Na rozdíl od Čechů, kteří remcají někde v hospodě, Francouzi jdou do ulic... Bouřlivé dění ve Francii očima Libora Roučka

06.12.2018 18:04 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Na rozdíl od Čechů, kteří remcají někde v hospodě, Francouzi jdou do ulic. Jakýkoli pokus o reformu se ve Francii setká s odporem.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček k protestům Hnutí žlutých vest upozorňuje, že prezident Emanuel Macron byl dosud v reformách úspěšný. „Žádná revoluce, žádné převraty, ale čas od času budou demonstrace v zemích, kde je tradice určitého násilného protestu,“ podotýká Rouček.

Na rozdíl od Čechů, kteří remcají někde v hospodě, Francouzi jdou do ulic... Bouřlivé dění ve Francii očima Libora Roučka
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Protesty Hnutí žlutých vest trvaly od poloviny listopadu, pak premiér Édouard Philippe přišel s ústupkem, že o půl roku odloží zvýšení daně z pohonných hmot a vláda nebude upravovat tarify na elektřinu a plyn. Teď už se hovoří o zrušení daně, případně o tom, že změny nebudou figurovat v rozpočtu na rok 2019. Je současný postup vlády správnou odpovědí?

Je to rozumné řešení. Vláda také řekla, že s veřejností bude problematiku diskutovat. Udělali chybu, že ekologické daně nediskutovali s širší veřejností dříve a vláda jen rozhodnutí oznámila jako hotovou věc. To se samozřejmě nelíbilo nejen Žlutým vestám, ale i široké veřejnosti. Kdyby se tohle uskutečnilo u nás, také s opatřením nebude 70 procent lidí souhlasit. Když se ale podíváme na spotřební daně, Francie je má nižší než Velká Británie nebo Německo. Když jedu ze Štrasburku, natankuji ve Francii, protože v Německu je cena benzínu o několik centů vyšší. Britové nebo Němci nejdou do ulic, i když mají daně vyšší, a berou situaci tak, jak je.

Francouzi mají jinou povahu. Když jde o reformy, jdou do ulic. Jakýkoli pokus o reformu se ve Francii setká s odporem. Také za minulých vlád, za Hollanda nebo Sarkozyho, jakýkoli pokus o reformu skončil. Macron byl doposud úspěšný. Do určité míry reformoval státní rozpočet a Francie na rozdíl například od Itálie nemá problémy s velkými deficity. Reformoval pracovní právo, což se v minulosti zdálo nemožné, a pokračuje dál. Jen udělal chybu, že věc nediskutoval s širší veřejností, odbory a na venkově s farmáři. 

Francie na rozdíl od Velké Británie, Německa a dalších zemí má tradici revolučního marxismu čili anarchismu, ta je tam po desetiletí, a má také tradici krajně pravicových násilných skupin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…