Horké chvilky si zažili v sobotu návštěvníci londýnských restaurací, kde řádili tři teroristé, kteří bodali lidi noži. Někteří hosté po nich házeli židle či skleničky, jiní se schovávali na záchodě. Samozřejmě, že zavládla panika. Co vlastně má člověk v takové situaci dělat? Připomínám, že běžný člověk, který neprošel nějakým vojenským či sportovním výcvikem...
V Británii lidem nezbude než házet židle či skleničky. Není to jen o těch palných zbraních, které se nesmějí nosit ve velké části západní Evropy. Nemůžou totiž mít dokonce ani sebeobranný prostředek. Že by žena měla v kabelce nebo muž v kapse pepřový sprej a měli by větší šanci útočníka paralyzovat. Pokud dostanete dávku pepřovým sprejem, do pěti vteřin nevidíte, na koho útočíte, bolest je nesnesitelná, končíte v kleče na břichu. Činnost takového člověka je paralyzovaná a jeho nebezpečnost klesne na minimum. Spousta lidí zde nosí jako obranný prostředek i teleskopické obušky. Není jednoduché bojovat proti noži. Pokud však budete mít takovýto obranný prostředek, tak i s minimálním výcvikem – jestliže jde o boj o holý život – máte šanci, že přežijete a třeba i jen s malým zraněním. Nebo skutečně jeho útok zastavíte.
Zeptám se ještě jednou, protože nevěřím vlastním uším. V Británii opravdu nemohu mít ani pepřák?
Ne. Musíme si říci, kam země jako Británie dospěla. Nejenže na nějakou palnou legálně drženou zbraň mohou občané zapomenout, i sportovci a lovci tam mají obrovský problém provozovat své hobby. Ale šli ještě dál a jinde v západní Evropě to není mnohde jinak. Nesmí se nosit nože v kapse. Nechci někoho nabádat na souboj nože proti noži, ale jakýkoliv obranný prostředek může být dobrý. Ale nesmíte nosit ani pepřový sprej. Nejenom v Británii, ale také v Nizozemsku, Belgii, Francii. Ani teleskopický obušek. V Británii je ještě jeden paradox. Nesmíte u sebe mít ani nebezpečný předmět. Co je tím předmětem, posoudí policista, který vás zkontroluje. Může to být šroubovák, kladivo, baseballová pálka nebo cokoli naostřeného. Výklad je na něm. Je to presumpce viny. Musíte dokázat, proč to máte u sebe a že jste tím nechtěl nikomu ublížit. Jsou za to vysoké pokuty, kolem 500 liber, dokonce hrozí i vězení. Je to kriminalizace občana. Představte si, že si řemeslník zapomene v batohu nebo v kapse pracovních kalhot šroubovák a může být takto šikanován. V Británii jsou boxy s nápisy – vhoď sem svůj nůž a bojuj proti násilí. Další jsou letáky. V nich je napsáno – Znáte někoho, kdo nosí nůž? Nahlašte ho – a je tam telefonní číslo, kam ho máte nahlásit. To se musíte smát a nevěřícně kroutit hlavou. Dokonce vyzývají k tomu, že kdo nosí nůž, skončí špatně. Je tam vyobrazen mladík, který kouká na kriminál. Některé aktivistické organizace demonstrují s transparenty – Zastavte násilí, zakažte další nože.
U nás je tomu, předpokládám, zcela jinak?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu