Přešel od Kalouska k Babišovi, teď poslanec Tureček promlouvá: TOP 09 není strana venkova. Kavárna je nenávistná

23.12.2018 10:01

CO NÁM DAL ROK 2018 Poslanec za hnutí ANO Karel Tureček se domnívá, že je těžké rozlišit, která strana se v rámci letošních prezidentských voleb chovala divočeji, výtky ovšem má. „Těžko poměřovat, kdo více přikládal pod kotlem, ale můžeme vidět, že například ona pověstná pražská kavárna je poměrně dosti nenávistná a nesmiřitelná,“ soudí poslanec. „To, že si určitá část obyvatelstva přeje vystoupit z NATO a EU, je zcela legitimní. Stejně tak, jako je legitimní, že další část obyvatelstva si život vně euroatlantických struktur a EU vůbec nedokáže představit,“ říká na adresu sporů o to, která média jsou a která nejsou dezinformační. Podle Turečka totiž hrozí, že takovou nálepku dostanou i média, která jen poskytují prostor nepohodlným názorům.

Přešel od Kalouska k Babišovi, teď poslanec Tureček promlouvá: TOP 09 není strana venkova. Kavárna je nenávistná
Foto: Repro ČT24
Popisek: Karel Tureček, poslanec ANO
reklama

I v minulých letech se mluvilo o nesvornosti našeho národa, a to kvůli politice. Letos byly prezidentské volby, komunální volby, rozruch byl i kolem Andreje Babiše. Jsme po tomto roce svornější a sjednocenější coby národ?

Společnost bohužel příliš sjednocenější není. Myslím ale, že určité štěpení uvnitř společnosti je současný fenomén celé západní společnosti. Když se podíváme, jak je rozdělena společnost ohledně brexitu, tak to v České republice tak špatné není a příkopy nejsou až tak hluboké.

Fotogalerie: - Místo tragédie: Důl ČSM

Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18915 lidí

Pokud jde o prezidentské volby, lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem? Drahoše podporovaly umělecké a intelektuální kruhy, Miloše Zemana spíše chudší obyvatelstvo z venkova. Tyto dvě skupiny se nemají v lásce... Která z nich během prezidentských voleb víc přikládala pod kotel?

Jsem velmi rád, že občané rozhodli takto moudře a prezidentem zvolili Miloše Zemana. Rozhodně by Jiří Drahoš lepším prezidentem nebyl. Těžko poměřovat, kdo více přikládal pod kotlem, ale můžeme vidět, že například ona pověstná pražská kavárna je poměrně dosti nenávistná a nesmiřitelná.

Prezident Miloš Zeman nedávno poskytl rozhovor ruské televizi NTV. Je správné, že se prezident Zeman vyjadřuje mimo jiné i k české vnitropolitické situaci pro ruské publikum?

S Ruskem jako velmocí je nutné mluvit. Myslet si, že situaci přispějeme zastavením komunikace, je zcestné. Vztahy mezi národy není možné redukovat jen na vztahy státníků, proto podobné vystoupení vidím jako pozitivní, které pomůže běžným Rusům vysvětlit, jak to u nás chodí.

Andrej Babiš získal důvěru Sněmovny, ale důvěru většiny národa nemá. Stojí za to, aby Česku vládl dál? Protestovaly proti němu různé skupiny lidí. Ubližují mu kauzy jeho minulosti, jeho rozdávačný a štědrý politický program, jeho vystupování, či je to něco jiného? Co Babiš dělá špatně?

Není pravda, že Andrej Babiš nemá důvěru národa. ANO má stabilně nejvyšší podporu ze všech politických stran. Navíc máme poměrný politický systém, kdy je vycházeno z výsledků voleb. Počty poslanců odrážejí podporu od voličů a většina ve Sněmovně odráží i podporu většiny národa z října 2017. Není možné vycházet jen z průzkumů veřejného mínění o oblíbenosti, nebo z občasných demonstrací. A rozhodně si nemyslím, že Andrej Babiš činí špatně. Dělá věci pro lidi a lidé to oceňují, což nám potvrzuje i přetrvávající podpora.

V posledních měsících roku 2018 čelil premiér Babiš reportáži stran svého syna a Čapího hnízda. Projevil se premiér jako „chlap“, který byl obětí médií, nebo se vymlouval a zahrál věci do autu? To byly v době průběhu kauzy dvě její dominující interpretace. Jak to tedy dle vás dopadlo?

