Ohavné, otřesné, zděsila se Táňa Fischerová a poučila čtenáře: Pravda a láska jsou největšími ideály lidstva!

08.09.2016 10:00

I když léto tráví herečka, moderátorka a politička Táňa Fischerová na chalupě, přesto prý zaznamenala výrok ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše o koncentračním táboře v Letech, jehož se dopustil před pár dny a nad kterým se téměř všichni politici napříč politickým spektrem pohoršovali. „Výrok to byl ohavný. Díky tomu ovšem ČT citovala slova doktora, který tehdy za války v táboře byl očitým svědkem. Jeho výpověď o umírajících dětech a poměrech v táboře byla otřesná. Byli to naši čeští lidé, kteří tohle dělali,“ říká k tomu v rozhovoru ParlamentníchListů.cz Fischerová. I když je před volbami, tak se podle ní žádná ze známých politických stran dosud nijak viditelně nevyprofilovala. „Asi nemají žádný pořádný program a ani lídra. Není mezi nimi rozdíl. Jsou to pouhé výtahy k moci,“ upozorňuje.

Ohavné, otřesné, zděsila se Táňa Fischerová a poučila čtenáře: Pravda a láska jsou největšími ideály lidstva!
Foto: Daniela Černá
Popisek: Táňa Fischerová, herečka, aktivistka.

Po úmrtí slavné gymnastky Věry Čáslavské zní v českých médiích unisono obdiv nejen k jejím sportovním, ale i morálním kvalitám. Oproti tomu se ale objevilo prohlášení sester jejího bývalého manžela Josefa Odložila, kterého zabil syn. Podle nich Čáslavská v médiích Odložila prezentovala nepěkně, mnohdy jako tyrana mlátící svoje děti a opilce. „Mrzí nás, že při té své médii vykonstruované příkladné čestnosti a pravdomluvnosti resp. neumění lhát, jak ji vykreslují, se v ní ani před odchodem z tohoto světa neprobudilo svědomí, aby se rodině Pepíka alespoň omluvila,“ píší Odložilovy sestry. I senátor Jan Veleba (SPO) k jejímu jménu veřejně uvedl, že Čáslavská nebyla žádnou mravní autoritou. Jak tohle chápete?

Věra Čáslavská byla úctyhodná žena. Do soukromí druhého nikdo nevidí a nikdo z nás nemůže být soudcem. Je otázka, zda pana Odložila zabil syn, nebo zda to byla nešťastná náhoda. Stará moudrost říká „o mrtvých jen dobré“. Myslím, že už by si zasloužila pokoj. Alespoň po smrti.

Sledovala jste dění tohoto týdne kolem ministra Andreje Babiše? Mám na mysli jeho kontroverzní výrok v souvislosti s koncentračním táborem v Letech, nad kterým se téměř všichni politici napříč politickým spektrem pohoršovali... a dokonce předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Babiše včera ve Sněmovně donutil, aby se za svá slova omluvil. „ČR si totiž nezaslouží, aby ji reprezentoval člověk, který je ochoten pochvalně hovořit o nelidských praktikách Třetí říše!“ řekl Kalousek v úterý poslancům. K tomu ovšem exministr Vlastimil Tlustý podotkl, že nezajímavé a unylé postoje dnes nikoho neosloví. Je tohle i důvod, že vše okolo Babiše v tichosti vyšumí a nestane se vůbec nic?

Sledovala. Výrok to byl ohavný. Díky tomu ovšem ČT citovala slova doktora, který tehdy za války v táboře byl očitým svědkem. Jeho výpověď o umírajících dětech a poměrech v táboře byla otřesná. Byli to naši čeští lidé, kteří tohle dělali. Tak daleko to dojde, když se některé skupiny lidí dlouhodobě nazývají podlidmi. Snad to bude pro Andreje Babiše, Václava Klause a další lidi, kteří to chtějí bagatelizovat, dost silná lekce. A už se to nebude opakovat, naopak se zamyslíme nad tím, že máme také máslo na hlavě.

Pokud jde o Andreje Babiše a jeho hnutí ANO – je před volbami a takřka ve všech průzkumech ANO válcuje nejen ODS a TOP 09, ale zejména ČSSD. Bývalý premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek na konto této strany dokonce uvedl: „ČSSD je v situaci, kdy připomíná boxera po těžkém úderu, který se nemůže vzchopit k dalšímu boji a v ringu inkasuje další a další těžké rány.“ „Špidla nebo Oto Novotný na to už nemají. Měli by jít do politického důchodu. Měli by dělat to, na co mají, třeba chytat ryby, sbírat motýly, brouky a podobně,“ řekl také. Podle něj tak ČSSD nemá žádného faktického lídra. Souhlasíte s ním?

Nejsem znalec poměrů sociální demokracie, ale žádná velká strana nemá pořádný program, ani lídra. Není mezi nimi rozdíl.

