Okamura varuje: Rakušan podporuje okrádání důchodců, ale svým kamarádům chce zvyšovat plat. A pak se zjistilo, co jeho lidé napáchali v České poště...

11.03.2023 21:16 | Rozhovor

Když ve vládě sedí diletanti, kteří nikdy nic většího neřídili, nikdy se nepohybovali úspěšně v soukromé sféře, nikdy nic sami od nuly nevybudovali, a najednou mají řídit stát, tak se pak nemůžeme divit, že všechno ve státě jde od deseti k pěti, říká Tomio Okamura. Tentokrát myslí na Rakušanovu Českou poštu, Jurečkův rozkrádaný systém sociálních dávek, i další koaliční experty.

Okamura varuje: Rakušan podporuje okrádání důchodců, ale svým kamarádům chce zvyšovat plat. A pak se zjistilo, co jeho lidé napáchali v České poště...
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Šéf SPD Tomio Okamura v pořadu Partie.

Senát schválil zkrácení valorizace důchodů, jak to prosadila koalice již ve Sněmovně. Očekával jste takový průběh?

Očekával. Senát opět prokázal, že není pojistkou demokracie. Nyní je na tahu prezident Petr Pavel, kterého znovu vyzývám, aby tento asociální zákon Fialovy vlády vetoval, čímž by znemožnil okradení důchodců. Hnutí SPD v případě, že prezident Petr Pavel zákon podepíše, podá ústavní stížnost. Fialova vládní koalice hodila přes palubu tři miliony příjemců starobních, invalidních, vdovských a sirotčích důchodů. Hnutí SPD stojí pevně za všemi slušnými lidmi v České republice a budeme za ně nadále bojovat. Bohužel tímto zákonem okrádání důchodců ze strany vládní pětikoalice teprve začíná.

Když teprve začíná, tak co tedy očekáváte dále?

Fialova vláda totiž chystá další okradení důchodců. Vládní koalice chce osekat valorizace nejenom jednorázově v červnu, jak původně tvrdila, ale chystá další zpomalení růstu důchodů i pro léta 2024 a 2025. Podle interního materiálu ministerstva práce a sociálních věcí, který získala Česká televize, už by při řádné lednové valorizaci nerostly penze o celou inflaci, ale jen o její část – o dvě třetiny. Fialova vláda svou nezodpovědnou politikou způsobila extrémní zdražování a inflaci, a její neschopnost mají odnést důchodci? To odmítáme! Chápeme, že inflace má dopad na státní rozpočet, ale inflaci lze rozumnými opatřeními snížit na minimum. Premiér Petr Fiala lživě sliboval, že s valorizací nic dělat nebude.

Nekompetentní vláda ale okrádá nejen důchodce, protože i mzdy v Česku se kvůli špatné ekonomické politice vlády loni rekordně propadly. V letošním roce to nebude o mnoho lepší, odhaduje ekonom Lukáš Kovanda. Reálné mzdy v Česku se loni podle Českého statistického úřadu propadly o 7,5 %. „Jedná se o pětkrát hlubší propad než ten z dosud v daném ohledu nejhoršího roku. Až do loňska se totiž životní úroveň lidí v ČR, vyjádřená změnou průměrné reálné mzdy, nejvíce propadala v roce 2013, a to o 1,5 %,“ upozornil Kovanda. Fialova vláda ožebračuje lidi.

Vládní pětikoalice odmítla zmrazení platů politiků, které jste prosazovali na mimořádné schůzi Sněmovny. Překvapilo vás to?

Ne. A je to hanebnost. Důchodce okrádají politici pětikoalice o peníze, ale sami si zvyšují platy! Hnutí SPD dlouhodobě již mnoho let prosazuje zmrazení platů politiků. Po posledních volbách jsme jej předložili ve Sněmovně již dvakrát, přičemž poprvé ho vládní poslanci zamítli a projednání druhého návrhu blokují. My říkáme jasně, že politici musí být solidární s občany, zejména v době ekonomické a sociální krize. O svých platech by si neměli rozhodovat sami, ale jejich plat by měl být vypočítáván podle výše mezd ve veřejném sektoru.

