Ondřej Hejma nejen k uprchlíkům: Německo je de facto stále okupovanou zemí, ale až se voliči emancipují, poznáme jeho skutečnou tvář. A budou se dít věci

15.12.2015 19:22 | Zprávy

ROK 2015 – A CO DÁL? „Je-li pravdou, že Islámský stát nelze porazit bez pozemních sil, pak jedinou armádou ochotnou se o něco takového vůbec pokusit se zdá být v tuto chvíli armáda Bašára Asada,“ tvrdí hudebník, frontman skupiny Žlutý pes a také novinář a překladatel Ondřej Hejma. V bilančním rozhovoru ParlamentníchListů.cz se ale zamýšlí i nad jinými otázkami, které letos potrápily Evropu a vlastně i celý svět.

Ondřej Hejma nejen k uprchlíkům: Německo je de facto stále okupovanou zemí, ale až se voliči emancipují, poznáme jeho skutečnou tvář. A budou se dít věci
Foto: Archiv OH
Popisek: Hudebník Ondřej Hejma

Blíží se konec roku, a tak se sluší bilancovat. Podle některých skeptiků byl rok 2015 nejsložitějším obdobím od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Co je podle vás nejzávažnější?

Všechny ty jevy, které jmenujete, jsou pouze projevem problému nejzákladnějšího. Tím je stále ještě neexistující dohoda mezi velkými světovými hráči, chcete-li nějaký nový světový nepořádek. V našem civilizačním okruhu je to například dohoda mezi Amerikou a Ruskem, vycházející z pochopení její nevyhnutelnosti a z toho vyplývajícího vzájemného respektu. Přitom je pro nás důležité vědět, že role Evropy, jakkoliv integrované, je v tomto ohledu zcela marginální.

Mediálním tématem číslo jedna se stala bezesporu migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Jaká je vaše prognóza budoucího vývoje Evropy v roce 2016 s ohledem na uprchlickou krizi?

Pokud by se měla opakovat letošní invaze, nabízí se celá řada scénářů, z nichž jeden je horší než druhý. Lidé budou muset pocítit skutečné ohrožení svého blahobytu a bezpečnosti, aby si připustili brutalitu, která by při obraně našich zemí byla nevyhnutelná. Nějaký plot uvnitř Schengenu není nic proti první potopené lodi s lidskými bytostmi na palubě.

Poslední série teroristických útoků v Paříži vedla k těsnějšímu propojení vojenských sil Velké Británie a Francie proti Islámskému státu – letecké údery na IS odsouhlasil již britský parlament a 1200 vojáků vyšle na Blízký východ rovněž Berlín. Nezávisle na koalici bombarduje v Sýrii IS také Rusko, které stojí za Asadovým režimem. Kam toto podle vás povede?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

12:00 „Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

VIDLÁKŮV TÝDEN – Předseda hnutí STAČILO! se pro ParlamentníListy.cz svěřil, jakou by chtěl funkci. Z…