Pavel Šafr v ráži: K naplnění kompletního výčtu znaků fašismu chybí Babišovi jen dvě věci

07.03.2015 19:05

ROZHOVOR Velmi ostrým kritikem Andreje Babiše a hnutí ANO je bývalý šéfredaktor MF Dnes a Reflexu Pavel Šafr, který v současné době působí v internetovém deníku Svobodné fórum. ParlamentníListy.cz mu položily několik otázek k tomuto tématu. "Andrej Babiš je mistr v lakování a předstírání. Ale podstata je jasná. Svojí mentalitou je to orientální byzantský oligarcha, který neuznává náš liberální svět. A má tu drzost se označit za liberála a přitom zvolna a zlehka utahovat šrouby v celé společnosti," uvedl Pavel Šafr.

Pavel Šafr v ráži: K naplnění kompletního výčtu znaků fašismu chybí Babišovi jen dvě věci
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Pavel Šafr

Anketa

Bude v roce 2018 Andrej Babiš premiérem?

24%
76%
hlasovalo: 9259 lidí

Ve svém nedávném textu uveřejněném v internetovém deníku Svobodné fórum "Jak zastavit Babišovo hnutí? Zacházet s ním jako s fašismem" jste uvedl, že hnutí ANO je moderní verzí autoritativní politiky, kterou ve 20. století představoval fašismus. Mohl byste prosím vysvětlit, jak jste toto srovnání myslel?

Na většinu otázek odpovídám v tomto článku. Přesto si dovolím pro čtenáře ParlamentníchListů.cz své odpovědi ještě doložit a rozvést.

Andrej Babiš pocítil potřebu svého ideologického vymezení a sám sebe zařadil mezi liberály. Na to jsem ve svém článku reagoval. Všechny formy liberalismu kladou důraz na:

            1. politickou a názorovou pluralitu a toleranci vůči oponentům,
            2. parlamentarismus,
            3. dělbu moci,
            4. nezávislost justice na výkonné moci
            5. nezávislost médií na politické moci
            6. demonopolizaci ekonomiky.

Toto je liberalismus. A Babišovo hnutí ve všech bodech představuje pravý opak. Chtěl jsem prostě vyjádřit názorně skutečnost, že jeho sebeprezentace jako liberála je podvod. Babiš a jeho hnutí mají mnohem blíže k mnoha rysům fašismu. Prostě proto, že Babiš je klasický autoritář. Posuďte sami, který seznam principů je realitě Babišova hnutí bližší. Fašismus se vyznačuje těmito znaky:

            1. vůdcovský princip,
            2. potlačování názorové opozice,
            3. pohrdání parlamentarismem,
            4. koncentrace moci do jednoho centra,
            5. potlačování nezávislosti médií a jejich znesvobodňování,
            6. ekonomická monopolizace a prorůstání státních a ekonomických struktur, korporativismus,
            7. populistická manipulace veřejností masivním marketingem.

K naplnění kompletního výčtu znaků fašismu chybí Babišovi jen ovládnutí represivních složek státu a prudký nacionalismus. Bohužel se zdá, že na tom prvním se již pracuje (v bezpečnostní divizi Agrofertu) a to druhé zatím Babiš v kontextu stávající situace nepotřebuje. Co ale není, může být. Nové formy autoritářství jsou ovšem právě proto nové, aby nebyly snadno odhalitelné. Proto se Babišovo hnutí tváří moderně a proevropsky. Andrej Babiš je mistr v lakování a předstírání. Ale podstata je jasná. Svojí mentalitou je to orientální byzantský oligarcha, který neuznává liberální společnost založenou na férové soutěži vizí, programů a idejí. On vyznává pouze mocenské válcování. A má přitom tu drzost se označit za liberála. Přitom neustále jen postupně utahuje šrouby. Všimněte si programu elektronických pokladen pro živnostníky. Takový model, kdy je ministr financí největší ekonomický hráč na trhu, je nepřijatelný nejen z hlediska buzerace, ale hlavně z hlediska mocenského zneužití. To je přeci princip Velkého bratra z George Orwella.

Není však raketový vzestup Babišova hnutí zaviněn "činností" předchozích vlád, ať už pod vedením ČSSD, nebo ODS a TOP 09, které značnou část voličů naštvaly natolik, že nyní preferují hnutí ANO i při vědomí rizik s ním souvisejících?

