Prezident Zeman: Americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené. Nenechám si mluvit do svých zahraničních cest

05.04.2015 10:45

VELIKONOČNÍ ROZHOVOR Prezident Miloš Zeman na Velikonoce poskytl ParlamentnímListům.cz rozhovor, v němž se zamýšlí nejen nad svátečními a duchovními tématy, ale veřejně vůbec poprvé reaguje na kritiku své osoby ze strany amerického velvyslance v Česku. „Velvyslanec Schapiro má dveře na Hrad zavřené,“ řekl prezident.

Prezident Zeman: Americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené. Nenechám si mluvit do svých zahraničních cest
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Pane prezidente, co pro vás znamenají Velikonoce? Berete je pouze jako příležitost k odpočinku, anebo vnímáte hlouběji jejich poselství?

Já vnímám poselství Velikonoc především jako svátků jara, protože to věčné obnovování života, které se třeba projeví tím, že vyraší první zelené lístky, je pro mě, přiznávám se, daleko důležitější než jiná, například náboženská, poselství.

Do jaké míry jste dodržoval nebo dodržujete velikonoční tradice? Pletete pomlázku, anebo vám je sympatičtější slovenská tradice, kdy se ženy polévají vodou? Ptám se i ve vztahu k tomu, co od vás může na velikonoční pondělí očekávat první dáma…

Moje dvě sekretářky už dostaly velice mírný výprask, ohnul jsem si je přes koleno, a první dáma může očekávat přesně totéž. Pomlázku už mám připravenou a je dokonce ve vodě, aby se zbytečně nevysušila.

Můžete hlouběji zavzpomínat a podělit se například třeba i o bizarní zážitek související s Velikonocemi?

Přiznávám se, že na žádný bizarní zážitek si nepamatuji. Dnes (ve čtvrtek – pozn. red.) ale budu poprvé jíst jidáše, které jsem dostal a o nichž jsem četl v Kájovi Maříkovi a nikdy v životě jsem je neochutnal. Ty jidáše mají tvar provazu, na kterém se Jidáš údajně oběsil.

Přestože jsou Velikonoce nejdůležitějším křesťanským svátkem, i nepříliš nábožensky založení lidé je mohou vnímat (vedle například Vánoc) jako jeden ze symbolů naší civilizace. Máme podle vás důvod se obávat, že jsou tyto atributy našeho tradičního evropského života něčím ohroženy?

Tvrdím dlouhodobě, že tyto atributy jsou ohroženy především islámem, zejména jeho radikální větví, která několikrát vyhlásila úmysl dobít Evropu a podřídit ji své kultuře.

Pane prezidente, koncem dubna vás čeká návštěva Svatého otce ve Vatikánu. Již jste uvedl, že s ním budete chtít mluvit o českých církevních restitucích a možnosti financování hospiců z takto církvemi nabytých prostředků. Můžete sdělit i další program a plány, které při návštěvě Vatikánu máte?

Předpokládám, že papež posvětí dva základní kameny hospiců v České republice, z nichž jeden bude církevní a druhý světský.

Kardinál Miloslav Vlk v rozhovoru pro Týden řekl, že úkolujete církev, když říkáte, na co má využít své prostředky, a takový postup označil za protiústavní a komunistický. Považujete to za protiústavní a komunistické?

Kardinál Vlk je zřejmě zatrpklý člověk, se kterým cítím soucit. Myslím si, že po odchodu kardinála Tomáška a nástupu kardinála Vlka došlo k hlubokému úpadku prestiže katolické církve, kterou nyní obnovuje kardinál Duka.

Stejně tak kardinál Vlk v podstatě zpochybnil vaše chápání současného mezinárodního terorismu, když řekl, že islám a terorismus není možné ztotožňovat. Co na to říkáte?

Samozřejmě že při mé návštěvě v Jordánsku nebo ve Spojených arabských emirátech jsem se setkal s názorem, že radikální islám má zastřešující organizaci, která se jmenuje Muslimské bratrstvo. Myslím si, že korunní princ Spojených arabských emirátů je o této věci informován poněkud lépe než kardinál Vlk.

Nedávno vás v ČT zkritizoval americký velvyslanec Andrew Schapiro v souvislosti s oslavou konce války v Moskvě. Prý bude prekérní, když na tribuně na Rudém náměstí budete jako jediný státník zemí EU. Co o tom soudíte? A je v pořádku, když velvyslanec takto komentuje politiku cizího státu?

Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem.

Neuvažujete kupříkladu, že byste si velvyslance Schapira pozval na Pražský hrad a své postoje mu podrobně vysvětlil?

Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené.

Ministerstvo zahraničních věcí přepracovalo návrh koncepce české zahraniční politiky s tím, že v nové verzi označilo Rusko za „zásadní destabilizátor bezpečnostní architektury Evropy“. Chápu, že koncepci ještě neschválila vláda, takže se zeptám jinak. Považujete Rusko za zásadní destabilizátor bezpečnostní architektury Evropy?

Především bych dodal, že v této připravované koncepci je také věta, že s Ruskem je zapotřebí udržovat a rozvíjet vztahy založené nejenom na obchodní bázi, ale například i na strategickém partnerství právě v boji proti mezinárodnímu terorismu. S touto myšlenkou ostatně nedávno vystoupil i prezident Obama.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodovou reformu prosadíme, vzkázal Fiala. A poslanci už vědí, co Jurečka na lidi chystá

20:02 Důchodovou reformu prosadíme, vzkázal Fiala. A poslanci už vědí, co Jurečka na lidi chystá

Premiér Fiala v pondělí tvrdil, že vláda o úsporném balíčku široce jednala s odbory, s opozicí i se …