Planeta se blíží svému předlužení! Pozor, následky budou moc zlé. Ekonomka Šichtařová představila černý scénář

21.02.2021 18:03 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nezadlužit se znamená zůstat silní. Zadlužit se znamená cestu budoucí chudoby. Tak reaguje Markéta Šichtařová na schválené navýšení schodku státního rozpočtu a na slova ministryně financí Aleny Schillerové, že novela zákona rozhodne o tom, jestli vyjdeme z krize silní, nebo zvolíme cestu krachu, chudoby a nejistoty. Ředitelka analytické společnosti Next Finance varuje, že už za dva roky penězi, které bychom mohli věnovat každý rok na výstavbu dálnic, budeme krmit spekulanty.

Planeta se blíží svému předlužení! Pozor, následky budou moc zlé. Ekonomka Šichtařová představila černý scénář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Poslanecká sněmovna schválila navýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok ze 320 miliard korun na půl bilionu. „Je to novela, která rozhodne, jestli vyjdeme z krize silní, nebo zvolíme cestu krachu, chudoby a nejistoty. Potřebujeme dát do ekonomiky peníze,“ burcovala ještě před hlasováním ministryně financí Alena Schillerová. Opravdu nám vyšší schodek pomůže k tomu, abychom z krize vyšli silní?

Paní ministryně má v jednom pravdu: Je to novela, která rozhodne, jestli vyjdeme z krize silní, nebo zvolíme cestu krachu, chudoby a nejistoty. Jenom je to přesně opačně. Nezadlužit se znamená zůstat silní. Zadlužit se znamená cestu budoucí chudoby.

Reakce většiny vlád světa na koronavirus byla podobná. Přišla neslýchaná omezení. Vlády zavřely ekonomiku a začaly na dluh „ekonomiku“ zachraňovat. Tu ekonomiku, kterou nejprve samy zmrzačily uzavírkami. Výsledkem je ohromný nárůst globálního dluhu, ať už ho počítáme jakoukoli metodikou.

MMF původně počítal s tím, že globální dluh vyskočí v roce 2020 z 83,5 procenta globálního hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2019 na 84 procent. Nicméně koronavirus utrhl vládní výdaje ze řetězu. Globální veřejný dluh na konci loňského roku dosáhl 97,6 procenta hrubého domácího produktu. Vlády v boji s covid-19 utratily 301 bilionů korun. MMF přitom očekává, že koncem roku 2021 bude dluh už na 99,5 procenta HDP. To je extrémně nezdravý trend. Planeta se blíží svému předlužení. Už to není jen problém pár států.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kauza bitcoin. Komentátor vytáhl na světlo, na co se zapomíná

18:21 Kauza bitcoin. Komentátor vytáhl na světlo, na co se zapomíná

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor Tomáš Vyoral pro ParlamentníListy.cz komentuje rozhodnut…