Němci si eurozónu představují jak Hurvínek válku. Docentka Švihlíková nad statistikou ukazuje, které země mohou nakonec dopadnout ještě hůř než Řecko

31.01.2015 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Eurozóna není dobře nastavené měnové území. „V současné době je to chybný projekt, který potřebuje napravit,“ varuje známá ekonomka Ilona Švihlíková s odkazem na zvyšování veřejných dluhů některých zemí. Švihlíková zdůrazňuje nutnost společné daňové politiky a velkého společného rozpočtu. V půlnočním rozhovoru pro ParlamentniListy.cz také upozornila na možnost paralelní měny v Řecku „geuro.“ Vývoj české ekonomiky předpokládá spíš pozitivní, pokud se ovšem neprojeví negativní vnější vlivy.

Němci si eurozónu představují jak Hurvínek válku. Docentka Švihlíková nad statistikou ukazuje, které země mohou nakonec dopadnout ještě hůř než Řecko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Co děláte obvykle v sobotu před půlnocí?

Většinou už spím, ale někdy se ještě dívám na aktuální čísla a nad něčím přemýšlím.

Řecká vláda v pátek při setkání s vysokým představitelem eurozóny Jeroenem Dijsselbloem potvrdila, že odmítá plnit podmínky mezinárodní záchranné pomoci a vyzvala k nové dohodě. Jaký předpokládáte další vývoj?

Vývoj se předpokládá velmi obtížně, protože situace je velmi specifická. S něčím takovým jsme se ještě nesetkali, takže se nemůžeme chytat minulých příkladů. Čekám, že jednání ještě budou pokračovat. Času je ale hrozně málo, takže bych předpokládala, že asi Syriza bude mít v rukávu nějakou jinou možnost řešení, ale také může spoléhat na to, že kritika vůči úsporným opatřením sílí. Dostalo se jí povzbuzení od Velké Británie, mezi tím začala jednat Evropská centrální banka, v pátek přišla čísla, která ukazují nedobrý deflační vývoj v eurozóně. Vyjednávání snadné nebude a i když Syriza nepreferuje odchod z eurozóny, takticky by tuto možnost na stole mít měla už jen proto, aby uplatnila další argument.

V rozhovoru pro Český rozhlas jste uvedla: „Řecko se často kritizuje za to, že dávalo velké prostředky na sociální výdaje, a zapomíná se na to, že Řecko mělo obrovské vojenské výdaje, ze kterých profitovaly Německo a Francie.“ Můžete to upřesnit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

4:44 Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

Petr Kramný, odsouzený na 28 let za vraždu své manželky a dcery, ParlamentnímListům.cz poskytl rozho…