Povstání umělců proti Zemanovi: Jeden z nich pro PL ještě víc vyplísnil prezidenta, venkov a...

20.02.2017 17:41

ROZHOVOR „Už po Zemanově inauguraci, kterou jsme společně s mým kamarádem zhlédli v televizi, jsme byli plni rozpaků z toho, co řekl a jakým způsobem to řekl. S kamarádem jsme pak na sebe jenom koukli a on k tomu poznamenal: ‚Tak tohle tady budeme mít deset let!‘ Já jsem mu nevěřil a teď už mu věřím,“ říká v rozhovoru ParlamentníchListů herec Pavel Nový na konto hlavy státu. Navíc vysvětluje, proč i on povstal za ochranu přírody.

Povstání umělců proti Zemanovi: Jeden z nich pro PL ještě víc vyplísnil prezidenta, venkov a...
Foto: ceskatelevize.cz
Popisek: Herec Pavel Nový

Ocitl jste se mezi umělci, kteří veřejně protestují za záchranu posledních výsep divoké přírody, tedy za to, aby byly zachovány člověkem neporušené zbytky národních parků. Proč tak konáte?

Oni tuhle normu roztrhali hlavně na cucky senátoři. Do zákona o národních parcích přidali několik věcí, kterými ale vše totálně znehodnotili...

Ano, o to jde. Senátoři v lednu schválili pozměňovací návrhy k novele zákona o ochraně přírody a krajiny, které prý znamenají popření smyslu čtyř národních parků. A protože i vy bojujete za zachování divoké přírody, zřejmě zítra půjdete protestovat před Poslaneckou sněmovnu, neboť poslanci by měli právě o této normě rozhodovat.

Ne, tohle mi nikdo nenabídl a ani nevím, jak se to dělá. Ti lidé, kteří tam zítra přijdou, tak pokud vím, mohou ve Sněmovně při hlasování sedět jen na galerii pro hosty. Víc v tu chvíli ovlivnit nemohou.

Vadí jim ale navíc i fakt, že senátorskou verzi podporuje prezident Zeman...

Pan prezident Zeman má velmi zkreslené představy o tom, jak má fungovat stát. Už jako ministerský předseda tady zavinil spousty nepravostí, které se táhnou až do dnešních dnů. Pan prezident Zeman má poněkud pomýlené názory, především co se ochrany přírody týče, a jak je jeho provokativním zvykem, chová se i v tomto jako slon v porcelánu.

Ono není zrovna málo herců, umělců, ale i vědců, sportovců či intelektuálů, kteří se proti Zemanovi veřejně ohrazují podobně jako vy. Teď se Zeman rozhoduje o tom, zda bude podruhé kandidovat. Bude jeho rozhodnutí důležitým mezníkem, který určí další fungování této země, anebo fakticky o nic nepůjde?

To nevím. Už po Zemanově první inauguraci, kterou jsme společně s mým kamarádem zhlédli v televizi, jsme byli plni rozpaků z toho, co řekl a jakým způsobem to řekl. S kamarádem jsme pak na sebe jenom koukli a on k tomu poznamenal: „Tak tohle tady budeme mít deset let!“ Já jsem mu nevěřil a teď už mu věřím! Tady ale popravdě není co řešit, protože když si prezident zakoupí – anebo mu to zaplatí z Číny – exhibici na jednom z celoplošných kanálů, tak pak nemá nikdo šanci to přebít. Znám to z vlastní zkušenosti. Prostě platí, že čím více se vyskytujete na televizní obrazovce, tím více vám lidi fandí.

Pokud Zeman bude i v dalších letech prezidentem, bude platit i nadále vzorec, že řekne něco skandálního a média pak rozjedou cirkus a Zeman si z toho bude utahovat?

Na to se budete muset otázat jeho. Já k tomu mohu říci jen tolik, že se na panu Zemanovi nic nemění. I v jeho případě totiž platí, že k stáru nabývají vrcholu naše horší vlastnosti. Kdysi byl dokonce vtipnej, ale to už je dávno pryč.

Přece jen – může Miloš Zeman jako prezident české společnosti v něčem prospívat?

Ano, že přestane být prezidentem a půjde zase na Vysočinu dělat důchodce.

