Pivo nebo dvojka vína pro cyklisty je normální. Senátor Gawlas se přidává k iniciativě Škromacha a Valenty

26.08.2016 11:10

ROZHOVOR Novela zákona, jejímž cílem je zavedení tolerance malého množství alkoholu v krvi pro cyklisty má dalšího podporovatele. Je jím senátor za ČSSD Petr Gawlas, který pro ParlamentníListy.cz připomíná, že nulová tolerance je mezi evropskými státy téměř výjimečná. Gawlas popisuje i nedávnou ministerskou návštěvu Michaely Marksové a Jana Mládka (oba ČSSD) v Moravskoslezském kraji či tamní problémy s nezaměstnaností.

Pivo nebo dvojka vína pro cyklisty je normální. Senátor Gawlas se přidává k iniciativě Škromacha a Valenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Petr Gawlas

Vážený pane senátore, tento týden navštívili Moravskoslezský kraj ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Řešili jste společně situaci ohledně OKD?

Ano, OKD byly samozřejmě jedním z témat návštěvy. Během návštěvy Třineckých železáren jsme diskutovali zejména o dopadu insolvence OKD na další podniky v regionu a o negativních následcích krachu společnosti na trh zaměstnanosti.

Moravskoslezský kraj patří mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností, řešili jste s ministryní Marksovou také toto téma? Myslíte si, že Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dokáže v oblasti nezaměstnanosti nějak konkrétně pomoci?

Některé části Moravskoslezského kraje mají skutečně s vysokou nezaměstnaností dlouhodobý problém. Jedná se zejména o Karvinsko a Bruntál. Neodvratný konec OKD tomu nijak nepomůže. Diskutovali jsme samozřejmě také i tom, jak by se dalo ohroženým horníkům pomoci, o možnostech jejich dalšího uplatnění a také například o pobídkách pro zahraniční investory. Návštěva ministryně Marksové v prosperujících firmách jako je Optimont nebo Berdorf Baderbau měla za cíl ukázat, že i v našem regionu mohou velmi úspěšně fungovat i malé a středně velké firmy, které jsou dle mého budoucností nejen ekonomiky v našem kraji, ale i v ostatních regionech.

Mezi největší zaměstnavatele v regionu Frýdecko-Místecka patří průmyslové zóny v Lískovci a Chlebovicích, řešili jste s ministrem Mládkem možnosti rozvoje dalších průmyslových zón?

Osobně zastávám ten názor, že dnes je místo budování nových průmyslových zón potřeba spíše rozšiřovat, a především efektivně využívat ty stávající. Dostatek perspektivních investorů je totiž nejrychlejší cestou k zaměstnanosti v regionu.

Myslíte si, že by podpora průmyslových zón a například určité zvýhodnění těm, kteří chtějí do průmyslových zón investovat, mohla přinést dostatek pracovních míst?

Mohla, krátkodobě určitě ano. Je samozřejmě otázkou, zda je to koncepční a perspektivní, a co se stane, až podpora a úlevy skončí. Jestli investoři zůstanou, protože usoudí, že i bez pobídek je náš region dobrým místem k podnikání, nebo se posunou někam, kde jim krátkodobě nabídnou lepší podmínky. V dlouhodobém horizontu bychom se měli soustředit spíše na vytváření dobrého podnikatelského prostředí s minimem administrativních překážek a přehlednou daňovou strukturou.

Jsou podle vás návštěvy ministrů v krajích přínosem? Vedou výsledky debat k nějakým konkrétním výsledkům?

Ano, jednoznačně. Už jen z toho důvodu, že máme možnost se bavit o konkrétních aktuálních problémech daného regionu přímo na místě. Také možnosti diskuse za účasti co největšího počtu zainteresovaných osob z regionu je bezpochyby přínosem.

Fotogalerie: - Cyklisto, na zdraví

Předání otevřeného dopisu senátorům ve věci podpor...
Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach
Senátor Ivo Valenta
Předání otevřeného dopisu senátorům ve věci podpor...
Předání otevřeného dopisu senátorům ve věci podpor...
Předání otevřeného dopisu senátorům ve věci podpor...

Tento týden váš stranický kolega Zdeněk Škromach a senátor Ivo Valenta přebrali otevřený dopis spolu s podpisy cyklistů, ve kterém cyklisté žádají, aby bylo na kole povoleno určité množství alkoholu – po vzoru okolních států, například Rakouska. Podpořil byste vy osobně takovou novelu zákona?

Po delším přemýšlení a zvažování všech pro a proti jsem nakonec došel k závěru, že je to dobrá myšlenka. Dokonce jsem sám připravil petici na podporu této novely, která koluje u nás na Třinecku, Těšínsku a Jablunkovsku. Absolutní nula, která platí u nás, pokud se jedná o povolené množství alkoholu v krvi, je totiž v Evropě spíše výjimkou a je dle mého soudu zbytečně striktní. Až na Slovensko, Maďarsko, Estonsko a Ukrajinu prakticky všechny státy určité malé množství alkoholu v krvi tolerují. Statistiky totiž potvrzují, že takovéto množství má naprosto zanedbatelný vliv na bezpečnost provozu a nehodovost. V případě této konkrétní novely by se navíc jednalo skutečně o velmi malé množství, odpovídající jednomu pivu nebo dvěma deci vína. Netýkalo by se také všech řidičů, ale pouze cyklistů. A i tito by se museli pohybovat mimo silnice a hlavní tahy po vyznačených cyklostezkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Markéta Grušáková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lepšolidé, pijavice z neziskovek. Lidem vadí právě tahle kavárenská partička. Neprobouzejte Krakena, varuje do kavárny bývalý poslanec a televizák Zdeněk Soukup

0:01 Lepšolidé, pijavice z neziskovek. Lidem vadí právě tahle kavárenská partička. Neprobouzejte Krakena, varuje do kavárny bývalý poslanec a televizák Zdeněk Soukup

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „V podstatě jsou ‚lepšolidé‘ malá skupina lidí s nenaplněnými ambicemi. Chtělo by …