Pokud v Německu cenzurují informace o kriminalitě cizinců, vláda ignoruje protesty, lidé půjdou do ulic! Bývalá zahraniční zpravodajka, která jde do politiky, bez příkras promluvila

30.08.2018 19:28

ROZHOVOR Korektnost je jen jiný název pro manipulaci s pravdou. Nejsme nejrasističtější národ světa, jak se nám to někdo z druhé strany oceánu snaží metnout do obličeje. A co slovanský nebo postkomunistický efekt, který se údajně nachází v kumulovaných protestech v současném Sasku, respektive v Saské Kamenici? Bývalá novinářka Lucie Groene, která kandiduje za hnutí ANO do Senátu, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvádí argumenty, proč je na čase změna, včetně lékařky, stávající senátorky za ČSSD Milady Emmerové. Ostatně, pokud by prý obě dvě komory Poslanecké sněmovny opustili všichni lékaři, bylo by doktorů zas dost. S případným nástupem do Senátu to prý od Lucie Groene bude tedy „fičák“.

Pokud v Německu cenzurují informace o kriminalitě cizinců, vláda ignoruje protesty, lidé půjdou do ulic! Bývalá zahraniční zpravodajka, která jde do politiky, bez příkras promluvila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Jste zcestovalá - jak můžete hodnotit vztahy k uprchlíkům v různých částech světa?

Asi nemáte na mysli opravdové válečné uprchlíky, že? V jižní Kalifornii žije hodně Mexičanů. Někteří legálně, někteří ne. To je dost známo. Koexistují tady s Američany. Navzájem se využívají, ale vysloveně konflikty mezi sebou spíš nemají. Na severu je stát Michigan. Říká se, že tady žije největší muslimská populace. Ještě v době, kdy byl prezidentem Obama, se tady začala stavět velká čtvrť pro „uprchlíky ze Sýrie”. S příchodem Trumpa byl projekt zastaven. Zatím je tedy místem největší kumulace této komunity Dearborn, čtvrť v Detroitu. Dřív to bylo místo, kde žili relativně poklidně legální migranti z Čech, Slovenska nebo Poláci. K jakému posunu v atmosféře tady v posledních letech došlo nejlépe dokazuje následující historka: Zástupci místních křesťanů si v roce 2012 vyrazili na Arabský festival v Dearbornu. Výsledek je k dohledání na záběrech z akce například pod názvem „Muslims Stoning Christians in Dearborn” („muslimové kamenující křesťany v Dearbornu”). Křesťané poté podali žalobu na stát Michigan, protože je místní policie neochránila. Naopak jim šerif na místě vyhrožoval, že když neodejdou, zatkne je. Obvinil křesťany, že způsobují neklid. Až po třech letech jim soud dal za pravdu s tím, že bylo porušeno jejich právo na svobodu projevu.  


Kandidátka do Senátu Lucie Groene.

O Češích se s oblibou říká, že jsou jeden z nejrasističtějších národů…

To je takový nesmysl, že by asi bylo lepší to nekomentovat. To určitě tvrdil někdo, kdo vám zároveň řekne, že se lidé nesmí paušalizovat kvůli jejich původu. Snad se shodneme, že by se dal rasista definovat takto: Člověk, který se domnívá, že je lepší než jiný člověk jen proto, že má jinou barvu pleti, je příslušníkem jiné rasy. Takže tohle je momentálně největší problém v Jižní Africe, ne? Mě spíš znepokojuje, jak se někteří lidé a organizace snaží podněcovat k napětí mezi Čechy a jinou, například vietnamskou komunitou. To u nás dřív téma nebylo. Chováme se podobně jako Američané a Mexičané v Kalifornii. Respektujeme se a koexistujeme. Poslední příklad byla ta tragická smrt vietnamských chlapců. Snahy zneužívat tuhle nešťastnou událost k vytváření pocitu, že Češi pravděpodobně nechali chlapce zemřít, protože byli jiného původu, to byl vrcholně odporný oportunismus. A že takové názory zazněly i z obrazovky veřejnoprávního media je katastrofa. Češi jsou flegmatici. Nemáme rádi, když nás někdo uráží nebo zneužívá. Hledat v tom rasismus může jen někdo, kdo je za to buď placený nebo sleduje jiné zájmy. Snaha rozdmýchávat v menšinách pocit ublíženosti je celosvětový trend. Rozděl a panuj, to není nic nového. Je potřeba to zastavit včas.

Fotogalerie: - Předvolební sliby

Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...

V souvislosti s událostmi v Saské Kamenici, tedy Chemnitzu, se v Německu opět diskutuje o „jiné" povaze lidí z bývalého východního Německa a potažmo celého východního bloku. Navíc, v této části Saska je určitý slovanský vliv...

To není o jiné povaze. Ani o slovanském vlivu. Ale o osobní zkušenosti s komunistickou propagandou. Pokud v Německu vládne cenzura informací o kriminalitě cizinců a vláda ignoruje protesty svých občanů, půjdou na ulici. A neprotestuje se jen v Chemnitzu, to je možná jen překvapení pro ty, co se o situaci v Německu jinak nezajímají.

V Německu, Švédsku, ale i jinde se nejdříve korektně zamlčují národnosti útočníků, pak se ale stejně nějak dostanou ven. Jak je na místě podle vás politická korektnost? Ptám se vás i jako bývalého mediálního pracovníka…

Anketa

,,Nebrat ani jednoho migranta," razí Andrej Babiš. Je to správná politika?

97%
3%
hlasovalo: 17635 lidí
Je to jen jiný název pro manipulaci s pravdou. Úkolem novináře je pravdivě informovat o faktech. Nemá lhát nebo překrucovat fakta jen proto, že by se někdo mohl urazit. Pokud se to děje, jde spíš o profesionální selhání těch, kteří jsou za tohle odpovědní. Lidí v pozadí. Šéfredaktorů, dramaturgů.

O té korektnosti bychom ale mohli povídat i u nás. Netřeba špatných zpráv, to znělo za minulého režimu, ale od některých partají to zní i nadále…

Politici si nikdy nepřáli špatné zprávy a už vůbec ne, aby v nich figurovalo jejich jméno. Ale dnes už na fráze není čas. Kdo nemá odvahu pojmenovat věci pravým jménem, tak by měl dělat jinou práci. Zabírá místo těm, co chtějí problémy řešit.

Když se točíme kolem té korektnosti, necítíte ji i v hnutí ANO, za které budete kandidovat do Senátu?

Zatím jsem asi svojí politickou antikorektností nikoho dostatečně nevyděsila. Naopak, mám dost velkou volnost. Kdo mě zná, už se škodolibě těší, že se do Senátu dostanu. Sleduji samozřejmě, kdo kandiduje v jiných senátních obvodech. Při troše štěstí nebudu jediná tohoto ražení. To by pak mohla být malá „senátní revoluce”.

Vaším protivníkem v senátních volbách bude poměrně populární docentka doktorka Emmerová. Je pro vás těžkým oříškem? Nebo je na čase změna?

Přála bych si změnu, i když současná paní senátorka je sympatická dáma. Lékaři jsou v Senátu vůbec velmi oblíbení. Jeden můj kamarád to okomentoval tak, že kdyby se všichni z politiky vrátili do práce, bylo by zase doktorů dost. Slyšela jsem, že mnozí ve svojí práci pokračují i po zvolení do Senátu. Nechápu, jak to časově zvládají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NATO je mrtvé. Turecko útočit smí, ale Rusko ne, protože... Analytik Štefec i k obří „tsunami“ 3,6 milionů migrantů

16:58 NATO je mrtvé. Turecko útočit smí, ale Rusko ne, protože... Analytik Štefec i k obří „tsunami“ 3,6 milionů migrantů

ROZHOVOR „Zatímco členské zemi Severoatlantické aliance je umožněno libovolně útočit na okolní země,…