Předvolební rána Jiřímu Drahošovi od ženy, kterou velmi dobře zná: Je to politický diletant. O všedních problémech lidí nemluví, protože o nich nic neví. Jen naučené fráze

10.08.2018 5:10 | Zprávy

ROZHOVOR Na křeslo v Senátu si brousí zuby poražený prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Vybral si volební obvod Praha 4, v němž se střetne se stávající senátorkou Evou Sykovou, kterou ještě jako předseda Akademie věd odstranil z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny. Respektovaná vědkyně považuje svého soupeře ve volbách za politického diletanta, což podle ní prokázal v politických debatách v průběhu neúspěšné prezidentské kampaně. Připomíná všední problémy, které její voliče trápí dnes a denně a které se pokouší řešit, zatímco Jiří Drahoš o nich ani nemluví, protože o nich v zajetí svými loutkovodiči vnucených globálních otázek nic neví.

Předvolební rána Jiřímu Drahošovi od ženy, kterou velmi dobře zná: Je to politický diletant. O všedních problémech lidí nemluví, protože o nich nic neví. Jen naučené fráze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš s chotí Evou

Začátkem června odvolal rektor ČVUT z funkce ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky profesora Vladimíra Maříka, jenž se podílel na založení ústavu a stál v jeho čele celých pět let jeho existence. Když byl jeden z největších tuzemských odborníků takto odstaven, vzpomněl jsem si na vaše odvolání z čela Ústavu experimentální medicíny, které bylo ještě vygradováno vaším nuceným odchodem a nemožností pokračovat v dosavadní práci. Je odstraňování nepohodlných lidí už zase běžným jevem?

Chtělo by se věřit, že se jedná o ojedinělé excesy. Na druhou stranu si je nutné přiznat, že i v akademickém prostředí hraje značnou roli obyčejná lidská závist. Zvláště, vede-li se nějakému vědeckému pracovišti dobře a umí pro svůj rozvoj získat granty a další finanční prostředky. To se v plné míře týká jak institutu profesora Maříka, tak ústavu, který jsem stejně úspěšně vedla já. Říká se, že v naší zemi se úspěch neodpouští a vědecký svět není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Nejhorší na celé věci je, že takové náhlé odchody, často motivované osobními animozitami, nejen mohou, ale skutečně poškozují výsledky mnohaleté vědecké práce. Vedou, když ne zrovna k plnému rozkladu, tak alespoň nějakou dobu trvajícímu úpadku vědeckého pracoviště se vším, co z toho plyne, jako jsou třeba odchody důležitých vědeckých pracovníků a jejich žáků často rovnou do zahraničí. Situaci kolem odvolání kolegy Maříka znám jen z médií. Vím ale, že je to respektovaný vědecký pracovník, který pro vědu dýchá. Vědci jsou ale také jen lidé, mohou dělat i chyby. Jenže v normální společnosti se chyby napraví a je to, vedení je velkorysé a media by neměla dělat senzace. Proto se i díky své zkušenosti mohu docela dobře vcítit do toho, co kolega prožívá dnes. Mladí totiž mají možnost odejít do zahraničí, ti starší, jako profesor Mařík nebo já, už tu možnost nemají, anebo to mají mnohem těžší.

Chcete věřit, že se jedná o ojedinělé případy, takže neúcta k předním českým vědcům – to asi můžete posoudit ze zkušeností v Akademii věd – není běžným jevem?

V poslední době to bylo tedy nejen na ČVUT, ale i jinde. Především v Akademii věd se stalo několik takových případů. Pro údajná pochybení bylo pod taktovkou vedení AVČR a nekompetentních či ustrašených ředitelů ústavů vyvoláno nátlakové odejití hned několika vědců. Z důvodů, bohužel, buď vědecké konkurence, závisti, pod záminkou vykonstruovaných obvinění, která se nikdy neprokázala, či pod záminkou věku. Tak v poslední době to byl například profesor Karel Oliva, ředitel Ústavu pro jazyk český AVČR, profesor Jaroslav Šesták z Fyzikálního ústavu AVČR, profesor Govindan Dayanithi a docent Alexander Chvátal z Ústavu experimentální medicíny AVČR, samí čeští eminentní odborníci! Všichni již získali mnoho cen a ocenění a proto si zaslouží uznání mateřských institucí. Pokud mohu, ráda bych jim touto cestou vzkázala, že byť čeští špičkoví vědci žijí u nás v obavách, nebo jsou perzekuováni za drobné chyby, nesmí se nechat lidmi, jako je v případě Akademie věd Jiří Drahoš a jeho přisluhovači, zlomit. Byla by to škoda nejen pro ně, ale zvláště pro naši vědu!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…