Okamura zmínil zestátnění ČT a ozval se šílený řev. Televizní radní z časů stávky na Kavkách vysvětluje, proč to zděšení a hysterie. Jde o peníze i politický vliv

27.10.2017 9:03

ROZHOVOR Andreji Babišovi pomohla vyhrát volby Česká televize, která proti němu jela tak brutální kampaň, že pro spoustu lidí hlas pro Babiše zároveň představoval i hlas proti ČT. Je o tom přesvědčena Jana Dědečková, členka Rady ČT z doby televizní krize. Tehdy se zabývala ekonomikou a skutečnost, že tato instituce distribuuje veřejné peníze soukromým subjektům bez toho, aby nad sebou měla dohled NKÚ, ji rozhodně nenechávala v klidu. I teď je podle ní z většiny titulků pořadů zřejmé, že jejich výrobou jsou pověřené pouze spřátelené osoby bez ohledu na kvalitu.

Okamura zmínil zestátnění ČT a ozval se šílený řev. Televizní radní z časů stávky na Kavkách vysvětluje, proč to zděšení a hysterie. Jde o peníze i politický vliv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš úspěšně sestavil vládu, která dostane důvěru?

82%
hlasovalo: 25405 lidí

Z reakcí zahraničních médií to vypadá, že jsme v závěru minulého týdne nehlasovali právě dobře. Podle slovenského deníku Sme nelze v českých volbách mluvit o vítězích a poražených, protože prohrála celá země. Denník N zase výsledek voleb charakterizuje jako pokus o kontrarevoluci proti tomu, co reprezentoval listopad 1989. Čím je výsledek českých voleb pro vás?

Abych řekla pravdu, tak mám nesmírnou legraci z těch tzv. „zasvěcených“ komentátorů, kteří nejsou schopní pochopit ani reálie vlastní země, natož potom zahraničí. Nevím, proč by měla prohrát naše země, ale vím, že prohráli politici, kteří dlouhodobě ignorovali problémy občanů, a zvítězila demokracie. Pokud někdo cítí výsledek současných voleb jako kontrarevoluci proti listopadu 1989, tedy skutečnost, že lidé volili tak, jak volili, tak to vnímám jako pohrdání občanem a jeho rozhodováním. Možná by se těm zhnuseným pseudointelektuálům líbilo, kdyby hlasovali dle veřejnoprávních médií, která nejsou na Slovensku o nic méně manipulativní než u nás. Nebudeme si nic zastírat, ale Andreji Babišovi pomohla vyhrát volby Česká televize, která proti němu jela tak brutální kampaň, že pro spoustu lidí hlas pro Babiše zároveň představoval i hlas proti ČT.

Je důvodem k obavám o demokratické směřování České republiky to, že těžký debakl utrpěla ČSSD, že se jen lehce zmátořila ODS, že ztratili lidovci a velký sešup zaznamenala Kalouskova TOP 09, tedy vesměs strany, které se tu v různých obměnách už skoro třicet let podílely na vládě?

No právě jste tu příčinu debaklu sám konstatoval ve své otázce. Třicet let. A s každým přibývajícím rokem bylo stále více zřejmé, že jim o občana zase tolik nejde. Hádky, obviňování se navzájem, bezskrupulózní boj o moc, nikoli skutečný a hluboký zájem o starosti občanů a službu veřejnosti. Takto nakonec může za čtyři roky skončit i Babišovo hnutí ANO. Volič není blbec a euforie ze sametové revoluce je v nedohlednu. Rozhodně v těchto volbách vidím zcela normální střídání stran, a v žádném případě to není nebezpečí pro demokratické směřování České republiky.

Co drtivé vítězství Babišova hnutí ANO a úspěchy Pirátské strany i SPD vypovídají o náladách ve společnosti?

Tak, řekla bych, že vítězství hnutí ANO nebylo zase tak drtivé, jak by Andrej Babiš potřeboval, aniž by se musel doprošovat o spojenectví „zásadových“ stran při sestavování koalice. Ale drtivým se může stát v případě předčasných voleb, kdy Babiš poukáže na současný stav, řekne si o těch 51 procent a podle mě je dostane. Pirátská strana je sympatická pro mladé voliče, ale nedomnívám se, že vydrží pohromadě do příštích voleb. A SPD, ačkoliv je s oblibou vydávaná za extremistickou stranu, nic extrémního na ní nevidím. Kdyby politici nepoužívali stokrát otřepané politické klišé, jasně se vyjádřili k nelegální migraci, mohli bodovat oni. Okamura jenom říká nahlas, co cítí občané a co si mnozí tzv. „korektní“ politici říkají potichu mezi sebou, popřípadě vyřvávají v alkoholovém opojení, kdy s hladinou alkoholu v krvi roste i jejich odvaha.

Lze ten volební výsledek brát i tak, že si lidé přejí víc než jen jednou za čtyři roky odvolit a pak jen žasnout, jak vládnoucí garnitura zcela ignoruje jejich názory, čehož nejvýmluvnějším důkazem byla končící Sobotkova sociální demokracie? A co si o možnosti využívat referendum, které ve své kampani požadovala SPD, ale s nímž asi nebudou mít problém ani hnutí ANO, Pirátská strana a KSČM, myslíte?

Ano, domnívám se, že se občané chtějí více angažovat a že referendum je tím nástrojem, který by mohl lidem přinést výrazný podíl na moci. Docela se bavím některými argumenty, že referendum omezuje demokracii. Pro mne je referendum základem svobody a demokracie.