Ta celá situace byla dosti šílená. Nechápu, jak ve snaze něco najít na premiéra Babiše se někdo může snížit i k tajnému nahrávání nemocného člověka, který byl zřejmě pod vlivem léků. Velmi razantní vystoupení Andreje Babiše bylo namístě a zachoval by se asi stejně každý rodič. Výsledkem celé kauzy je, že to byla spíše bouře ve sklenici vody, které poměrně brzy utichla.

Vy sám jste vzbudil zájem médií před dvěma lety, když jste vstoupil do hnutí ANO. O pár měsíců dříve jste opustil TOP 09, za kterou jste byl do Sněmovny původně zvolen. Co vás přimělo opustit TOP 09? A jak nahlížíte na strategii „Antibabiš“, kterou TOP 09 a zejména poslanec Miroslav Kalousek tolik akcentují?

Přestup z TOP 09 do ANO nebylo nic náhlého. Když se tvořila TOP 09, vstoupil jsem do ní s tím, že se chci podílet na tom, aby šlo o stranu pro venkov. To se ale nestalo a TOP 09 se stala stranou městských liberálů. Od začátku jsem nesouhlasil s politikou „Antibabiš“ a nikdy jsem se tím ani netajil. Z hlediska předvolebních programových průniků v roce 2013 byla TOP 09 nejblíže právě hnutí ANO 2011 a mohlo jít o přirozené partnery. Agresivita TOP 09 mě však utvrdila v tom, že není možné v TOP 09 setrvat. Po odchodu jsem byl rok nezávislý poslanec a až pak po zralé úvaze jsem se rozhodl přestoupit k ANO.

I v minulých dnech jsme řešili téma Miloš Zeman. Koncem roku znovu podpořil zrušení sankcí proti Rusku, na jaře naboural oficiální výklad „kauzy Skripal“ s tím, že novičok se v Česku tak či tak vyráběl. Vzbudil tím pohoršení. Je Miloš Zeman vlastizrádce? Může si náš prezident dovolit chovat se v rozporu se „spojeneckými svazky“?

Je nesmyslné si myslet, že by byl pan prezident vlastizrádce. Pokud by spáchal něco, co by takový skutek naplňovalo, buďte si jist, že by jeho odpůrci okamžitě podali žalobu. Pan prezident je svérázný a má neotřelé názory a postoje, ale to je vlastnost, kterou se vyznačuje celá jeho politická kariéra. A rozhodně nikdy neporušil, ani nezpochybnil, žádné spojenecké svazky nebo závazky.

Ve výroční zprávě BIS jsme se dočetli, že „dezinformační weby“ jsou v drtivé většině provozovány českými provozovateli, kteří upřímně věří, že je nutné vystoupit z NATO a EU, a nejsou placeni Ruskem. Dle průzkumu Medianu si ohledně zahraniční politiky 23 % Čechů myslí, že agresivnější jsou Američané, 26 % soudí, že agresivnější jsou Rusové a 51 % tvrdí, že obě velmoci jsou agresivní stejně. Odvrací se Češi od Západu? Zklamal je Západ v tom směru, že by raději „politiku všech azimutů“, „neutralitu“ apod.? Nebo je náš národ mediálně negramotný a ovlivnitelný nepřátelskou propagandou?

Šíření dezinformací je jistě škodlivé a je nutné proti tomu zakročit. Na druhou stranu hrozí, že za dezinformační web bude možné označit i něco, co je jen odlišnou názorovou platformou. To, že si určitá část obyvatelstva přeje vystoupit z NATO a EU, je zcela legitimní, stejně tak jako je legitimní, že další část obyvatelstva si život vně euroatlantických struktur a EU vůbec nedokáže představit. Proto také politické strany vstupují do voleb i s představou směřování země a hledají pro své představy podporu voličů. Co se týče hodnocení velmocí, je to složité. Velké země se vždy v historii chovaly imperiálně a expanzivně. My jsme chtěli být mostem mezi západem a východem, ale to se nám nikdy zcela nedařilo. Určité dělení mezi sympatizanty spíše západu, nebo naopak východu, byla u nás vždy přítomno. Tyto skupiny pak jsou více náchylné naslouchat argumentům, které jsou jejich smýšlení bližší.

Komentátor Martin Fendrych navrhl, aby byl prezident Miloš Zeman ve spojitosti se svými veřejně pronesenými a velmi nelichotivými výroky na adresu BIS, obžalován pro velezradu. Má takový návrh racionální základ? Překročil Miloš Zeman jakousi linii, za kterou se nemá chodit?

