Politolog Lebeda pro PL.cz: Zeman občas jedná impulzivně, ale hraje promyšlenější hru, než se navenek jeví. A dodal, jak je to s „českou xenofobií“

06.10.2015 4:49 | Zprávy

ROZHOVOR Podle politologa Tomáše Lebedy z Palackého univerzity prezident Zeman pokračuje ve směru, který naznačil už ve volební kampani, a snaží se redefinovat postavení prezidenta směrem k poloprezidentskému systému. Lebeda je také přesvědčen, že uprchlická krize naši politickou scénu příliš nezměnila, jiná je jen rétorika některých politiků a stran. Je tady i místo pro novou extrémní stranu, zatím ale nebylo obsazeno.

Politolog Lebeda pro PL.cz: Zeman občas jedná impulzivně, ale hraje promyšlenější hru, než se navenek jeví. A dodal, jak je to s „českou xenofobií“
Foto: Hana Brožková (KPR)
Popisek: Prezident Miloš Zeman s hejtmanem Michalem Haškem

Jak hodnotíte vystoupení Miloše Zemana v OSN s ohledem na jeho dřívější mezinárodněpolitické kroky?

Jeho návrhy nejsou žádným velkým překvapením, teď využil příležitost v OSN a není ani první, kdo podobné návrhy přednesl. Zahraniční politika Miloše Zemana je podle mě jedním z problematických aspektů jeho prezidentství, kdy je pro část společnosti hůře stravitelný. Jeho vztah k Rusku nebo k Číně zejména část pravicových voličů nese velmi nelibě. Prezident Zeman je ale poměrně konzistentní, dalo se to čekat. A kdo takové jednání před jeho volbou nečekal, asi neměl správné informace.

Problematické jsou jeho vztahy s Putinem a současnou ruskou politickou reprezentací i jeho vztahy k Číně, které jsou vřelejší, než má většina evropských státníků. Rusko okupuje část Ukrajiny a účastní se válečného konfliktu proti ní, Čína má řadu deficitů v oblasti lidských práv, to jsou důvody, proč je to problém. Zeman tento aspekt ale nechce vidět a soustředí se na jiné priority, spíše ekonomické.

Postoj Miloše Zemana v zahraniční politice se liší od vládní linie. Co to pro Česko znamená?

Zahraniční politika je oblastí, kde můžeme vidět poměrně výrazný rozdíl v tom, co prosazuje vláda a o co se snaží prezident. Česká republika je ale parlamentním režimem, a tak by se slušelo, aby směrem ven mluvila jednotnou řečí. Jakékoli rozpory mezi tím, co dělá vláda a co prezident, vedou spíše k tomu, že působíme buď trapně, nebo nejednoznačně a nevěrohodně. Naši partneři, kteří nás v Evropě znají, asi vědí, v čem je problém, mají zde ambasády a dokonalé informace. Pro náš obraz v zahraničí to ale dobré není.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák odvrátil útok ČT na svou osobu a usadil Pavla

9:31 Drulák odvrátil útok ČT na svou osobu a usadil Pavla

Reportáž České televize o připomínce osvobození Rudou armádou je zmanipulovaná a překrucuje fakta. N…