Vy máte velice blízko k problematice veřejnoprávních médií, byla jste členkou Rady České televize v hektických časech tzv. televizní krize a stávky jejích zaměstnanců z konce roku 2000. Co si myslíte o nejčerstvějších výrocích předsedy SPD Tomia Okamury o tom, že by Česká televize a Český rozhlas měly být zestátněny?

Souhlasím s tímto vyjádřením. Už dávno jsem ztratila naději, že tyto veřejnoprávní instituce by bylo možné reformovat tak, aby plnily svou veřejnoprávní funkci. Ví to i politici, ale je to stejné jako s názorem na migraci. Bojí se o tom mluvit otevřeně, aby nebyli označeni za extremisty, komouše, Putinovu pátou kolonu, prokremelskou kliku. Lidé nemají chuť platit neustálou propagaci názoru jedné skupiny lidí, kteří si veřejnoprávní instituci privatizovali pro sebe.

Generální ředitel Dvořák moc brzy pochopil, že vyžadovat po zpravodajství důsledné plnění veřejné služby mu dlouhý život ve funkci neumožní, takže jde cestou nejmenšího odporu. Odvolávat se na neexistující důvěru a nezávislost v případě zestátnění je směšné. Nebyli bychom první v Evropské unii, kde je televize veřejné služby hrazená ze státního rozpočtu a je plně v gesci vlády. Divím se, že nikoho nezneklidňují snahy španělského předsedy vlády Mariano Rajoye, který chce omezit autonomii Katalánska a otevřeně prohlašuje, že odejme pravomoci regionální policii a vysílání televize.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Tomio Okamura to mimo jiné zdůvodňoval tím, že Česká televize a Český rozhlas špatně hospodaří, že je třeba zrušit koncesionářské poplatky a zajistit dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad jejich hospodařením. I v tom mu dáváte za pravdu?

Vzpomeňte si, jak začala televizní krize. Neschválením deficitního rozpočtu. Důsledně jsem se zabývala v Radě ČT právě ekonomikou a skutečnost, že tato instituce distribuuje veřejné peníze soukromým subjektům bez toho, aby nad sebou měla dohled NKÚ, což je velmi nebezpečný aspekt z pohledu korupce a klientelismu, mě rozhodně nenechávala v klidu. Když se dnes podíváte na titulky většiny pořadů, které ČT vyrábí, bude vám jasné, že výrobou jsou pověřené pouze spřátelené osoby, bez ohledu na kvalitu.

Screen: FB Martina Schmarcze, v roce 2000 mluvčího stávkujících redaktorů

Nemusím připomínat, že tímto klientelismem netrpí jen kvalita programu, ale je možné tím ovlivňovat a do jisté míry také financovat i protežovaný politický směr. Dodnes jsem přesvědčená, že vznik Unie svobody byl financován Českou televizí, díky naprosto nekontrolovatelnému hospodaření. Proto byl bývalý ředitel a kancléř prezidenta Havla Ivo Mathé tak vyděšen, když jsem po finančním řediteli Paluskovi požadovala ke kontrole nové a nové dokumenty, a proto byla veškerá dokumentace do roku 1998 skartována v rozporu se zákonem o archivnictví, jak následně konstatovala firma, která prováděla forenzní audit nařízený Poslaneckou sněmovnou.

Čekáte, že se teď v České televizi něco změní ve světle toho, že jí protežované politické subjekty TOP 09, ČSSD i Zelení utrpěly tak těžký volební debakl? A není jejich výsledek nakonec i políčkem České televizi?

Políček? Byla to přímo rána doprostřed čela. Říkala jsem už výše, že výsledek voleb je jejich zásluha. Většina občanů si ještě moc dobře pamatuje, jak vypadala propaganda minulého režimu a těmito volbami ji jednoznačně odmítli. Jen škoda, že přes pětiprocentní hranici přelezla TOP 09. To je důvod, aby nepoučitelní tuto straničku nadále cpali na obrazovky každý den, i kdyby zrovna mluvila o trusu vodňanských nosnic.

Jak hodnotíte předvolební vysílání České televize?

Není třeba se omezovat jen na volby. Vysílání ČT je dlouhodobě neprofesionální. Ale každá kritika je jako házet hrách na stěnu.

Jak vyznívá vaše srovnání takzvané superdebaty, která musela stát kupu koncesionářských peněz už jen pronájmem v prostorách Kongresového paláce a do níž pozvala ČT lídry devíti stran, s duelem na Nově, který byl pojat hodně komorně?

Naprosto to potvrzuje slova Tomia Okamury. Česká televize je drahá, neprofesionální a zbytečná, protože její funkci jsou dnes schopné daleko lépe zastoupit komerční televize.

Co si myslíte o vyhrožování České televize hnutí ANO a ČSSD, že pokud se superdebaty nezúčastní jejich volební lídři, kteří přislíbili stejný večer účast na Nově, tak do ní nepřipustí jejich zástupce a místa pro představitele obou stran ponechá prázdná?

Směšné výhrůžky. V první povolební debatě jsme mohli vidět, že Česká televize byla víc než vděčná za Faltýnka, protože pan Babiš šel raději na Barrandov, a bez zástupce ANO by to celé bylo ještě víc o ničem…

reklama

autor: Jiří Hroník

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš byl asi unesen, podstrčili dvojníka. Režisér Rychlík pro PL

4:44 Babiš byl asi unesen, podstrčili dvojníka. Režisér Rychlík pro PL

„To mne vede k domněnce, že ten Andrej Babiš, podepsaný vlastnoručně pod dopisem plédujícím za podpo…