Premiérův jmenovec z ODS: Vládne Babiš a Sobotka ho věrně poslouchá. Ale aspoň by si mohl hledat lepší výmluvy

31.05.2015 9:09

„Andrej Babiš se rozhodl, že pana ministra Chládka zničí. Důvod je prozaický – ministr školství Chládek chce peníze ze státního rozpočtu navíc. Myslím, že vládne Andrej Babiš a pan premiér ho věrně poslouchá, aby se udržel u moci,“ uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, kterého ParlamentníListy.cz oslovily i v souvislosti s probíhajícím kongresem ODS.

Premiérův jmenovec z ODS: Vládne Babiš a Sobotka ho věrně poslouchá. Ale aspoň by si mohl hledat lepší výmluvy
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Přemysl Sobotka
reklama

ODS se schází na kongresu. Co od něj očekáváte?

Že se počínaje předsedou zaměří na programové věci. A vzhledem k tomu, že jsme v opozici, i na kritiku současné vlády. Protože poslední kroky pana premiéra, mého jmenovce, který odvolává ministra na základě informací v médiích o v podstatě šikaně... Myslím, že si k tomu mohl najít lepší výmluvu.

Ministr školství Chládek na tiskové konferenci vinil ze svého odvolání hnutí ANO a Andreje Babiše. Jaký to na vás dělá dojem?

Andrej Babiš se rozhodl, že pana ministra Chládka zničí. Důvod je prozaický – ministr Chládek chce peníze ze státního rozpočtu navíc. Hnutí ANO už vyměnilo dva ministry, ČSSD zatím žádného. Tak teď šel po školském ministrovi, trvale jde po zdravotnickém ministrovi. Myslím, že vládne Andrej Babiš a pan premiér ho věrně poslouchá, aby se udržel u moci.

Když už jsme u žhavých aktualit, zeptám se i na soudní případ údajného zneužití armádní rozvědky šéfkou kabinetu bývalého premiéra Janou Nečasovou (Nagyovou), v němž byli v pátek všichni aktéři osvobozeni. Co tomu říkáte a jak jste tuto kauzu (která ODS nepochybně poškodila) vnímal? 

Pokud byli všichni osvobozeni, tak se ukazuje, že státní zástupci, kteří společně s policií udělali tu monstrózní akci – kdy stovky zakuklených policistů šly zatýkat úředníky – neměli dostatek důkazů. Ukazuje se, že pouhé domněnky, které si vymyslí olomoucký státní zástupce, soud odmítl. Nevina byla prokázaná, ale nikdo nevrátí vládu zpátky, ani ODS na ty původní procenta. Budeme se o ně muset snažit jiným způsobem.

Jak podle vás stranu vede Petr Fiala?

Pan předseda Fiala je typově profesor politologie a podle mého názoru to má velmi dobře sumarizované. Ještě by bylo potřeba, aby byl trošku razantnější, protože každý politik v opozici má mít v sobě určitou razantnost. 

Jak se změnila ODS od doby, kdy ji vedli Klaus a Topolánek?

Musíme k tomu přidat i Petra Nečase. Za Václava Klause jsme měli velkou sílu, za Mirka Topolánka jsme ji začali ztrácet a vyvrcholením byl Petr Nečas bez ohledu na poslední výrok soudu. Více se pánové věnovali jiným věcem než vlastní politické straně a příliš ustupovali. U Mirka Topolánka to byla Strana zelených, u Petra Nečase to byl pan Kalousek.

Otázka na závěr: Před nedávnem se objevil nápad na bližší spolupráci pravicových stran – ODS a TOP 09 před krajskými volbami. Jak se vám tato myšlenka zamlouvá?

Pravicových voličů v této zemi zas až tak dramaticky není. A jestli dojde někdy ke spojení typu německé CDU/CSU – to je daleká budoucnost. Koalice se podle mě dělají až po volbách, a ne před nimi.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lídr TOP 09: Zeman si ochočil Babiše. Vláda je pohromou pro Česko. My a Piráti to změníme

13:11 Lídr TOP 09: Zeman si ochočil Babiše. Vláda je pohromou pro Česko. My a Piráti to změníme

Současná vláda je pohromou této země. Její velkohubost je nezměřitelná. Stejně tak i Hrad a lidé kol…