Já jsem se ale netázala v budoucím čase, mám na mysli spíše přítomnost, tedy zda nám nyní v něčem prospívá. Našel byste u něj něco pozitivního?

Obávám se, že nemám, co bych našel.

Co vám osobně na něm vadí?

Řekl bych, že už skoro všechno. Když v jiných státech lidé volí svého prezidenta, tak tam musejí kandidáti prospívat nejen v tom, že jsou výřeční a že si umějí zvolit silnou P.R. agenturu, ale musejí to také ustát zdravotně. A to, zdá se, v České republice neplatí. Kuřák a alkoholik je prezidentem? Mám velký otazník v tom, co se za tím skrývá.

Jenže kuřákem a s prominutím i alkoholikem – přece prý býval i Václav Havel.

Ale když to s Vaškem seklo, tak přestal být i tím kuřákem. A pokud vím, tak v důležitých momentech své funkce určitě nepřicházel na veřejnost opilý. Prostě neměl žádnou „virózu“.

Čím to je, že venkov má Zemana raději než město, ti starší ho mají raději než ti mladší, ti chudší spíš než ti bohatší...

V tom vás zarazím. Nejsem si jistý, zda jen venkov. Podívejte se, já bydlím na vesnici, kde je víc komunistů než lidí. To je v tomto státě docela furt silný kafe. Komunisti se se svou minulostí ale nevyrovnali a my jsme neřekli jednoznačně, že celá ta věc, která se nazývá komunismus a socialismus, je blbost. Že to nemá ani ekonomické základy, natož logické.

Jenže minulý týden premiér Bohuslav Sobotka naznačil, že Bohumínské usnesení, které zakazuje spolupráci s komunisty, je již přežité, a že by tedy mohl nastat čas s komunisty začít spolupracovat. Možná i na vládní úrovni. Co si o tom myslíte?

Tím se sociální demokraté připravují jenom o spousty hlasů. Já jsem dokonce nedávno přemýšlel o tom, že abych podpořil menší zlo, tak že bych ve volbách dokonce volil socialisty. Ale po tomto názoru? Ani náhodou! A nejsem sám, kdo má takovýhle úvahy.

Takže podle vás ještě nepřišel čas dát komunistům prostor?

Pan Sobotka má v tomto buď opravdu mizerný poradce, anebo se nějakým způsobem... Neumím to nijak pojmenovat, abych ho neurazil. Urážet totiž nechci.

Vraťme se k Miloši Zemanovi. Jeho oblíbencem je Andrej Babiš a oba se zřejmě ve volbách vzájemně podpoří...

Promiňte, že vám skáču do řeči, ale já tomu říkám bratrstvo rudého drápu. Oba byli přece členy komunistické strany, a tak si nahrávají. A dokonce „soudruh“ Babiš z pozice člověka, který na to má prachy, nahrává ještě těm, kterým jsme se snažili vymknout z područí. Jak se však ukazuje, tak se nám to moc nepovedlo. To ale vědí dobře hoši s rudým drápem, kteří sedí v Kremlu. Putin byl přece šéf KGB a ministr Lavrov je jeho souputník. To jsou dva fízlové zločinecký organizace, kterou založil soudruh Dzeržinskij a oni jen pokračují v duchu Beriji, Andropova a dalších.

Co říkáte na to, že se Miloš Zeman pustil do kritiky zrušení stokorunového poplatku za pobyt v nemocnici? Řekl, že stovka denně za hospitalizační poplatek nikoho nezabije.

Protože zase není úplně blbej, tak někdy dělá takovéto „divné věci“. Ale podle mne i toto přijde vniveč, neboť stokorunový poplatek se přece už platil, ne? Ale když už se taková věc i přes odpor veřejnosti zavede, tak jenom sebevrah to zase zruší, což udělali Sobotka a jeho parta. Jenom proto, aby si koupili hlasy důchodců. Počty jsou ale neúprosné...

Prezidentští kandidáti, kteří se hlásí nebo se o nich mluví: Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Koho z nich se má Zeman obávat? A koho byste si z nich vybral vy?