Mimo to předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan prosazuje zvýšení platů ministrů, senátorů a poslanců, kteří jsou současně například zastupiteli obcí. Takže Rakušan okradení důchodců podporuje, ale svým kamarádům by rád zvýšil plat! Hlavním cílem toho zákona je zařídit, aby se politikům ve městech, obcích a v krajích každoročně platy zvedaly. Jak informovaly Novinky.cz, ve STAN by si změnou mohla část poslanců polepšit, dvacítka z 33 si drží funkce v samosprávách, drtivá většina ostatních komunální politikou prošla dřív. Ve sněmovních volbách 2021 kandidovalo s funkcí v regionu 80 zvolených poslanců. Jak jsem uvedl, hnutí SPD dlouhodobě prosazuje zmrazení platů politiků a odmítá jejich zvyšování!

V uplynulém týdnu proběhlo několik opozičních mimořádných schůzí, u nichž ale nebyl kvůli pětikoalici schválen program. Jedna z nich se týkala rodičovského příspěvku. To je pro vás asi silné téma, že?

Ano. My silně podporujeme pracující rodiny s dětmi. Podpora porodnosti ekonomickou podporou pracujících rodin je podle nás jednou z cest, jak udržet funkční důchodový systém. My říkáme, že je potřeba zvýšit rodičovský příspěvek alespoň o 100.000 korun. Prosazujeme výrazné snížení daní pracujícím rodinám. Je vidět, že Fialova vládní koalice vede tažení proti rodině, protože program sněmovní schůze neschválila a protože chce zrušit slevu na manžela či školkovné.

Když zůstaneme u tématu sociální politiky, Fialova vláda do konce roku předloží úpravy příspěvků pro rodiče malých dětí. Podle plánu ministra práce Mariana Jurečky z KDU-ČSL dostanou víc peněz ty páry, které se při péči o dítě vystřídají. Nově mají být dva měsíce příspěvku nepřenosné – tedy stát je proplatí jen druhému z rodičů, který o potomka primárně nepečuje. V Česku jde typicky o otce. Střídání nebude povinné, pokud k němu ale pár nepřistoupí, peníze propadnou, informoval server Seznam Zprávy. Opatření Česku nařizuje zavést Evropská komise. Je to podle vás správný přístup, takto rodiče „motivovat“, jiným slovem možná vydírat?

Toto sdělení lze přeložit tak, že ministr Jurečka se ve spolupráci s Bruselem chystá diskriminovat a buzerovat rodiče. Jednak odmítám, aby se nám Evropská unie montovala do toho, jakou rodinnou politiku máme mít v našem státě, a jednak jsem proti tomu, aby Evropská unie a Fialova vláda nutila lidi, aby se na rodičovské střídali. Když to někomu vyhovuje, ať se vystřídá, ale když ne, tak ať tím není finančně poškozen! Má to být podle mě čistě na dohodě partnerů. Odmítáme nátlak ve jménu genderové ideologie. Jde o směrnici EU o worklife balance, která říká členským státům, že musí být určitá část rodičovské, kterou má čerpat druhý rodič, uvedl Jurečka. Takže pro nás další z mnoha důvodů, proč odejít z EU.

A k panu Jurečkovi ještě krátce. Elektronický systém na ministerstvu práce neodhalil mnohé podvody a podle pracovníků úřadů práce vyplatil mnoho milionů korun naprosto neoprávněně ukrajinským uprchlíkům. Hnutí SPD považuje tuto záležitost za značné selhání ministra Jurečky, který je za tuto oblast odpovědný a svou neschopností umožnil a toleroval zneužívání a rozkrádání sociálních dávek. Požadujeme jeho okamžitou demisi. Hnutí SPD již před časem vypracovalo a předložilo návrh zákona, který by zneužívání sociálních dávek ukončil, ale poslanci vládní koalice jej ve Sněmovně odmítli.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

12:55 Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Blížíme se velké válce? I k tomu se vyjádřil politolog Zdeněk Zbořil. A Green…