Předseda Ázerbajdžánské komunity: Respektujte fakta. Situace je nepřehledná

29.10.2020 15:01

ROZHOVOR Desítky let trvající konflikt mezi Arménií a Ázerbajdžánem o území Náhorního Karabachu opět plní stránky médií. I přes příměří, které bylo minulý týden sjednáno mezi zástupci Arménie, Ázerbajdžánu a Spojenými státy ve Washingtonu, boje mezi oběma zeměmi pokračují. Předseda Ázerbajdžánské komunity v České republice Eldar Valiyev v rozhovoru vysvětluje, co se v zemi děje a jak situaci vidí ázerbajdžánská komunita.

Předseda Ázerbajdžánské komunity: Respektujte fakta. Situace je nepřehledná
Foto: Velvyslanectví Ázerbájdžánské Republiky
Popisek: Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem

Situace v oblasti Náhorního Karabachu je velmi nepřehledná, Arménie a Ázerbajdžán se obviňují ze vzájemných útoků. Informace z médií se rozcházejí, je těžké popsat situaci jednoduše a srozumitelně?

Není to tak složité. Důležité je ale si uvědomit, o co v tomto konfliktu historicky jde. Není to konflikt mezi Ázerbajdžánem a Arménií, jak předkládají média, ale konvenční válka, ve které ázerbájdžánská armáda brání své vlastní, mezinárodně uznané území, proti arménské armádě, která toto území okupuje. Ázerbájdžánu jde o obnovení územní celistvosti, Arménii o udržení nelegálního statutu quo, který v Náhorním Karabachu panuje od 90. let minulého století. Ale uznávám, že v množství dezinformací, které se kolem toho objevují, je to komplikované.

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8870 lidí
V čem vidíte největší zkreslování konfliktu?

Za prvé, boj o Náhorní Karabach není válkou mezi křesťany a muslimy, jak se často píše. Ázerbájdžán je sekulární stát, kde vedle sebe stojí mešity i křesťanské chrámy, svoboda vyznání je zaručena a chráněna. Většinu obyvatel sice tvoří šíitští muslimové, ale jejich postoj k náboženství je srovnatelný se vztahem Čechů ke křesťanství. 

Za druhé, není to žádná válka mezi Arménií a Tureckem, které bývá označováno za spojence Ázerbajdžánu. Turecko je zemí Ázerbájdžánu blízkou kulturně, obchodně i politicky.  Ale břímě konfliktu o Náhorní Karabach nese plně ázerbájdžánská armáda, která je výborně vycvičenou i vybavenou silou budovanou s obrovským úsilím i náklady již od 90. let minulého století. V úterý spolu telefonicky hovořili turecký prezident Erdogan a ruský prezident Putin, kteří jsou tradičními spojenci dvou znesvářených zemí. Oba se vzájemně ujišťovali, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně spor vyřešit. Přesto prezident Putin vyslovil obavu ze "zvyšujícího se počtu bojovníků z Blízkého východu". Putin tím narážel na informace, že Turecko poskytlo Ázerbajdžánu ozbrojence s bojovou zkušeností ze Sýrie.

Anketa

Babiš si stěžuje, že lidé dostatečně neomezili svůj pohyb a sociální kontakty. Myslíte, že vy osobně jste omezili pohyb a sociální kontakty dostatečně?

94%
6%
hlasovalo: 15047 lidí

Toto považuji za největší propagandu, která je nepravdivá. Válka o Náhorní Karabach není válkou mezi Arménií a teroristy. Součástí arménské propagandy je tvrzení, že na ázerbájdžánské straně bojují islamisté ze Sýrie. Pro toto tvrzení se neobjevil jediný důkaz, pouze vymyšlené citace či snímky údajných islámských bojovníků. Pomineme-li fakt, že syrský islamista by se těžko chlubil západním médiím, že je žoldákem v cizí válce, Ázerbájdžán má 150tisícovou armádu na vysoké úrovni a nemá potřebu, aby za něj bojovali jiní.
Arménie naopak aktivně informuje, že do její armády přichází na pomoc příslušníci arménské diaspory z řady zemí, například z Francie. Tito zahraniční Arméni většinou porušují právo států, jichž jsou občany, protože každý civilizovaný stát službu v cizí armádě zákonem zakazuje.

Jak lze podle Vás těmto dezinformacím předcházet?

Podle mě stačí respektovat fakta. Bohužel musím říct, že i česká média, přes nejlepší snahu vylíčit složitou situaci v souvislostech, přebírají častěji pohled a argumenty arménské strany. Naše komunita je ale připravena českým médiím kdykoli poskytnout informace o konfliktu pohledem Ázerbajdžánců.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

4:43 A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

Proč jsou lidé v Gruzii či na Ukrajině šťastnější než tady? Bloger a spisovatel Ladislav Větvička si…