Odborář: Macron ještě uvidí, mám přesné informace. Češi jsou chudáci Evropy, a pokud se ptáte, zda žluté vesty budou u nás...

12.12.2018 12:54 | Zprávy

ROZHOVOR „Naši páni si zvykli brát nejvíc od nejchudších. A to se ve Francii nenosí.“ Bohumír Dufek, předseda druhé největší odborové centrály v republice, Asociace samostatných odborů, říká k protestům jasně: Vznikly spontánně a jsou opodstatněné! Vzkazuje, že ve Francii odbory zaspaly a i u nás je potřeba na problémy upozorňovat. „Možná by pochod žlutých vest stál také za to. Podívejte se, jak se stavějí dálnice.“ Dufek konstatuje, že jsme chudáci Evropy, přestože prý životní úroveň v České republice stoupá; a v době krize mohou pomoci vládní investice.

Odborář: Macron ještě uvidí, mám přesné informace. Češi jsou chudáci Evropy, a pokud se ptáte, zda žluté vesty budou u nás...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumír Dufek na demonstraci

Ve Francii několik týdnů trvá odpor hnutí žlutých vest. To, co začalo požadavkem nezvyšování daní u pohonných hmot, pokračuje přáním po vyšším zdanění nejbohatších Francouzů a voláním po úlevách pro obyčejné Francouze. Jaký je váš názor na protest?

Vše vzniklo spontánně a je opodstatněné.

Prezident Emanuel Macron už přišel s ústupky. Ze všeho nejdříve má dojít ke zvýšení minimální mzdy o sto eur měsíčně. Důchodcům, kteří vydělávají méně než dva tisíce eur, se nemají zvyšovat sociální odvody. Třetím opatřením, které by mělo platit už od ledna, je vynětí odměn za přesčasy ze zdanění. Bude to stačit?

Stačit to v žádném případě nebude. Nechci se vracet až k francouzské revoluci, ale Francie je jiná než Česká republika. Francouzi jsou daleko bojovnější. Vědí, že žijeme jenom jednou a je potřeba si uspořádat život tak, abychom ho prožili co nejlépe. K tomu je potřeba mít i slušný příjem a slušnou životní úroveň. Pan prezident Macron i svou vizáží je zástupce bohatší skupiny Francouzů. Myslím si, že se nechoval slušně k těm, kdo pracují manuálně. Jeho reformy byly přijímány ze začátku dobře, ale povýšeneckým jednáním proti sobě popudil společnost.
Připomenu, že radil i České republice, co má a nemá dělat, a to samozřejmě slušný a skromný politik nedělá. Na jedné straně nás Francouzi poučovali o pařížském protokolu a o likvidaci problémů zelené politiky a různých ústupcích v rámci atomových elektráren, a pak vlastně řekli, že to musejí zaplatit ti nejchudší. A ti se proti tomu vzbouřili.
Já osobně si myslím, že Francie je z tohoto pohledu první zemí, která, aniž to poctivě řekla, vypověděla pařížský protokol.     

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primitivové s jadernými zbraněmi. Ona to dnes není žádná sranda, říká spisovatel Junek

23:59 Primitivové s jadernými zbraněmi. Ona to dnes není žádná sranda, říká spisovatel Junek

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Každá nová válka bude jistě strašná, o tom nelze pochybovat ani na moment. Jestli…