Pravicový veterán: Po násilných uprchlících se bude střílet. Vyhánět je bude hodně drsné. Orbán, to je Pan premiér

18.01.2016 10:51

ROZHOVOR. Než přišel Andrej Babiš, byl místopředseda Strany soukromníků ČR Rudolf Baránek přesvědčen, že nemůže být horší ministr financí pro živnostníky, než je Miroslav Kalousek. Dnes živnostníkům nejen ODS, ale i TOP 09 pomáhá v boji proti elektronické evidenci tržeb. A pokud jde o migraci, je Baránek toho názoru, že v některých divočejších zemích, kde dochází ke znásilňování a okrádání žen, přijde doba, kdy po těchto násilnících budeme v Evropě střílet. „Jejich vyhánění už pak bude hodně drsné. Ale obávám se, že jinak to neskončí, protože s nimi se nelze dohodnout,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Pravicový veterán: Po násilných uprchlících se bude střílet. Vyhánět je bude hodně drsné. Orbán, to je Pan premiér
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Baránek, zakladatel SsČR
reklama

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6849 lidí

Není vyloučeno, že EET projde, protože vládní koalice se rozhodla, že ukončí koncem ledna diskusi k tomuto bodu a pak se bude hlasovat. Co tomu říkáte?

Andrej Babiš o zavedení EET během předvolební kampaně ani při sestavování vlády nemluvil. Nemá nosnější program, než je EET a kontrolní hlášení DPH. Všechno ostatní je nedůležité, šarvátky, které kolem toho vznikly, jsou naprosto neuvěřitelné. Myslím, že se EET pokusí prosadit, ale jsem přesvědčen, že mu to politicky hodně uškodí. 

Ale mám radost z jedné věci: říkal jsem, že jsme domluveni s poslaneckými kluby ODS a TOP 09, že se pokusí zabránit přijetí tohoto zákona ve třetím čtení; jsem rád, že to funguje, že dodržují slovo. Sleduji velmi napjatě jejich statečný boj. Upozorňuji na jednu věc: jestli vládní koalice skutečně zamezí diskusi, není to jen o EET. Tím říkají, že jsou schopni všeho. Oni nás nepřekvapují. Ještě to neudělali, ještě se jim to nepodařilo, ale to nebezpečí prostě je. Co udělají příště? Zdánlivě půjdu do extrému: Změní tady politický systém, když jim nebude diskuse ve Sněmovně vyhovovat? 

Poslední argumentace ministra financí Andreje Babiše k elektronické evidenci tržeb ve Sněmovně částečně nalomily poslance za TOP 09 a Starosty Petra Gazdíka. Nenalomily vás také?

Nás nalomit nejde. My nebudeme nikdy nikým nalomeni. Ano, já jsem výrok pana Gazdíka slyšel, ale také jsem slyšel, jak na to reagovali Petr Fiala, Zbyněk Stanjura z ODS a lidé z TOP 09. Zákon o EET je děravý, špiclovský, je obrovsky nebezpečný pro všechny. Technicky jde vysvětlit všechno. I Karel Marx technicky vysvětlil Kapitál. A pokud jde o pana Gazdíka: když se podíváte na průzkumy volebních preferencí hnutí Starostů a nezávislých, začíná pan Gazdík panikařit, protože mají 1,8 procent podpory. Ale na druhou stranu přece neřekl, že podpoří EET. Pokud se nechá zlomit, zlomí to následně jeho. 

Strana soukromníků České republiky se nenechá zlomit nikdy. Jestliže řekneme názor, budeme ho držet a můžeme třeba prohrát. 

Situace v České republice i v Evropě je hanebná proto, že tady nejsou osobnosti. Politici, kteří tu rozhodují, berou svoji práci jako pí ár akci. My to bereme jako skutečnou politiku ve vztahu k soukromníkům, ne jako pí ár akci podle průzkumů. Politici si nechají udělat průzkumy, jejich poradci jim řeknou, co lidi chtějí slyšet, a podle toho panáčkují. Gazdík začíná panáčkovat, o nic jiného nejde. Naše stavovská politika taková nebude, my budeme hájit politiku soukromníků, jejich rodin a jejich zaměstnanců. Musíme se připravit i na kašpárky. Každé volby přinesou do Poslanecké sněmovny větší nýmandy než ty předešlé. Kdyby někteří poslanci neměli Babišův výtah, nikdy se do Parlamentu nedostanou. To je absolutní hrůza, oni svoji vlastní bezmyšlenkovitost maskují oddaností vůdci. To je trapas. 

