Pokud se bude stupňovat panika, hrozí i rabování. Chaotická vláda, marketingové výstřely. Poslankyně a starostka Černochová nabádá ke klidu

09.03.2020 16:30 | Zprávy

ROZHOVOR Jak se vláda chová v reakci na šířící se koronavirus? Měli by se lidé masivně zásobovat potravinami, jak jsme poslední týdny svědky? Situaci kolem nákazy novým typem viru rozebírá poslankyně, starostka Prahy 2 a expertka ODS na obranu a bezpečnost Jana Černochová.

Pokud se bude stupňovat panika, hrozí i rabování. Chaotická vláda, marketingové výstřely. Poslankyně a starostka Černochová nabádá ke klidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Případy potvrzené nákazy koronavirem v České republice se začínají množit. Situace na hranici paniky ale byla v zemi už několik týdnů předtím. Lidé začali masivně nakupovat trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, roušky. Je k tomu důvod? Pořád jde v desetimilionové zemi o pár desítek případů…

Jedná se skutečně o zbytečnou paniku, k níž objektivní důvody nejsou a která celou situaci pouze zhoršuje. Nikde nebyly zaregistrovány žádné problémy s výpadky zásobování nebo nedostatkem potravin, tedy hrozba nedostatku není. Chápu, že lidé mají strach, ale na ten je nejúčinnější cestou postupovat s chladnou hlavou a racionálně. Všichni by se měli chovat přiměřeně dané situaci, dodržovat důsledně základní hygienická pravidla a návyky, vyhýbat se nadbytečnému výskytu ve větších davech, být pozorní ke svému okolí, vyhýbat se zjevně nemocným lidem, zbytečně necestovat zejména do rizikových oblastí atd. Pokud se budeme všichni řídit rozumem, pak je to ten nejlepší příspěvek k utlumení a zastavení epidemie. 

Mluvila jste dříve o tom, že zásobu potravin aspoň na dva týdny by doma každý z nás měl mít neustále. Jak se zdá, většina obyvatel to tak neměla. Nemůže tenhle „run na obchody“ situaci zhoršit?

Samozřejmě že může. Je to podobné, jako když lidé začnou masivně vybírat své úspory z bank. Má poznámka o zásobách byla preventivního charakteru a týkala se běžného stavu. Současná situace může být pro všechny v tomto smyslu snad i ponaučením. Naše společnost obecně ztrácí preventivní instinkty a připravenost na krizové stavy. O tom hovořím dlouhodobě. Netvrdím, že by každý měl pod svým domem kopat protiatomový kryt a skladovat tuny zásob, ale k odpovědnému životu patří například znalost zdravovědy, základních krizových postupů nebo schopnost přežít několik dní bez každodenního nákupu. Schopnost vědět „co dělat, když…“ pomalu ztrácíme a je to chybou.

Existuje podle vašeho názoru nějaký univerzální balíček toho, co by každý člověk měl doma mít a v jakém množství, kdyby přišla nepředvídatelná situace?

Tak určitě existuje celá řada takových návodů. Každý si musí zvážit ale i sám, co subjektivně potřebuje ke svému životu, ať už jde o léky, potraviny, věci každodenního užitku. Obecně mohu hovořit o kategoriích věcí, jako jsou právě medikamenty, potraviny, zdroje světla a energií, základní nástroje, ochranné pomůcky atd. Pak bychom se mohli bavit i o tom, kdo z nás má doma připraven tzv. evakuační balíček, který je nedocenitelný v případě nařízené evakuace při mimořádných událostech, jako jsou požáry, povodně, ale i havárie většího rozsahu etc.

Množí se názory, že celý problém okolo koronaviru je uměle nafukován, třeba i některými médii, která z toho dělají velké drama. Nakolik by reálné zhoršení situace mohlo mít vliv na vnitřní bezpečnost a klid ve společnosti?

To téma je skutečně velmi zveličované. Bohužel je to přirozené, protože žijeme v informační době, kdy se média předhánějí v tom, kdo přinese dříve jakoukoliv senzaci či informaci. Nechci tvrdit, že se nic neděje, některé lidi může koronavirus ohrozit na životě a neblahé budou i důsledky pro ekonomiku. Jak jsem ale již řekla, musíme jednat racionálně. Pokud by se panika stupňovala, mohou se prohlubovat i jevy, jako je vykupování potravin, nebo dokonce nějaké rabování. Obávám se i kombinace paniky a šíření koronaviru s krizí na řecko-turecké hranici. Nechci ale kreslit katastrofické scénáře, spíše chci vyzvat veřejnost k zachování klidu, protože to je pro eliminaci hrozby to nejdůležitější.

Chystáte nebo zavedli jste už nějaká preventivní opatření na Praze 2? Kromě rušení masových veřejných akcí jsou vůbec nějaké možnosti, co mohou regionální samosprávy podniknout?

Některá opatření jsme již přijali. Platí zákaz návštěv v domovech pro seniory v Praze 2, uzavřeli jsme pro veřejnost i některá místa, jako například kryt Folimanka. Snažíme se v maximální možné míře veřejnost informovat o tom, jak postupovat, jaká preventivní opatření by měl činit každý člověk. Jistě se nabízí i další řada možností, kdyby se situace zhoršovala, jako například distribuce hygienických prostředků, uzavření všech veřejných budov atp. Ale nechci předbíhat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…