Přesné počty: Nejsme proti Německu. Německo je proti nám! Řešení je jasné, vybízí ekonomka

14.02.2019 4:43

ROZHOVOR „Visegrádská čtyřka není ve sporu s Německem. Německo je ve sporu s Visegrádskou čtyřkou,“ komentuje vzájemnou nevraživost středoevropských zemí ekonomka Hana Lipovská z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Češi by se prý ale neměli inspirovat Polskem, které po Německu žádá reparace za druhou světovou válku. „Myslím, že po Německu nepotřebujeme chtít naprosto nic, kromě jediného – aby nechtělo nic od nás,“ říká Lipovská v narážce na Benešovy dekrety a aktivity Bernda Posselta, předáka Sudetoněmeckého landsmanschaftu.

Přesné počty: Nejsme proti Německu. Německo je proti nám! Řešení je jasné, vybízí ekonomka
Foto: Facebook
Popisek: Hana Lipovská
reklama

Premiér Babiš se včera účastnil v Bratislavě schůzky premiérů Visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Kancléřku Babiš zaskočil svým projevem na společné tiskové konferenci. Řekl totiž, že celá Visegrádská čtyřka ročně přichází asi o 50 miliard eur z dividend, které jdou do jiných zemí EU. Stojí celá věc tak, že z EU jen čerpáme dotace, nebo má Babiš pravdu, že existují i jiné skutečnosti, které je třeba brát v potaz, a je legitimní o nich mluvit?

Z EU rozhodně pouze nečerpáme. Troufnu si říci, že naše náklady na členství jsou mnohem vyšší, než kolik dostáváme na dotacích. Vyčíslit je ovšem bude velmi těžké a je otázka, zda to není zbytečné.

Anketa

Přejete si, aby ve volbách do Evropského parlamentu uspěly proevropské liberální strany? (TOP 09, STAN, KDU-ČSL)

4%
96%
hlasovalo: 20135 lidí

Je Visegrádská čtyřka ve sporu s Německem? Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński nedávno uvedl, že po Německu Poláci budou chtít reparace za druhou světovou válku. Co si o tom myslet?

Visegrádská čtyřka není ve sporu s Německem. Německo je ve sporu s Visegrádskou čtyřkou. Tento stav ostatně trvá po většinu novodobých dějin. Německo se sice před lety pokusilo „uplatit“ Poláky instalováním Donalda Tuska do celkem bezzubého úřadu tzv. prezidenta EU, nicméně ani to naštěstí nezlomilo polskou hrdost a sebevědomí. V tom bychom měli naše sousedy následovat. Otázka reparací je však podle mě po 70 letech již uzavřená – kdybychom se o ně začali hlásit po vzoru Polska i my, pravděpodobně bychom si opět vyslechli řadu nesmyslů o Benešových dekretech. A to nejen z úst landsmanschaftu, ale i od jeho českých příznivců. Myslím, že po Německu nepotřebujeme chtít naprosto nic, kromě jediného – aby nechtělo nic od nás.

Je možné, že se nám členství v EU do budoucna z ekonomického hlediska vymstí? A co takoví Slováci, kteří platí eurem a musejí se účastnit „eurovalu“? Jaké následky by pro Slovensko měla aktivace tohoto záchranného systému?

Proč do budoucna? To už se nám vymstilo dnes. Dotace velkým firmám ničí naše malé firmy. Nesmyslná společná politika např. v oblasti zemědělství ničí náš venkov, krajinu i potravinářství. Regulace prodražuje řadu zakázek či stavby nových domů…

Samozřejmě přínosem integrace by byl fungující společný trh. Bohužel na onom „jednotném trhu“ sice nebrzdí obchod cla a kvóty, nicméně existují překážky netarifní, které našim výrobcům škodí. Členství v eurovalu a nutnost platit účty za obědy druhých je problém viditelný, ale možná méně podstatný než ony skryté náklady eura.

Hospodářské náklady „komunismu“ byly jistě nezanedbatelné, nicméně mnohem horší byl jeho otisk v myšlení lidí, kteří se naučili žít ve strachu. Obdobně hospodářské náklady EU nebudou pro naši zemi tak velkou katastrofou jako ideologická indoktrinace v oblasti genderu, homosexualismu či environmentalismu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

18:31 Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

„Období 1945–1948 žádnou totalitou nebylo ani náhodou, to je naprostý blábol totálních nevzdělanců, …