Stejné je to v celé Evropě. Německý zázrak po druhé světové válce nenastal jen díky tradiční německé pracovitosti, systémovosti, nebo díky americké pomoci, ale i díky tomu, že Němci měli Adenauera a Erharda. Oni měli štěstí, že po 2. světové válce měli vždycky v čele vůdce; kromě několik výjimek. Já Sobotku považuji na poměry sociální demokracie a politiku, jakou dělali, za slušného člověka. Ale vystihuje to hádanka: Jaký je rozdíl mezi Českou republikou a Slovenskou republikou? Slováci mají premiéra a my máme Slávka. Musí přijít konec vlády levice. Vládne u nás, vládne v Evropě, vládne v mnoha zemích a Evropa by na to mohla dojet. Musíme to změnit. Tato vláda se tváří, jak je úspěšná, ale začíná být i politicky nebezpečná. Začínají si chránit to své za jakoukoli cenu. 

Ale ani pravice nemá tak výrazné osobnosti, které by se daly nazvat vůdci.

Napravo je nutné ty osobnosti hledat. Je potřeba hledat průsečíky napravo, i když si konkurujeme. Je mi jasné, že ODS ani TOP 09 nemá radost, že Soukromníci podepsali spolupráci se Svobodnými. My jsme pro ně prostě konkurence, ale jen do doby vhození hlasu do urny. Ale pak, až se hlasy v urnách spočítají, musíme být připraveni, že spojíme síly, abychom dostali levici do opozice. Z tohoto pohledu je Gazdík epizodka. Jedno je jisté, krajské volby jsou za deset měsíců, parlamentní za rok a deset měsíců. To, co teď levicová vláda napáchá, budeme muset napravit. A napravit to můžeme, až se dostaneme k moci. 

Nebyl jste překvapen, když sám Andrej Babiš přiznal, že zákon o kontrolním hlášení DPH, který platí teprve od Nového roku, bude novelizován, protože je nepřiměřeně přísný? 

Když jsme na počátku prosince na tiskové konferenci v Senátu kritizovali kontrolní hlášení DPH, ministerstvo financí tam poslalo ředitelku odboru, ta si všechno psala. A když dostali do ruky naši ústavní stížnost, musel být podle mne na financích obrovský randál, protože ústavní právník Zdeněk Koudelka ve spolupráci s našimi právníky z nich v ústavní stížnosti udělal naprosté voly. On v zákoně nenašel dírku, on tam našel obrovské excesy, takže když dnes Andrej Babiš říká, že tam našli chyby, je vidět, že si naši analýzu přečetli. Předložení novely tohoto zákona, který platí teprve od ledna, je reakce na nás. Ale oni jsou tak otrlí, že to nepřiznají. Naše lidi zajímá, jak to bude pokračovat, protože za pár týdnů bude 25. února, a to není jen výročí komunistického puče, to je i den, kdy musí být podána první kontrolní hlášení. Kdyby byli taktici, nemohli by dopustit, aby to padlo na toto datum. 

Považujete to za symbolické?

Je to hodně symbolické. Protože i kontrolní hlášení znamená určitý převrat. Dostáváme stovky dopisů, píší nám i účetní, které tam našly ještě další chyby. Druhý den poté, co jsme podali ústavní stížnost, nám přišlo okamžitě vyjádření z Ústavního soudu, že zpravodajem byl určen ústavní soudce pan doktor Lichovník. Jsme zvědavi, kdy se tím Ústavní soud bude zabývat. My chceme věřit, že ústavní soudci jsou chytří a zkušení lidé, kteří vědí, kde hrozí nebezpečí. Věřím, že si ústavní soudce naši stížnost přečetl a zjistil, jak obrovský průšvih se na lidi chystá, takže je snad šance, že to projednají brzy. Podnikatelé a účetní v tomto zákoně nevidí jen administrativní náročnost nebo nebezpečí sankcí, ale poukazují i na politické nebezpečí, které z toho vyplývá, protože si uvědomují, co na nás postupně politici chystají. 

Jak reagují malí a střední podnikatelé, na které ministr financí hází stále nové a nové povinnosti, na to, když se ukazuje, že jeho obrovský koncern Agrofert pobírá více dotací, než kolik peněz odvede do státní pokladny?

Reakce jsou neuvěřitelné. Lidi mají přehled. Dnes je jasné, že lobby velkých firem si dobré podmínky zajistí, ti hoši sami sobě neuškodí, je jedno, jestli zákony, nebo tím, jak se rozdělují dotace. Živnostníci jsou ale na okraji jejich zájmu a ještě jim budou říkat, že když neumí podnikat, ať toho nechají. Tak to prostě dneska je. Ať je to vědomě, nebo z nevědomosti; každým dnem se schyluje k momentu, kdy podnikání bude pro ty malé neúnosné. Vládní politici jsou socialisté, svobodu chtějí nahradit podle nich chytrými regulemi socialistické vlády. 

Myslíte, že má pan Babiš morální právo říkat za této situace, kdo všechno je zloděj, že všichni musí platit daně, když přínos jeho koncernu pro stát je nulový, lépe řečeno minusový? A když sám je vyšetřován ve třech různých kauzách, například pro podezření ze zneužití evropských dotací v případě Čapího hnízda? 

Nechci hrát levnou hru Antibabiš. My jsme proti celé levicové vládě, protože kdyby nebylo sociálních demokratů a lidovců, nemohl by to dělat. Je jasné, že je protagonistou všech těch věcí a socialisté a lidovci zatím panáčkují. Zatím. A jestli má morální právo? Já myslím, že nemá. Nevím, co je pravda na těch jeho kauzách, ale je toho už nějak moc. Já jsem se ho zastal, když byl zvolen, říkal jsem si, že je praktik. Protože jsem byl do té doby přesvědčen, že nemůže být horší ministr financí pro živnostníky než Miroslav Kalousek. Ale vidím, že může. 

Hodně podnikatelů i živnostníků volilo hnutí ANO Andreje Babiše, protože věřili, že bude podporovat podnikání. Netušili, že jen velkých firem, mezi které patří i Agrofert. Jak to vidí dnes, podpoří ho znovu?

Objevil se průzkum, podle mne podvodný, že ANO má voliče i mezi živnostníky. Já si pamatuji, jak živnostníci obdivovali Václava Klause. A trvalo jim dost dlouho, než pochopili, že ho v jeho makrokupónových úvahách malí soukromníci vůbec nezajímají. Potom volili Bártu, Okamuru, bylo vidět, že hledají. Vždycky zjistili, že to zase hodili blbě. Ale nikdy jejich odpor proti Bártovi nebo Okamurovi nebyl tak hlasitý a rychlý. Ať dnes ze soukromníků narazím na kohokoli, zjišťuji, že Babiš u nich prohrál na celé čáře. Jeden starší živnostník z Karlových Varů, který byl jeho velkým podporovatelem, mi včera volal, že jeho syn k nám vstoupil. Nikdy dřív se ta soukromnická skupina neobrátila proti tomu, koho volila a do koho vkládala určité naděje tak rychle jako teď u Babiše. Garantuji, že z těch šesti set tisíc menších živnostníků Babiš o rozhodující část přišel. A už to nemůže ničím napravit, proto loví jinde. Poradci mu řekli, že jsme obtížná skupina, které nestačí koblihy a sliby. Proto dbám na to, abychom nebyli módní stranou, abychom hájili zájmy soukromníků, i když to v určité fázi prohrajeme. Ale teď musíme být úspěšní ve volbách. 

Co říkáte na to, že některé asociace podnikatelů, například Hospodářská komora nebo Sdružení malých a středních podnikatelů v čele s předsedou Karlem Havlíčkem, podporují zavedení elektronické evidence tržeb, protože podle nich narovná konkurenční prostředí? 

Já to říkám nerad, ale oni nevyjadřují názory soukromníků. Z některých uskupení už se staly filiálky jednotlivých ministrů této vlády. Ale na druhé straně mnohá sdružení, cechy, asociace atd. nám vyjadřují podporu a mnozí jejich odborníci budou na našich kandidátkách v jednotlivých krajích. 

V těchto dnech se sešel Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. Jak vnímáte jejich propojování a vzájemnou podporu?

Považuji to za logické a velmi účelové. Ti dva se nutně potřebují. Já si říkám, že parlamentní volby nemusí být za rok a něco, mohou být dřív. Jsem zvědavý. Je to den ode dne rychlejší. Co je to za akci s tou e-mailovou poštou premiéra Sobotky? Nabízejí se jen dvě varianty: buď má skutečně kolem sebe premiér tak hloupé okolí, že ho nechalo prostřelit, nebo je to vrcholná rozvědčická, politická hra. V České republice se říká, že kdo vyvolá předčasné volby, prohraje. Já říkám, že Andrej Babiš bude příští rok u voleb mnohem slabší než teď. Ono se to všechno nakupí. Dlouho nic a pak stačí cvrnk. Vzpomeňme na republikány. Stačila informace, že Sládek má někde v Brně dvě vily, a do týdne bylo po nich. Andrej Babiš by rozhodně byl letos ve sněmovních volbách silnější než za rok. A taky může v krajských a senátních volbách dostat výprask, rozpadá se mu fůra městských koalic. Oni se stále hádají. V tom momentě to za ten rok bude jasné. A kdyby se ANO dostalo do opozice, tak se to Babišovi celé rozpadne. Ti lidé chtějí moc. 

Pak přijde vaše chvíle. Vy říkáte, že vám nejde o moc, ale že chcete hájit zájmy soukromníků…

Nám jde taky o moc, o vliv, abychom mohli pro soukromníky něco prosadit, něčemu zabránit, abychom jim mohli vytvořit příznivé prostředí. Protože oni nic jiného nepotřebují, oni všechno umí, mají sny, nápady. Potřebují jen pozitivní celospolečenské klima. Dnes přirovnávám situaci malých soukromníků ke tvrdému boji na cizím území, protože prostor je u nás prostřednictvím těchto politiků namířen proti soukromníkům. Nikdo si jich neváží, přitom zaměstnávají přes šedesát procent lidí. 

Takže nemůžete říci spolu s panem prezidentem: „tahle země je naše“? 

Ne, to nemůžeme. Když se mne někdo ptá, co říkám na Zemanovy výroky, odpovídám, že mě nepřekvapují. Jen říkám, že to nebude do konce jeho volebního období jiné. Já jsem to předpovídal už na začátku, protože ho znám od roku 1990. Nečekal jsem od něj nic jiného a mé očekávání naplnil v plném rozsahu. 

V posledních měsících se stává celoevropským problémem migrace, i když postoje vůči ní se začínají pomalu měnit. Jak vnímáte útoky imigrantů v řadě evropských měst na ženy? 

Jsem přesvědčen, že v některých divočejších zemích, kde dochází ke znásilňování a okrádání žen, přijde doba, kdy po těchto násilnících budeme v Evropě střílet. Ale jejich vyhánění už pak bude hodně drsné. Ale obávám se, že jinak to neskončí, protože s nimi se nelze dohodnout. Je směšné, když někde vykládají, že pro ně budou pořádat školení, jak se mají chovat k ženám. To je přece jiná kultura. My jsme podle nich nepřátelé Alláha, po staletí jsme pro ně byli křesťanští psi. Ale benevolentní přistup k imigrantům je způsobem tím, že v Evropě vládne levice. Evropští politici se teprve teď baví o věcech, že je třeba zabezpečit hranice Evropy. Co dělali dodneška? Díky Orbánovi, který je pan Premiér, že odklonil cestu migrantů od nás pryč. K nám teď mohou přijít jen z Německa a to nebude divoké. Ale v Německu bude podle mne situace ještě hodně vyhrocená, protože od těch alláhistů nelze očekávat, že se budou chovat jinak. Oni tady budou klidně pět let brát dávky, nebo vydělávat – pak vezmou pistoli a začnou kolem sebe střílet. Oni to ti evropští politici nevědí, nemají historické vzdělání? Tohle je přece okupace Evropy. Proto jsem přesvědčen, že se k nim musíme chovat velmi tvrdě. Samozřejmě méně tvrdě k ženám a dětem, můžeme použít různé stupně tvrdosti. Ale nekompromisně. 

A co jste říkal tomu, že v zájmu jakési politické korektnosti politici, policie i média nejdřív zamlčovala, co se v Kolíně nad Rýnem dělo? 

Politická korektnost v tomto podání je lhaní. Strana soukromníků České republiky nebude takto korektní nikdy, protože to je mystifikace, zamlčování, to je taktika slabochů. A současně jsme proti dalšímu rozšiřování Evropské unie, žádná Ukrajina, žádné Turecko. Nejlepší pohraničník ve vztahu k zemím, které píší azbukou, je Polák. Ti „azbukoví“ si to tam musí vyřídit, ale pokud Ukrajina bude hledat cestu k demokracii, tak jí přitom pomáhejme. Byli tady za mnou kamarádi z Ukrajiny, žádní politici, ale obchodníci – a ti už mají prezidenta Porošenka plné zuby. Tam dojde zase k nějakému zvratu. Celé to zavinil ten Slovák, který byl komisařem za Českou republiku, Štefan Fülle. Nasliboval tam hory doly. Polák musí svou hranici oplotit. U Turecka je to složitější, NATO ho potřebuje, ale prezident Erdogan zemi pomalu ale jistě tlačí k islámskému státu s právem šaría. Demokracie tam do jisté míry zaniká. Kdo říká, že by Turecko mělo jít do Evropské unie, je buď blázen, nebo úplný hlupák, nebo je někým placený. To by byl konec Evropské unie. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právník roku: Zrůdnost, zneužít děti. Pravda o covid-testech. A kam teď tečou peníze

11:04 Právník roku: Zrůdnost, zneužít děti. Pravda o covid-testech. A kam teď tečou peníze

Uzavření škol a školek, podmínky jako testování nebo nošení respirátorů ve třídě, kde jsou všichni n…