To je nesmysl. Právě Andrej Babiš mocně podporoval tuto atmosféru naštvanosti a celé antikorupční hnutí, aby se mohl právě on stát mesiášem, který nás z té spouště vytáhne. Celý obraz zkorumpovaného režimu, jak jej líčila média a občanské iniciativy, byl absolutně neadekvátní. Česká republika nepotřebuje žádný boj proti korupci, nýbrž právní řád, který, když funguje, tak si s korupcí umí poradit. Boj proti korupci je politický nástroj na dosažení politické moci a likvidaci soupeřů. Autoritářský režim je přitom mnohem horší zlo než korupce.

A k té zodpovědnosti: Za zločiny Lenina nenese zodpovědnost Kerenskij, ale Lenin. Za zločiny Mussoliniho nezodpovídají zkorumpovaní italští politici, nýbrž Mussolini. Za Babišovy lumpárny nenese zodpovědnost ani Nečas a ani Kalousek, nýbrž právě jen a pouze Babiš. Kampaň Andreje Babiše před volbami stála řádově stovky milionů korun a navíc zhruba dvě až tři miliardy za nákup vydavatelství Mafra, díky čemuž se mocensky etabloval a znásilnil dosud nezávislé redakce. Takovéto peníze nikdo na světě nikdy nevyhodí proto, aby pomohl lidem. To člověk dělá jedině tehdy, když chce dobýt moc. Jeho nábor celebrit, zpěváků, herců, intelektuálů, novinářů, manažerů a také průzkumníků v oblasti veřejného mínění, to byla neuvěřitelná a dosud nevídaná mocenská akce, kterou tu naposledy provozovali komunisté. Protože měli za sebou Stalina, mohli jít mnohem dál. Ale ta obecná tendence k instalaci nového autoritativního režimu zde je, byť v novém a přijatelnějším balení.

Andrej Babiš na proběhlém sněmu hnutí ANO v úvodním projevu zkritizoval svého největšího koaličního partnera ČSSD. Co tím sledoval?

Andrej Babiš chce výhledově odstavit ČSSD od moci a jakéhokoli vlivu a marginalizovat ji stejně jako marginalizoval jiné strany.

Před sněmem je nyní i ČSSD. Ta podle vás nyní nese základní zodpovědnost za svobodný vývoj České republiky. Nemá setrvávat dle vašeho názoru s hnutím ANO v koalici a raději začít spolupracovat s pravicovými stranami a vytvořit s nimi společnou strategii na záchranu pluralitní společnosti. Nebo jak také píšete: "Andreje Babiše je třeba zastavit. Naprosto rezolutně a jasně. Kdo to nechápe, stane se dříve nebo později jeho otrokem." Chápe ale vámi naznačené nebezpečí samotné vedení ČSSD?

Žádná demokratická strana nesmí spolupracovat s hnutím ANO. Žádný slušný člověk nesmí ničím pomáhat autoritativní síle. Ať Babiš nejprve prodá média, zruší bezpečnostní divizi Agrofertu, odstraní ohromný konflikt zájmů a ve svém hnutí přijme demokratické stanovy. Pak se s ním můžeme bavit. Kdo se s ním baví nyní, legitimizuje jeho mocenský buldozer.

Poslední otázku věnuji jinému tématu. Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě kvůli anexi Krymu Ruskem a konfliktu na východě Ukrajiny plánují americké ozbrojené síly v rámci programu Atlantic Resolve větší aktivitu a častější vojenská cvičení se svými spojenci v Evropě. Mohu poprosit o váš názor na tuto záležitost?

Přítomnost americké armády v Evropě i u nás považuji za efektivní odpověď vůči východní agresi a pojistku naší bezpečnosti. Je velmi důležité, aby armády demokratických zemí byly připravené bránit liberální svět. Demokracie jsou ze své podstaty mírumilovné. Ale je velmi nutné ukázat autoritářům na Východě sílu demokratického světa. To mimochodem může ochránit i nás samotné před naším vlastním pádem do oligarchického fašismu Putinova stylu. Protože naše integrace se západním světem je i brzdou babišismu. Takový oligarcha se pak musí chovat aspoň trochu slušně a musí předstírat demokrata. Kdybychom v těchto zásadních strukturách nebyli, už by tu agenti Východu dávno vládli naplno.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich SzabanTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda se má postarat v prvé řadě o své občany. Už zní i z ODS

18:13 Vláda se má postarat v prvé řadě o své občany. Už zní i z ODS

„Zásadnější roli by měly nyní uplatňovat romské neziskové organizace v Česku, které by romským uprch…