Poslanec a lékař bije na poplach: Projekt EU, kterým se farmafirmy dostanou k vašim datům. Covidové restrikce byly jen ochutnávkou

13.08.2023 15:14 | Rozhovor

Vaše nemoci věc veřejná? „Slyšíte to ticho?!“ O hypotéze vzniku pekla na zemi hovoří v souvislosti s novinkou vytvoření Evropského prostoru pro zdravotní data poslanec a lékař Vladimír Zlínský (SPD). „Pochopitelně se toho chytly firmy farmakologické, biotechnologické, telekomunikační, informačně-technologické z důvodů zvýšení svých zisků a zejména mazaní politici a jejich loutkovodiči,“ říká. Dost odvážně přemýšlí, zda se vývoj ubírá směrem k rozhodování o našem bytí nebo nebytí. „Mladá generace, ale obávám se, že neunikne tomu, aby si užila života v plně digitalizované despocii, která bude vydávána na vrchol demokracie,“ zhodnotil.

Poslanec a lékař bije na poplach: Projekt EU, kterým se farmafirmy dostanou k vašim datům. Covidové restrikce byly jen ochutnávkou
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

V Česku se rozproudila debata o „recyklaci“ zdravotních dat. Některé pojišťovny už úspěšně data pacientů shromažďují. Nejdále je prý Česko ve sbíraní dat o covidu-19. Co Vy na to, pane doktore?

Ten pojem „recyklace“ asi opět patří do newspeaku (viz román 1984) našich geniálních elit. Já bych spíše hovořil o utilizaci, tedy využití zdravotních dat k různým účelům od statistiky a regulace až po výzkum. Zdravotní pojišťovny mají pochopitelně značné množství statistických dat, která jsou generována při vykazování zdravotní péče zdravotnickými zařízeními. Určitě mají dost dat o pandemii covidu-19 a vakcinaci a následných krátkodobých a dlouhodobých možných komplikacích onemocnění, vakcinace i kombinace obojího, aby mohlo dojít ke statistickému šetření, které by jasně odpovědělo na otázky účinnosti i vedlejších následků vakcinace genetickými vakcínami.

A slyšíte to ticho?!

Již jsem na toto téma interpeloval i pana ministra zdravotnictví. Údajně nějaké studie probíhají. Tak jsem zvědav, kdy s nimi bude seznámena odborná i laická veřejnost. Skupině odborníků kolem SMIS (Sdružením mikrobiologů, infektologů a statistiků) byla jejich žádost o patřičné informace zamítnuta. Chci věřit tomu, že to není z toho důvodu, že nemají ten správný názor na předchozí přístupy k řešení problematiky pandemie covid-19 v České republice.

Samozřejmě postup v Česku akceleruje projekt Evropského prostoru pro zdravotní data. Lze jednoduše říct, že bude zajištěn přístup ke kompletní zdravotní dokumentaci pacienta v každé zemi EU?

Deklarovaným hlavním cílem Evropského prostoru pro zdravotní data je právě zajištění přístupu ke zdravotnické dokumentaci každého pacienta z EU v jakékoli zemi EU. Ale ono to nebude tak jednoduché, jak to vypadá. Bude se muset asi unifikovat zápis, tak, aby byl interoperabilní (opět euronewspeak) a tedy bude muset být jednotná forma zápisu. Dále se bude prostřednictvím systémů umělé inteligence (Arteficial Intelligence = AI) překládat dokumentace do jiného potřebného jazyka. Mnoho lékařů používá různé zkratky a dopouští se překlepů během práce. To bude muset opět hlídat systém AI. Pochopitelně může dojít během tohoto procesu k informační chybě, která se může ukázat jako fatální. A to nezmiňuji otázku kybernetické bezpečnosti, která bude celý systém zatěžovat zvýšením složitosti i finančními výdaji v závislosti na množství a ceně dat, která se v Evropském prostoru budou pohybovat.

Virtuální sdílení zdravotnických dat se zdá na první pohled jako bezvadný nápad. Vždyť jasný cíl lékaře je zachránit pacientovi život a pacient bývá v drtivé většině rád, že ho při životě udrželi. Se znalostí diagnózy pacienta má lékař větší šanci na úspěch. Jenže o to asi autorům projektu Evropského datového prostoru pro zdravotnická data nejde, že?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kontrolní otázka, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 13.08.2023 16:31:44
Co mají společné největší drogové kartely a společnosti spadající do Big Pharma ? Správná odpověď zní: vlastníky ovládající oboje z bezpečí svých rezidencí. Stále více se přikláním k názoru, že farmaceutické firmy jsou jen legalizované drogové kartely ovládané stejnými "filantropy".

|  10 |  0

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…