Právník Ortman osvěžuje paměť, co od jara prováděla opozice. Babiš udělal fatální chybu, že podlehl tlaku veřejnosti

01.10.2020 18:46 | Zprávy

ROZHOVOR Jenom blázen podle advokáta Jaroslava Ortmana nevidí nutnost nouzového stavu. A názorně předkládá představu opačnou. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vysvětluje, jak se na poslední kroky politiků dívá z pohledu právníka. „Současná právní úprava je dostatečná a není třeba na ní něco měnit. Vymýšlet si další nástroje, co za půl roku nebo rok nebudou vůbec platit, je prostě nesmysl,“ říká Ortman k navrhované změně Ústavy, aby stav nebezpečí mohla vyhlásit i vláda. A stále zdůrazňuje, že zdraví lidí je důležitější než zisky.

Právník Ortman osvěžuje paměť, co od jara prováděla opozice. Babiš udělal fatální chybu, že podlehl tlaku veřejnosti
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)

Vláda schválila nouzový stav, a to od pondělí. Jedná se z vašeho pohledu o pochopitelný krok nebo k němu nevidíte důvod?

Myslím, že jenom blázen, který vidí, co se děje ve světě, si bude myslet, že by nouzový stav neměl být vyhlášen. Slováci ho vyhlásí teď, vidíme situaci ve Francii, vidíme omezení ve Velké Británii… jde o celosvětový problém a česká vláda na to musí reagovat. A rozhodnutí o vyhlášení nouzového stavu bylo správné.

Kvůli zásadním a plošným nařízením, které vláda učinila na jaře pod ministerstvem zdravotnictví, čelila žalobě advokáta Ondřeje Dostála. Soud mu vyhověl, že tak razantní opatření mohou být vyhlášena jen a pouze pod nouzovým stavem. Domníváte se, že to je jeden z důvodů, proč vláda k vyhlášení nouzového stavu sahá?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…