Celá ta hra je především o tom, aby bylo těch Zemanových „protikandidátů“ pokud možno co nejvíc, aby nakonec nikdo z nich neměl dostatečně silnou podporu. Ona nám totiž pak ona malichernost nedovolí, abychom podpořili jednoho silného kandidáta... Na tom je celý ten princip založený, a to celých pět let. Už jistý Josef Kajetán Tyl vložil do úst jedné své postavě tyto verše: „Peníze jsou páni světa, dukát, to je pravý rek. A co někdy stovka umí, to by člověk sotva řek!“

Nakonec bych se ráda vrátila k národním parkům, o nichž jsme hovořili na začátku. Ministr životního prostředí Richard Brabec totiž senátorské verzi a také Zemanovi oponuje v tom, že se nemusejí parky přece otevírat lidem, neboť už nyní jsou otevřené dostatečně. „Šumava je obrovsky navštěvovaná a její návštěvnost roste, meziročně stoupla o dvacet procent,“ říká Brabec. Co vám na té senátorské verzi vlastně vadí? Bojíte se snad zániku chráněné přírody?

Chápu, že má někdo zálusk na suché dříví, které stojí nastojato v první zóně, a uvažuje o tom, jak se dá toto dřevo spotřebovat. Ale ono je přitom zapotřebí v přírodě – spadne totiž na zem a pak se rozloží a zlepší mimo jiné i podmínky kamenitých strání. Kdo to neví, ať si přečte něco o fungování Nationalpark Bayerischer Wald, tedy Národního parku Šumava z německé strany. Bavorský les vytváří jednu z největších zalesněných ploch ve střední Evropě, čemuž se říká Zelené srdce Evropy, a v podobě, v jaké je, už funguje padesát let. Jak to tam vypadá, stačí zjistit při projížďce na kole. U nás ale pořád chtějí vymýšlet nějakou českou cestu. Když už bolševici udělali tu věc, že zlikvidovali mnoho obcí na Šumavě – i kvůli tomu, aby si z toho udělali péesáci střelnici – a když už se tam ta příroda sama o sebe dokázala postarat, tak proč to měnit, když je to tak úžasný a tak vzácný a tak poučný? Člověk je v těchto situacích škůdcem přírody. Vezměte si jenom, jakým způsobem spotřebováváme uhlí, který vyháníme komínem ven a ještě z toho děláme binec. Problémů s polétavým prachem jsme si tuhle zimu přitom užili dost a dost...

Jen maličko odbočím od parku. Za mého dětství na Železné Rudě, odkud pocházím, byly na řece Řezné tři vodní elektrárny. Teď už tam není žádná. O dva kilometry dál na bavorské straně byly zrovna tak tři vodní elektrárny, teď je jich tam pět. Prostě ti Bavoráci nejsou idioti. Neboť voda, jak říká dědeček v Saturninovi, turbínou jenom proteče.

Takže se podle vás může za tím zákonem o národních parcích ukrývat nějaké podnikatelské lobby, kde je třeba hlavním zájmem dřevo?

Nejen dřevo. Když mnozí dnes tvrdí, že je třeba okolí Železné Rudy chudým krajem, tak já se ptám, z čeho tedy žili kdysi Němci, kteří si tam postavili nádherný baráky? Nebyli náhodou živi z práce, jež byla v souladu s přírodou? Oni si nemohli dovolit naštvat přírodu, protože nebyli tak technologicky silní, jako jsme my dnes. Neměli třeba motorové pily, kdy je strom dole za pár minut. Ono kaprem porazit strom je trošku namáhavější a trvá to dýl – živil jsem se jako dřevorubec, takže o tom něco vím. I Schwarzenbergové věděli, když těžili dřevo na Šumavě, že ty stráně pak zase musejí zalesnit. Ne monokulturou. To neprospívá ničemu, ani lidem.

reklama

autor: Olga Böhmová

úspory

Je podle vás třeba šetřit? A pokud ano kde? Protože podle toho, jak vystupujete, vy byste stále jen rozdávali.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To po Fialovi zůstane a potáhne se to, ukázal Paroubek. Po větě „nejhorší je za námi“

11:10 To po Fialovi zůstane a potáhne se to, ukázal Paroubek. Po větě „nejhorší je za námi“

Proč byl nedávno v Číně? A za jakým účelem se tam znovu v říjnu chystá? I o tom tentokrát mluvil pro…