Nůž na krku Fialovi. „Toto vyřídíte v Bruselu. A pak...“ Zemědělci přitvrdili

15.02.2024 9:19 | Rozhovor

Odstoupení od Green Dealu. Nejen to požadují zemědělci, kteří se chystají v pondělí protestovat v Praze. Exprezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek popisuje, jak bude protest probíhat a vysvětluje, co dalšího trápí české zemědělce. Přikládá nepříliš radostná čísla o naší potravinové soběstačnosti a mluví o dovozu cibule z Filipín, brambor z Egypta nebo vepřového ze Španělska. „To už uhlíková stopa nevadí, zbláznili jsme se!“ říká a mluví o diletantech. Varuje také před dovozem potravin z některých zemí a zmiňuje antibiotika. Nešetřil Agrární komoru ČR a jasný vzkaz posílá ministru zemědělství Výbornému.

Nůž na krku Fialovi. „Toto vyřídíte v Bruselu. A pak...“ Zemědělci přitvrdili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Jandejsek

Pane inženýre, v pondělí 19. února se řada zemědělců chystá vyrazit s traktory do Prahy, aby tak vyjádřili svůj protest proti této vládě, ale i celkově proti evropské politice, která zemědělcům, jak uvádějí, komplikuje život. Co bylo tím pověstným pohárem, který přetekl?

Příčinou je hloupé uplatňování zelené dohody (údělu) a připravované prodloužení bezcelních dovozů ukrajinského obilí, drůbežího masa a vajec. Drastické omezování živočišné výroby a intenzifikačních faktorů v rostlinné výrobě, jako jsou průmyslová hnojiva, chemické ochranné prostředky a další, přinášejí nižší úrodu a rychlý růst téměř všech vstupů na jednotku produkce. To dostává zemědělce do bezvýchodné situace v udržení ekonomiky a důstojného přežívání. Ukrajinské produkty jsou pěstovány a vyráběny v úplně jiném režimu, než je to v evropském prostoru. Cena ukrajinských produktů je pak pro zemědělce EU dumpingem a likvidují konkurenceschopnost.

A jak si vysvětlit jiné a jestli to dobře chápu, tak i horší, podmínky pro české zemědělce oproti jejich kolegům v jiných zemích EU, například v Německu, Rakousku?

Co se týká podmínek pro české zemědělce jsou nesrovnatelné se starými zeměmi EU. V současné době, tj. 2024, kdy je plně uplatňována redistributivní platba 23 % na prvních 150 hektarů, zbylo pro produktivní hospodářství nejméně podpor na 1 hektar v EU. Je to přibližně 1700 Kč na 1 hektar, při tom nájem z pozemků je cca 5000 Kč na hektar, daň z nemovitostí bude letos kolem 1000 Kč na hektar a národní podpory jsou na úrovni dnes již cca 8 % oproti sousednímu Německu. Nedovedu si představit, co by se dělo v Německu či Francii na ulici, pokud by měli naše podpory.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ten teolog Výborný by potřeboval pár výchovných záhlavců., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseŽivotní zkouška , 15.02.2024 10:21:57
Takhle vysloveně lživě obviňovat a dehonestovat jednoho ze spoluorganizátorů protestu, že se ve své věku nestydí. Co si od toho slilbuje? Že se lidi postaví proti tomu protestu a že znevěrohodní pana Jandejska? Nejsme všichni mantylové.

|  25 |  0

Další články z rubriky

Profesor Žaloudík ujíždí z ČR, aby neviděl „dozadkuvlezectví“. Ale promluvil: Konec války, Rusko, USA a volby

16:03 Profesor Žaloudík ujíždí z ČR, aby neviděl „dozadkuvlezectví“. Ale promluvil: Konec války, Rusko, USA a volby

Profesor Jan Žaloudík pro ParlamentníListy.cz promluvil o mnoha různých tématech. Například jak se n…