je to ještě horší. Pak začneme věřit, že jsou politici, kteří ze systému nechtějí jen těžit.

Ing. Tomáš Pajonk (nar. 1981 v Havířově) pracuje jako jednatel a vývojář ve společnosti SolverTech, s.r.o. Bydlí v malé obci na jedné z valašských samot. Od roku 2012 je předsedou krajského sdružení Strany svobodných občanů ve Zlínském kraji. V roce 2013 byl zvolen místopředsedou téže strany. Je ženatý, má dvě děti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se stalo s umělci po roce 1989? Černocký odsoudil bonz na Klause

10:47 Co se stalo s umělci po roce 1989? Černocký odsoudil bonz na Klause

ROZHOVOR „Trump sílu spiknutí proti sobě hrubě podcenil. Měl být daleko důraznější a po nástupu do f…