Politické strany jako TOP 09 anebo i lidovci, kteří varují před Ruskem a jeho snahou dostat nás do sféry svého vlivu se ale také propadají ve volebních průzkumech. „Putinožroutství a rusožroutství už také trošku vychází z módy,“ připomněl k tomu Paroubek s tím, že topka navíc ještě ztratila charismatického lídra, kterého zosobňoval Karel Schwarzenberg. V čem podle vás tkví příčina propadu těchto tradičních stran?

Jsou to pouhé výtahy k moci.

Nedávno jsme si připomněli výročí roku 1968, a přesto jen 15 procent lidí považuje Rusko za hrozbu. Čím to je?

O poměrech v Rusku se toho u nás ví málo. Navíc lidé mají starosti, které přinesla nová doba, a tak zapomínají. V zápase s dluhy, korupcí a technizací společnosti mají zřejmě pocit, že v Rusku je to lepší. Je to mnohem mnohem horší, ale není na to tak vidět. Ostatně Rusové se nikdy nevzdali názoru, že patříme do jejich sféry vlivu.

Před rokem bychom si asi těžko dokázali představit, že by premiér Bohuslav Sobotka hovořil způsobem, že začleňování velkého počtu muslimů u nás nechceme. Teď pomalu mění názor a připouští problémy, které s přijímáním uprchlíků mohou nastat. Máte vysvětlení pro to, kde se vzal v české společnosti odpor k migrační krizi, když tu máme jen minimum muslimů?

Rozděl a panuj je starý trik všech mocných. Musí se najít nepřítel a nahánět lidem strach a lidé pak nereptají na špatné poměry, ale jejich nespokojenost, frustrace a hněv se obrátí proti označeným skupinám. Premiér Sobotka lavíruje, protože strach z muslimů se ve společnosti podařilo rozšířit, i když je jich tady minimum, a on chce, aby jeho strana uspěla ve volbách.

Mimochodem – zhlédla jste klip Olivie Žižkové, což je manželka bubeníka Honzy Žižky, která nazpívala písničku „Evropo dýchej“? Prý to udělala proto, abychom šli do sebe a semkli se proti imigrantům. Mnozí se jí ale za to vysmáli a kritik Jan Rejžek o ní třeba na svém twitteru napsal, že je to jen xenofobní nána...

Nezhlédla a nezhlédnu. Věnuji se potřebnějším a důležitějším věcem.

Nepřipadá vám, že dnes už je některým lidem k smíchu teze, že by mohla zvítězit pravda a láska nad lží a nenávistí? Objevují se totiž v médiích čím dál častěji negativní komentáře, nelichotivé vtipy a vulgární projevy v souvislosti s těmi, kteří zdůrazňují lidskoprávní hledisko skutečností, a to zejména v souvislosti s Václavem Havlem...

To vypovídá pouze o těch, kteří takto mluví. Pravda a láska jsou největšími ideály lidstva. Ti, kdo se je snaží naplňovat, jsou hodní úcty, a ne posměchu. Václav Havel na rozdíl od těch, kteří se mu vysmívají, byl několik let za své postoje ve vězení.

Když už jsme u médií a pokud vyjdeme z předpokladu, že každé médium se řídí dle hesla: „koho chleba jíš“, tak jak vyfiltrovat reálnou skutečnost? Určitá část veřejnosti tohle zcela jistě řešit nebude a bude jim to úplně jedno. Případně si večer pustí televizní noviny a budou vycházet z předpokladu: „Vždyť to říkali v televizi.“ Ale co ten zbytek? Pak dochází k trendu, že se nedá věřit vůbec ničemu. S tím pak souvisí skepse, raději volba izolace, nebo naopak radikalizace. Co s tím?

Ano, to je ten problém. Hledat pravdu a vyznat se v tom množství lží, polopravd a manipulací dá práci a lidé opravdu nemají čas se tím prodírat. Ovšem jedině srovnávání různých postojů a informace z důvěryhodných zdrojů mohou vést k nějaké orientaci. Není to ale snadné, to uznávám.

A radikalizuje se naše společnost? Lidé jako například profesor Tomáš Halík by možná jako prevenci radikalizace viděli větší vzdělanost národa. Copak nejsme dostatečně vzdělaní?

Společnost se radikalizuje, nejen u nás. Vzdělanost je důležitá, ale také mravnost a ideály. Společnost se vždy radikalizuje, když vzrůstá sociální nerovnost. Na to je třeba se zaměřit. Ale k tomu – jak se říká – není vůle. To je ten problém.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aleš Brichta pro PL: Lidé začínají být naštvaní, mám pocit, že to bouchne. Vládnoucí garnitura se jim snaží zabránit v komunikaci, ale...

17:17 Aleš Brichta pro PL: Lidé začínají být naštvaní, mám pocit, že to bouchne. Vládnoucí garnitura se jim snaží zabránit v komunikaci, ale...

ROZHOVOR „Lidé jsou naštvaní a mám pocit, že to brzy bouchne. Ale jestli půjde z internetu stáhnout …