Peníze a umetání před Fialou. Milion chvilek. Petr Holec už má jasno

12.04.2022 4:38 | Analýza

KONTEXT PETRA HOLCE Víc kritiky než na proběhlém Kongresu ODS se připouštělo i na sjezdech KSČ, říká ParlamentnímListům.cz zkušený komentátor Petr Holec. Proč a díky komu to má Fialova vláda tak „dobré“ v médiích? I na to odpovídá. A bude hůř: Chystá se dle něj tah, kterým si pětikoalice už „betonuje“ výhru v příštích volbách.

Peníze a umetání před Fialou. Milion chvilek. Petr Holec už má jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: 30. kongres ODS v hale O2 Universum

Kongres ODS se nesl v oslavném duchu. Stejně tak „oslavný duch" zachvátil i česká média. Aktéři, média, slova, lidé: Viděl jste různé kongresy ODS, čím byl tento jiný?

Já bych mu vlastně ani neříkal kongres, ale spíš sebeoslavný mejdan a poslední únik před politickou realitou. Premiér a šéf ODS Petr Fiala i ministr financí a první místopředseda strany Zbyněk Stanjura si sem přijeli jen pro „razítko“ potvrzující jejich setrvání ve funkcích a stejně tak i ostatní kandidáti do vedení strany. Partajní sjezdy samozřejmě odjakživa fungují i jako firemní team buildingy, kde se tuží firma. Na každém sjezdu ODS se ale vždycky buď objevil aspoň nějaký překvapivý kandidát do vedení strany nebo kritika, na tom předposledním si památně ulevil nejen „řeporyjec“ Pavel Novotný.

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83866 lidí
Tentokrát ale vůbec nic, jen samý aplaus! A k němu si delegáti ještě dopřáli společnou lázeň v kultu osobnosti Petra Fialy, jehož premiérem udělalo především předvolební „šílenství“ Pirátů. Snad i pozdní sjezdy KSČ kdysi nabídly víc politické střízlivosti. A zvlášť, když ODS i po volbách zůstala menší stranou a na koalici SPOLU ve volbách vydělala míň než lidovci a TOP 09, kteří v ní proto mají většinu. Delegáti ale slavili i dvacetiprocentní „válečné“ preference ODS, které ovšem můžou splasknout stejně jako rekordní covidové preference ANO ze začátku pandemie. A že tomu slušně nahrává rapidně se zhoršující socioekonomická situace a zatím jen minimální pomoc vlády lidem. ODS se teď na kongresu bála čehokoli dotknout a čeká, jak dopadnou senátní a komunální volby na podzim.       

A k médiím. Novináři se rádi vysmívají ANO a opakované hladké volbě Andreje Babiše jeho šéfem, Fiala ho ale začíná trumfovat. A překonávají se i spříznění novináři. Do historie určitě vejde fotooslava Seznam Zpráv nazvaná prostě „Šéf“, která z Fialy pomocí jeho fotek dělá velkého šéfa. To mimochodem překonává i jinak kreativní partajní Twitter ODS, který denně chrlí „šéfovy“ oslavné a retušované obrázky s banálními vzkazy.            

Řada lidí má dojem, že před volbami vznikla koalice většiny médií a organizací typu Milion chvilek s cílem ustavit dnešní vládní koalici. A že tato koalice trvá dodnes. Ten dojem mají dotyční navzdory tomu, že svá média má i Babiš. Mají pravdu? 

Anketa

Vede si Petr Fiala ve funkci premiéra dobře?

4%
95%
hlasovalo: 69516 lidí
Mají a stačí jediný pohled do médií. Větší mediální pozornosti se vždycky těší vláda, protože rozhoduje a má odpovědnost. U nás se ale i po volbách těší větší mediální pozornosti Babiš, který je dávno v opozici. Většina novinářů jako by si vůbec nevšimla, že už není premiér – pořád prostě jedou svého „antibabiše“. I Milion chvilek například platila stejná firma BPD Partners uhlomiliardářů Petra Pudila, Vasila Bobely a Jana Dobrovského, která poslala peníze i Janu Čižinskému nebo Jiřímu Drahošovi. A činí se i další podnikatelé, z nichž někteří podporují i média.

Dnešní vládní strany měly vždy svá „oblíbená“ ministerstva: ODS ministerstvo dopravy, lidovci zase např. zemědělství. A šlo tvrdě o ekonomické zájmy. Projevuje se tato „obliba“ i v dnešní vládě?

Na to nejlíp odpověděla sama vláda, když si „dopravu“ znovu vzala ODS a „zemědělství“ lidovci. Ministerstvo dopravy bývalo stavební „megafirmou ODS“ a spříznění stavební kmotři straně způsobili nemalé reputační škody. I proto jsem čekal, že si na dopravu podobně jako kdysi Věci veřejné budou chtít troufnout třeba Piráti, kteří před volbami pořád hlásali transparentnost a posílali i „své“ pětikoaliční politiky do tepláků. Ne snad že by dopravu uměli, jak ostatně dokazuje i dopravní zoufalost v Praze, kterou vedou, ale jen kvůli svému PR. ODS ale v současné vládě částečně navázala tam, kde skončila po pádu vlády Petra Nečase v roce 2013.       

Zmocněnec vlády pro média a „dezinformace“ Michal Klíma se činí. Podílí se na „zákonu proti dezinformacím“, diriguje dovolbu členů Rady ČR a ČRo a snaží se protlačit zákon měnící volbu mediálních rad. Co je cílem těchto aktivit?

No to je snad ještě transparentnější než Piráti, ne? Společně s korespondenční volbou jde o to zabetonovat vítězství pětikoalice ve volbách. Přitom zvlášť s novelou zákona volby mediálních rad je to fakt bizarní, vláda si chce prostě zajistit dohled nad veřejnoprávními médii. Všichni noví radní by se totiž nově zvolili najednou a část by jich volil i Senát, kde má opozice ještě menší zastoupení než ve sněmovně. Politická volba radních bude vždycky problematická, tohle je ale tak křišťálově čisté, že už to čistší být ani nemůže, jak by řekl nebožtík Stanislav Gross. Bez ironie řekněme, že to je fakt změna!

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravá tvář Fialy. Oni se bojí. Exredaktor ČT na cestu na Václavák

4:44 Pravá tvář Fialy. Oni se bojí. Exredaktor ČT na cestu na Václavák

Už nemůžeme připustit bezbřehou manipulaci s lidmi a cenzuru, aby s námi a veřejným míněním manipulo…