Příliš nerozumím, proč by to mělo být vlastizradou. Nevím, že by bylo někde definováno, že určitá složka by měla být nedotknutelná. A kritiku nelze vnímat jen negativně, bez kritiky by nebylo pokroku.

Silný důraz na sociální témata, který v poslední době vidíme ze strany Babišova kabinetu, ukazuje poněkud odlišnou politiku od té, kterou Andrej Babiš nabízel v roce 2013, kdy cílil zejména na pravicové voliče. Změnilo se hnutí ANO?

Z tohoto pohledu se politika trošku změnila. Hnutí ANO po volbách v roce 2013 přijalo vládní odpovědnost. V té době hnutí bylo naprostým politickým nováčkem. U takového subjektu je přirozené, že se zpočátku trochu hledá. Vládní odpovědnost přispěla k tomu, že politika ze strany ANO začala být chápána jako péče o lidi, což může být popisováno jako posun na levou stranu spektra.

Obrovské množství exekucí dle sociologů ničí českou společnost. A spolu s nízkými platy nízkopříjmových vrstev způsobuje, že statisíce lidí žijí v neštěstí a bídě. Je v našem vymáhacím systému i s jeho horentními úroky něco shnilého? Či je to v pořádku a lidé mají být odstrašeni od zadlužení se?

Zadlužení, dluhové pasti a exekuce je obrovský sociální problém a řešení není nikdy jednoduché. Poslanecká sněmovna nedávno schválila insolvenční zákon, který pomůže oddlužit určitou část lidí, kteří se z kolotoče zadlužení nemohou dostat. Tento zákon vše nevyřeší, ale určité skupině lidí jistě pomůže. Nejúčinnějším nástrojem je vzdělávání ve finanční gramotnosti, aby dotyčným bylo dopředu jasné, že určitý dluh prostě nemohou splatit. Ale na druhou stranu si je nutné uvědomit, že ti lidé někdy prostě nemají jinou možnost než se zadlužit.

Jak se tento rok změnila situace českých důchodců? Nebyli na vrcholu mediálního zájmu, nicméně žije se jim lépe? Stejně tak naše zdravotnictví, mají dle vás občané pocit, že je dostupnější, či kvalitnější?


Důchodcům se určitě daří lépe, protože se zvyšují penze. Důchodci možná nejsou na vrcholu mediálního zájmu, ale jejich životní úroveň rozhodně patří mezi zájmy této vlády. I ve zdravotnictví se dělá spousta věci, které však na první pohled nejsou vidět. Dlouhodobě se péče zlepšuje a lidé, kteří zdravotní péči využívají, si toho jsou vědomi.


Obecně řečeno, je Babišova vláda úspěšná? V předtuše blížící se hospodářské krize prý rozhazuje, neinvestuje a premiér vše překrývá nákladným PR.

Vláda Andreje Babiše je velmi úspěšná a nejde o žádnou PR skořápku. Obávat se krize, která možná přijde, by bylo sebenaplňujícím proroctvím. Pokud si začneme říkat, že přijde krize a začne se šetřit, zachovají se stejně i ostatní a máme tu krizi. Spotřeba je významným tahounem hrubého domácího produktu, a pokud ji zastavíme, budeme zákonitě v krizi. Ale hlavně pokud se daří zemi, musí to pocítit i lidé, ale někdo to jistě může považovat za rozhazování.

Žijí si Češi nad poměry? Doporučujete jim v nadcházejícím roce spíše šetřit, nebo odpovědně investovat? Třeba do vlastního bytu, nebo si raději hledat lepší práci? Jaký rok 2019 nás čeká?

Odhadovat, jaký bude rok 2019, je věštění z křišťálové koule. Já věřím, že bude úspěšný jako ten letošní. Jediné, co bych doporučil, je, aby se všichni chovali rozumně a to v šetření, v investování, ale i v utrácení. Pak se příští rok určitě povede.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mináři, doučit matematiku... a potom kádrujte! Drbohlav z Trikolóry žene chvilkaře z náměstí do politiky

19:00 Mináři, doučit matematiku... a potom kádrujte! Drbohlav z Trikolóry žene chvilkaře z náměstí do politiky

ROZHOVOR „Přál bych jim, aby místo milionu chvilek sehnali třeba milion hlasů a šli do politiky,“ v…