Naplňování Rekonstrukce státu probíhá hůř, než jsme čekali, trpce konstatoval její liberecký krajský ambasador Pavel Felgr

08.09.2014 23:45 | Zprávy

ROZHOVOR „Naplňování Rekonstrukce státu probíhá hůře, než jsme čekali. Bohužel někteří poslanci po svém zvolení zjistili, že body Rekonstrukce státu pro ně nejsou najednou takovou prioritou, někteří dokonce porušili slib, který dali voličům. To je případ pana poslance Horáčka (TOP 09), který jako jediný z klubu hlasoval proti návrhu zákona o rozšíření pravomocí NKÚ," vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Pavel Felgr, ambasador Rekonstrukce státu v Libereckém kraji.

Naplňování Rekonstrukce státu probíhá hůř, než jsme čekali, trpce konstatoval její liberecký krajský ambasador Pavel Felgr
Foto: Archiv P. Felgra
Popisek: Pavel Felgr

„I poslanci za ANO se k bodům Rekonstrukce státu staví rezervovaně. Jejich předvolební heslo Nekecáme, makáme se bohužel pomalu otáčí a dochází k přehazování odpovědnosti mezi ČSSD a ANO za to, proč se zákony nedaří prosadit. Jsem přesvědčený o tom, že pokud by pro ANO byly zákony Rekonstrukce státu takovou prioritou, jak o tom mluvil pan Babiš těsně po volbách, mohlo by jejich přijetí v podobě, která by dávala smysl, již dávno prosadit. To se týká zejména registru smluv, který se pokusila `vykostit` Adriana Krnáčová, náměstkyně ministra vnitra a  kandidátka na primátorku Prahy za ANO," doplnil Felgr, který v komunálních volbách kandiduje za Změnu pro Liberec.

Změna pro Liberec připravila tzv. Desatero pro liberecké politiky - deset principů dobré správy města (předpokládám, že jako krajský ambasador Rekonstrukce státu jste se na něm významně podílel i vy). Co je jeho smyslem?

Desatero pro Liberec vychází z principů Rekonstrukce státu a Desatera, které připravilo před komunálními volbami v roce 2010 Oživení. Jedná se o soubor 10 principů, nebo chcete-li cílů, ke kterým by Liberec měl směřovat. U každého z bodů je naznačená cesta, jak k tomu cíli dojít. Neříkáme, že to je cesta neměnná, jsme připraveni jednat o jiných cestách, pokud povedou ke stejnému cíli a budou třeba jednodušší nebo rychlejší. V tom je právě podobnost s Rekonstrukcí státu, kde bylo předloženo 9 bodů (budoucích návrhů zákona) a předběžný obsah zákona, o kterém se bude rozhodovat poté ve sněmovně. Nemohu tedy souhlasit s názorem Ondřeje Červinky (ODS), že se jedná o „nedotažený a nedomyšlený konglomerát volebních hesel, proklamací a cílů".

Mají něco podobného i jinde (myslím hlavně města srovnatelná velikostí Liberci)?

Ano, Desatero pro Liberec bylo inspirací i pro jiná města - někde ho převzali v téměř nezměněné podobě (Ostrava, Šumperk), jinde ho upravili pro potřeby obce (Žďár nad Sázavou) a jinde na něm ještě pracují (některá menší města Pardubického, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje). Ve všech těchto městech je Desatero představováno jednou kandidátkou jako základ pro povolební koaliční jednání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škodič Fiala. Okamura tvrdě vyjel kvůli penězům

4:44 Škodič Fiala. Okamura tvrdě vyjel kvůli penězům

Základním úkolem příští vlády, na které se chce hnutí SPD aktivně podílet, musí být zastavení růstu …