Poslouchej, nebo končíš. A zase! Holec a rozpad kolem Fialy s Rakušanem

17.5.2022 4:44 dop. | Rozhovor

KONTEXT PETRA HOLCE Další problém hnutí STAN zaznamenal komentátor Petr Holec. S řetězem kauz vládního subjektu prý nic neudělá ani „pan čistý“ Vít Rakušan. Ostatně v pražské organizaci STAN se dle Holce musí poslouchat europoslanec Polčák. Z druhé strany si zase Piráti uvědomují, že jít do vlády byla chyba a kvůli ukrajinským uprchlíkům útočí primátor Hřib na premiéra Fialu. A to nás čekají komunální volby v Praze, kde budou dotyčné subjekty tvrdě bojovat proti sobě.

Poslouchej, nebo končíš. A zase! Holec a rozpad kolem Fialy s Rakušanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan a Petr Fiala

Vládní hnutí STAN řeší další průšvih. Šéf jeho pražské buňky a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček si ve Španělsku koupil se svým partnerem, spolustraníkem a lysolajským zastupitelem Jiřím Karvánkem čtyři celké byty za 18 milionů korun, aniž by vysvětlil, kde na to vzal peníze. Myslíte, že to STAN znovu projde stejně jako všechny jeho předešlé kauzy?

Upřímně STAN obdivuju. Od voleb nonstop sledujeme historky ze STAN, které určitě závidí i Quentin Tarantino, jaká je to palba. Za posledního půlroku je to už několikátá velká kauza a nikomu to vlastně nevadí, to je asi ta hlavní povolební změna. Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan to vždycky označí za zbytečnou chybu a prostě se jede dál, jako by se nic nestalo. Nakonec máme teď přece „Ukrajinu“. A Hlubuček podal na pražskou radní STAN Hanu Kordovou Marvanovou předžalobní výzvu, protože ho kritizuje, což je stará dobrá škola: Když máš průšvih, žaluj!

Úplně stejně cynicky se ale chová i vládní parťák SPOLU, který z toho vlastně musí mít radost. Konkurenční koalice PirSTAN už existuje jen na papíře a její volební preference padají, zatímco SPOLU posílila. Navíc Piráti i STAN jsou hlavním soupeřem SPOLU v pražských podzimních volbách. Kdybych to chtěl satirizovat, tak řeknu, že kauzy STAN musí živit někdo ze SPOLU, protože právě STAN má ve vládě po ODS nejsilnější poslanecký klub. A není většího nepřítele než koaličního parťáka, jak víme.

Ironie navíc je, že Kordová Marvanová ukončila členství ve STAN a na podzim kandiduje za SPOLU. I ona prostě zjistila, že je STAN politickou divizí několika podnikatelských rodin a v Praze tuhle firmu stále zezadu řídí Stanislav Polčák, který před sebe oficiálně strčil Hlubučka. A buď posloucháte Polčáka, nebo končíte. A nezmůže s tím nic ani Rakušan, „pan čistý“ z voleb. Ten na námitky o tom, jak uvnitř funguje strana, kterou řídí, jen říká, že každá partaj prostě musí přežít svou pražskou organizaci. Jen aby ji STAN přežil.

Pražské volby můžou ve vládní pětikoalici vůbec zatopit. Piráti teď začali útočit na ODS včetně premiéra Petra Fialy.

Ano, ani antibabiš samozřejmě není zadarmo. Pět stran vládní koalice sice aritmeticky spojil do loňských sněmovních voleb, jenže v Praze jde SPOLU proti Pirátům i STAN. A právě Piráti proto vytáhli do útoku. Jejich pražský primátor a volební lídr Zdeněk Hřib v pořadu K věci televize CNN Prima News vyzval premiéra Fialu, ať ve vládě osobně a systémově řeší pražskou krizi s ukrajinskými urpchlíky, jinak totiž zkolabuje pražská infrastruktura. Současně taky z ODS udělal starou dobrou partičku kmotrů, která se nijak neobrodila. A svým způsobem má i pravdu. V Praze je už počtvrté volebním lídrem ODS a letos i SPOLU pražský exprimátor Bohuslav Svoboda, jemuž do letošních voleb nově jen přibylo trestní oznámení. A jednou z hlavních tváří zůstává i Alexandra Udženija.

Piráty ale logicky bolí i vládní angažmá, které je očividně ničí. Po volebním výprasku padly jejich volební preference na pětiprocentní hranici volitelnosti a strana ve vládě není schopná téměř nic prosadit. Když navíc posloucháte nejen šéfa jejích poslanců Jakuba Michálka, jak v televizi navrhuje plošná opatření na pomoc s chudobou, mluví vlastně stejně jako exministryně financí ANO Alena Schillerová. Hlavně ODS a TOP 09 je ale ve vládě Pirátům zamáznou. Málokoho proto asi překvapí, že teď pirátská europoslankyně Markéta Gregorová řekla serveru Echo24, že jít do vlády nebyl pro Piráty nejlepší krok. Člověk na to nemusí být ajťák. Piráti jsou ve vládě páté kolo u vozu a čtyři koaliční parťáci se k nim přesně tak i chovají. Prostě je nepotřebují.

V médiích ale ožívají i prezidentské volby. Generál Petr Pavel například řekl, že je připraven vzdát se své případné prezidentské kandidatury, pokud se objeví vhodnější kandidát s potenciálem výhry ve volbách.

Generál Pavel nás fakt zle trápí, o tom žádná. On se vždycky někde zjeví, prezidentsky tam promluví, pak vypustí pár prezidentských tvítů a nakonec jen zopakuje, že ještě nekandiduje. Už je to celkem slušná agónie. Teď ale trumfnul i sám sebe, když skromně řekl, že kandidovat klidně nebude, pokud se objeví někdo lepší. Jenže nikoho takového nevidí, takže to asi bude muset zvednout... Skoro mám pocit, jako by generál točil nějaký celovečerní remake České sody, který přijde na podzim do kin.

U něj je navíc bizár, že zkouší kandidovat na morálním základě. Jak ale proboha tohle může vážně myslet bývalý prominentní lampasák připravovaný na výsadek do týlu NATO a uvědomělý člen KSČ? A zvlášť v současné době? To je přece celé naruby, ne? Já vím, že pak rychle udělal kariéru i na druhé straně v NATO, takže se mu vlastně výsadek do týlu nepřítele náramně povedl. Nebo aspoň ten kariérní, totalitní minulost převlékl obdivuhodně rychle. Ať nás ale aspoň ušetří toho svého směšného morálního kýče! A konečně prostě řekne, jestli chce být prezidentem nebo ne. Takhle to vypadá, jako že mu je to vlastně jedno!

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach. Zbytečné ztráty Západu. Ben Kuras, přesuny ve světě a svědectví

4:44 Krach. Zbytečné ztráty Západu. Ben Kuras, přesuny ve světě a svědectví

OBZOR BENJAMINA KURASE Představme si to nejhorší a připravme se, abychom úplně nezkrachovali, hodnot…