Naši voliči jsou vzdělaní a odpovědní, pochvaluje si Langšádlová. Pak prozradila, co má za hendikep

08.06.2014 5:22

ROZHOVOR Použít korunu proti euru ve volební kampani do europarlamentu považuji za neprofesionální, řekla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedla, že pětiprocentní hranice u voleb by měla zůstat zachována, stejně jako výhody pro živnostníky, kteří se umí postarat sami o sebe.

Naši voliči jsou vzdělaní a odpovědní, pochvaluje si Langšádlová. Pak prozradila, co má za hendikep
Foto: Daniela Černá
Popisek: Helena Langšádlová

Úspěch Petra Macha ze Svobodných ji nepřekvapil, naopak vítá neúspěch hnutí Úsvit přímé demokracie, které podle ní může ve společnosti šířit xenofobní nálady, s úspěchem Věcí veřejných už ani nepočítala. Jako ideálního eurokomisaře vidí spolustraníka Luďka Niedermayera, ale tvrdí, že výběr bude plichtou vládní koalice.

Jak vnímáte výsledky voleb? Je to pro TOP 09 úspěch?

Určitě jsme rádi za podporu voličů a jsme si vědomi, že voliče máme vzdělané a odpovědné, a právě oni přišli k volbám.

Proč předběhli kandidáti topky kandidáty hnutí ANO v počtech zakroužkovaných hlasů od voličů?

Myslím, že jsme měli na špičce kandidátky výrazné osobnosti, které jsou veřenosti známy. Náš lídr kandidátky Luděk Niedermayer je významný ekonom, bývalý viceguvernér, publikuje v mnoha časopisech a novinách. Stejně tak bývalý ministr Jiří Pospíšil, Jaromír Štětina jako obhájce lidských práv a další. Je to spousta aktivích lidí, které nejsou neznámou, takže proto.

Někdo tvrdí, že nízká volební účast ukazuje na nízký euroskepticismus. Jiní to považují za důkaz odporu proti Evropské unii. Co si myslíte Vy?

Když někdo nepřijde k volbám, tak já to nepovažuji za protest proti Evropské unii. Mám spíše obavy, že se nám nedaří, a je to odpovědnost všech politiků, srozumitelně vysvětlovat, co všechno nám EU přináší, čím je od počátku svého vzniku, tedy mírovým projektem. V tom vidím obrovský hendikep, ve znalostech a informacích, které předkládáme veřejnosti.

Jak tedy vnímáte krok ODS postavit volební kampaň na obraně koruny proti euru?

Považuji to za mimořádně neprofesionální. V těchto volbách se o přijetí eura pro Českou republiku nerozhodovalo, nerozhodují o tom ani poslanci evropského parlamentu. Proto mě překvapilo, že pod vedením profesora Petra Fialy, který tohle všechno ví, dopustili, aby se tato diskuze vedla v rámci těchto voleb.

Jak se tedy stavíte k přijetí eura?

Je pravda, že my jsme o přijetí eura hlasovali při vstupu do Evropské unie a je součástí dohod. Pokud někdo hlasoval o vstupu, tak s vědomím, že přijmeme společnou měnu. Pokud si tyto informace někdo nepřečetl, je to mrzuté. Nicméně v tuto chvíli nás nikdo nenutí, abychom ho přijímali okamžitě, k tomu je potřeba naplnit dvě podmínky. U nás je to konsolidace financí, držení trendu snižování schodku v rozpočtu a na druhé straně, aby se dořešily problémy, které Evropská unie měla.

Kdo by měl být eurokomisařem?

Jsem přesvědčena, že kdyby tuto pozici mohl vykonávat Luděk Niedermayer, byl by mimořádně kvalitním eurokomisařem, který je kompetentní v oblastech politiky i bankovnictví a byl by velkým přínosem pro Českou republiku i Evropskou unii. Ale zdá se, že to bude plichtou mezi vládní koalicí.

Diskutuje se o zrušení pětiprocentní hranice ve volbách do europarlamentu, jaký je Váš názor?

Každý parlament, ať už evropský nebo národní, by měl splňovat dvě základní kritéria. První je reprezentativnost a druhá funkčnost, tedy efektivnost vládnutí. Myslím si, že pět procent je pro vstup, ať už na úrovni obce, kraje, státu nebo europarlamentu, přiměřených. Pokud je to pět procent, každý názorový proud má své zastoupení také mezi voliči. Nenastává pak politická roztříštěnost, která by bránila funkčnímu vykonávání povinností.

Otevřeně jste kritizovala jednání Andreje Babiše vůči živnostníkům. Zrušení úlevy daně poplatníka a podobně, proč?

Živnostníci jsou ti, kteří nedostanou nic zadarmo. Je v pořádku, aby byli zvýhodněni v rámci systému, pracují za podstatně nepříznivějších podmínek i z hlediska sociální ochrany. Každého živnostníka, který uživí sebe, případně někoho dalšího, a neskončí na úřadu práce, je povinností podporovat.

Jak se díváte na politiku sociálních demokratů, kteří se stále drží na špičce politiky?

Sociální demokraté jsou stranou s dlouholetou tradicí a s mnoha jejich názory nesouhlasím. Jako politickou stranu je ale respektuji. Trochu teď doplácí na kritiku všech předchozích kroků, i když v ústraní připouštěli, že jsou nezbytné.

U sociální demokracie mne mrzí, že nepřipustila, jak nutné bylo po dvaceti letech přijmout důchodovou reformu a že populisticky zrušila poplatky za nemocnici, stravu a ubytování v době, kdy je většina společnosti přijala. Jde o zbytečné kroky, které mnohdy znemožňují udržitelnost systému, který dnes vidíme.

Do europarlamentu míří také Petr Mach ze Svobodných. Je pro Vás úspěch jeho strany překvapením?

Musím přiznat, že on se už dlouho pohybuje okolo pěti procent. Vymezil své názory, pilně na tom pracuje, takže to není tak velké překvapení.

Netajíte se proevropskou politikou, je něco, v čem se se Svobodnými nebo třeba s protievropsky založenými Piráty shodnete?

Každému, komu záleží na evropské orientaci a na úspěšném projektu Evropské unie, musí současně záležet na tom, aby byla všechna opatření na úrovni EU přijímána s rozumem a byla veřejností akceptovatelná. Je důležité, aby opatření v Evropské unii byly přijata i na úrovni národní. A na tom není nic protievropského.

Jak vnímáte propad hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury nebo Věcí Veřejných?

U Věcí veřejných jsem ani nepředpokládala, že by mohli dosáhnout úspěchu a v případě hnutí Úsvit je to velmi dobrá zpráva. Hnutí považuji za nebezpečné nejen politicky, ale také může vnášet xenofobní nálady do společnosti.

Byla jste poslankyní za TOP 09, hodláte na tento post ještě v budoucnu kandidovat?

Musím říci, že to zatím nedokážu odhadnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman je k lizu nepustí. Po volbách úplně jinak. Babiš vyhraje, a ostatním půjde o kůži, soudí Černocký

7:23 Zeman je k lizu nepustí. Po volbách úplně jinak. Babiš vyhraje, a ostatním půjde o kůži, soudí Černocký

„Volit stranu podle toho, jak je nám její ‚frontman‘ sympatický, je nesmysl,“ míní publicista Pavel …