Státní rozpočet byl v květnu schodkový o 51 miliard. Vláda navíc využila 18 miliard ze starého privatizačního fondu, vše v době, kdy se ekonomice velmi daří. Je toto chování rozpočtově zodpovědné?
Vnímala bych to v širších souvislostech. Hodně záleží na tom, kam zdroje směřují. Mohou to být důležité a prospěšné investice, které se projeví v budoucích letech, nebo je potřeba kompenzovat „škrtací léta“ v sektorech důležitých pro sociální stabilitu – tedy například ve zdravotnictví či sociální péči. Ale je potřeba si počínat poněkud systematičtěji a jasně si říci, co očekávám od státu, jak má fungovat veřejný sektor, co zajišťovat, a podle toho nastavit daňovou soustavu. A na rovinu řečeno, náš hlavní problém je na straně příjmů (což se nevylučuje s řádnou analýzou výdajové strany, především z hlediska parazitování na státu dobýváním renty).
Opět se bude rozšiřovat zásah EET. Nově budou mít povinnost nosit pokladnu i řemeslníci, opraváři, lékaři, právníci, účetní, taxikáři a mnozí jiní, dokonce i prodavači pouličního občerstvení. Jak se na tuto změnu díváte? Je praktická? A zlepší výběr daní?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs