Pražský starosta promluvil o spojení Babiše a kmotrů. A tohle řekl o Kaslovi...

27.02.2014 13:13

ROZHOVOR Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík vysvětlil, jak nyní bude fungovat na Praze 10 nová koalice s ANO, která vznikla i díky tomu, že místostarostka Radmila Kleslová přestoupila z ČSSD do ANO. Zoufalík též řekl, jak to bude s novou radnicí.

Pražský starosta promluvil o spojení Babiše a kmotrů. A tohle řekl o Kaslovi...
Foto: Bohumil Zoufalík
Popisek: Bohumil Zoufalík

Na radnici Prahy 10 se poněkud změnila situace v koalici, protože paní Kleslová přestoupila do ANO a je tam tedy nová koalice. Předseda ČSSD Sobotka řekl, že to dokazuje, že je ANO napojené na pražské kmotry. Co tomu říkáte?

Tím vyjádřením pana Sobotky jsem byl poměrně překvapen, protože takto ostré vyjádření bych očekával odjinud, třeba z TOP 09. Vyjádření pana Sobotky podle mě postrádá logiku, protože, jestli se nepletu, tak paní Kleslová byla dlouholetou členkou ČSSD a pokud vím, tak byla i v užším krajském vedení strany a s panem Sobotkou se znala osobně. Nerozumím tomu, že střílí do svých kolegů.

Vy jste do sněmovny kandidoval za Hlavu vzhůru, které mělo podporu Václava Klause. Hnutí ANO a Andrej Babiš se ale tvrdě vymezovali vůči Václavu Klausovi a do Hlavu vzhůru se také opřel. Vám najednou nevadí, že jste s ANO v koalici na Praze 10? Že jste v koalici se stranou pana Babiše?

Já se ještě vyjádřím k projektu Hlavu vzhůru. Byl to projekt, který vznikl chvilku před sněmovními volbami a měl propojit pravicové proudy. Česká pravice je oslabená a atomizovaná a nějaká integrace ji bude muset čekat. Ten projekt se nezdařil už proto, že vznikal velice narychlo.

Pokud jde o spolupráci s ANO na Praze 10, tak se domnívám, že komunální politika je postavena na věcných tématech a paní Kleslová jako místostarostka za ČSSD zde svou práci odvedla a věřím, že ji bude odvádět i nadále. Nevidím problém v tom, že máme ANO v koalici. Domluvili jsme se na určitých principech fungování. Do konce volebního období budeme pokračovat v řešení svého programu. V této chvíli v naší koalici na Praze 10 nevidím pana Babiše, ale paní Kleslovou. S tou já komunikuji a s ní pracuji.

Přeskupila se koalice i poměry zastupitelů. Zobrazí se to v nějaké změně mezi místostarosty či radními? Protože ANO má jenom dva zastupitele, ČSSD přišla o místostarostku...

Anketa

Jaká strana, aktuálně pod 5 procent, je Vám nejblíž?

11%
23%
hlasovalo: 3941 lidí
O tom bude teprve jednání. Koaliční smlouva je podepsána a tím jsme řekli ano pro ANO. Personální věci a kompetence budeme ještě projednávat, protože navíc je ještě neobsazené místo po panu Richtrovi, který rezignoval na post místostarosty. ČSSD bude mít jistě velké slovo, protože po nezávislých je nejpočetnějším klubem v té koalici.

Co říkáte odchodu Milana Richtera z pozice místostarosty? Znáte ho dlouho jako svého bývalého kolegu z ODS... Překvapilo vás to? Zklamalo vás to? Jak se na to díváte?

Kolega Richter řekl, že to je jeho osobní rozhodnutí. Já tomu rozumím. Určité handrkování ho unavilo. To, že to učinil, mě mrzí v tom smyslu, že i když lidé na něj mohou mít různé názory, tak si myslím, že své práci rozumí a při jednání rady jsem si vždy vážil jeho názorů. Bude nám chybět.

V médiích se psalo, že na zastupitelstvu, kdy se jednalo o nové radnici, se odehrál incident, kdy jste prý chtěl vypínat zastupiteli TOP 09 Martinu Uhlířovi mikrofon. A pak jste řekl, že je pod vlivem drog či alkoholu. Co se stalo?

Chování pana Uhlíře nebylo úplně racionální a nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal. Svým chováním narušoval a dehonestoval jednání zastupitelstva. Tam nešlo o to, že bych nechtěl slyšet názor kohokoli ze zúčastněných v sále, ale on tam předbíhal, nedbal na průběh jednání a dle toho, jak se choval, tak to vypadalo, že pan Uhlíř vskutku není úplně svěží.

Bodem sváru na Praze 10 je otázka stavby nové radnice. Bude chtít nová koalice schválit stavbu ještě v tomto volebním období v zastupitelstvu?

Na posledním zastupitelstvu schválené rozhodnutí dostalo vše do bodu nula. Nedívejme se na to politicky s tím, že se blíží volby, ale podívejme se na to technicky. Současný stav budovy radnice je ve špatném stavu a potřebuje řešení. My jsme tři roky o celé věci jednali. V posledním více než roce vznikla pracovní komise, které se zúčastnili občané a ona s námi vygenerovala tři možnosti způsobu řešení. První možnost je oprava stávající budovy, druhé řešení je postavená budovy u metra Strašnická a třetí možnost je postavit budovu v Hagibor. Komise po roce a půl doporučila třetí možnost. V této chvíli je rozhodnuto, že se půjde třetí cestou. Celý proces bude trvat měsíce, čili toto zastupitelstvo definitivně a konečně o radnici nerozhodne.

Pan exprimátor Jan Kasl se vyjádřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz o vás i o dalších politicích, že jste odpadem ODS a že s vámi nemá cenu jednat. Co vy nato?

Nevím, kde pan bývalý primátor Kasl získal mandát, aby lidi takto posuzoval a rozhodoval kdo je a není odpadem. To já bych si nikdy netroufl. Jednou za dva roky vždy přijde do politiky nějaký v uvozovkách mesiáš, který hovoří o čistotě a tvrdí o sobě, že je pan dokonalý. Sám pan Kasl má za sebou určitou politickou kariéru. Nemyslím si, že by jako komunální politik byl úspěšný. Některá rozhodnutí z jeho primátorování by bylo dobré prověřit. V jeho minulosti není úplně vše v pořádku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ti, co píšou o dezolátech... Pamětník komunistických kriminálů Bašta srovnává Rakušana s Josefem Urválkem

23:59 Ti, co píšou o dezolátech... Pamětník komunistických kriminálů Bašta srovnává Rakušana s Josefem Urválkem

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Když pan ministr o těchto věcech mluví, vzpomínám si nejen na léta normalizace, a…