Profesor Knížák má obavy: Estébák Babiš má na prezidenta složku a drží ho v šachu. Jestli se stane premiérem, je to konec demokracie a důvod k odchodu ze země

31.08.2017 19:26

ROZHOVOR Odporným uskupením, jež až otrocky slouží Babišovým zájmům a které nepatří na politickou scénu, i kdyby získalo sebevíc hlasů, označuje bývalý generální ředitel Národní galerie profesor Milan Knížák hnutí ANO. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz přiznal, že vážně pochybuje o příčetnosti prezidenta Miloše Zemana, který v minulosti Babišovy praktiky veřejně odsoudil a dnes ho „až freneticky chrání“. „Babiš používá mafiánské a estébácké metody, údajně má ‚složku‘ téměř na každého. Zdá se, že něčím drží Zemana v šachu,“ spekuluje Milan Knížák.

Profesor Knížák má obavy: Estébák Babiš má na prezidenta složku a drží ho v šachu. Jestli se stane premiérem, je to konec demokracie a důvod k odchodu ze země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Anketa

Chcete, aby plénum Poslanecké sněmovny vydalo Babiše k trestnímu stíhání?

37%
63%
hlasovalo: 19741 lidí

Představitelům hnutí ANO – Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi – hrozí, že budou Poslaneckou sněmovnou vydání k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu kvůli farmě Čapí hnízdo. Oba tvrdí, že jde o účelovou kampaň před volbami, Babiš to dokonce přirovnává k 50. letům. Souhlasíte s tím, že jde o snahu poškodit hnutí ANO, které je favoritem voleb, před sněmovními volbami?

Nesouhlasím s tím, že je to snaha poškodit hnutí ANO, ale doufám, že tím bude poškozeno, poněvadž toto odporné uskupení, které až otrocky slouží Babišovým zájmům, nepatří na politickou scénu, i kdyby získalo sebevíc hlasů.

Přirovnávání současné situace k padesátým letům je od Babiše nehoráznost, poněvadž on je typickým produktem komunistické totality. Připomínám, že byl nejen členem KSČ, ale i spolupracovníkem StB, údajně i KGB, a způsob, kterým se dostal k majetku, je dodnes nejasný.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor rozhodl, že doporučí poslancům, aby Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání vydali, ale definitivně rozhodne na počátku září celá sněmovna. Měla by je podle vás vydat?

Pokud se Babiš a Faltýnek chtějí očistit, vydání k trestnímu stíhání je jediná možnost. To, že se tomu brání, znamená, že nemají čisté svědomí.

Čapí hnízdo je jen jednou z mnoha kauz, které se objevily v souvislosti s podnikáním Andreje Babiše. V minulosti se i v dolní komoře probíral problém kolem korunových dluhopisů, sněmovní vyšetřovací komise se zabývá i odposlechy v souvislosti s podezřením, že Andrej Babiš zneužíval svá média v politickém boji. A teď se nově objevilo závažné podezření, že Andrej Babiš věděl, ač neměl, o nezákonném přístupu daňové správy ke společnosti FAU. Dokazují to opět odposlechy. Jak si to vysvětlujete? Je to výsledek spolčení všech proti Andreji Babišovi, jak on i jeho hnutí ANO tvrdí veřejnosti?

Mně z toho všeho vyplývá, že s největší pravděpodobností je vinen Andrej Babiš, a ne spolčení všech. Babiše zmámil majetek. Myslel si, že je nedotknutelný a že může s námi manipulovat, jak se mu zachce, a dlouho se mu to dařilo.

Do kauzy vstoupili i ministr spravedlnosti a prezident, oba obvinili policii, že nepostupuje správně, že je zmanipulována. Nemají k tomu žádný důkaz, vycházejí jen z faktu, že je dva a půl měsíce před volbami. Měli by být politici před volbami hájeni?

Nedovedu si představit, že by se řadový občan hájil tím, že se mu trestní řízení zrovna nehodí, a žádal jeho posunutí. To bychom si určitě mysleli, že se zbláznil. Orgány činné v trestním řízení jsou povinny dodržovat svůj pracovní řád, a ne hledat čas vhodný či nevhodný pro politiky. Vidím snahy ovlivňovat státní orgány jak u Andreje Babiše, tak i u jeho sluhy Pelikána, který je proti zdravému rozumu ministrem spravedlnosti. O příčetnosti pana prezidenta vážně pochybuji.

Myslíte si, že tato Babišova kauza nějak ovlivní podzimní sněmovní volby?

Doufám, že ano, poněvadž hnutí ANO potřebuje co nejrychleji zmizet v propadlišti dějin. Boj proti korupci byl vždy prázdným heslem, poněvadž jejich velitel Babiš byl od začátku ve střetu zájmů a je příkladem korupčního jednání.

Není vyloučeno, že navzdory všem těmto problémům hnutí ANO sněmovní volby vyhraje, protože část veřejnosti věří nebo chce věřit Andreji Babišovi. Co to podle vás bude pro vývoj kauzy znamenat? Jisté je, že sněmovna v novém složení po volbách bude muset znovu rozhodnout o vydání poslanců, a to může dopadnout jinak než v současnosti.

Ať dopadnou volby jakkoliv, nevěřím, že by nová sněmovna rozhodovala jinak než ta současná. Věřím, že většina poslanců bude normálních.

A měl by Andreje Babiše prezident jmenovat premiérem, kdyby hnutí ANO ve volbách zvítězilo, byť by byl trestně stíhaný? Má v takové situaci hlava státu ctít presumpci neviny, jak tvrdí Miloš Zeman? Dovedete si představit, že 28 let od listopadu 1989 se stane premiérem člověk, na kterém, ať už bude trestně stíhaný, nebo ne, budou lpět takováto podezření z podvodů a zneužívání moci?

Zeman, kterému jsem neupíral určitou schopnost přemýšlet a formulovat, se dnes potácí v názorových kotrmelcích. Zdá se, že je to věkem, ale možná že tam hraje roli ještě něco jiného… Vztahy prezidenta Zemana a Andreje Babiše jsou velmi podivné. Před několika lety Zeman Babišovy praktiky veřejně odsoudil. Dnes ho až freneticky chrání.

Babiš používá mafiánské a estébácké metody, údajně má „složku“ téměř na každého. Zdá se, že něčím drží Zemana v šachu. Je to samozřejmě spekulace, ale jinak je mi Zemanovo chování nesrozumitelné. Věřím, že v žádném případě se nestane Babiš premiérem. Byl by to konec demokracie a důvod k odchodu ze země.

Je podle vás možné, že by nějaká demokratická politická strana, nemyslím samozřejmě komunisty nebo okamurovce, za této situace mohla na vládní úrovni spolupracovat s hnutím ANO?

Obávám se, že KDU-ČSL, která se neštítí ničeho, aby se dostala do vlády, lehce zradí své současné postoje, a kdyby Babiš nabídl trochu moci a třicet stříbrných, přebarví se na jakoukoliv barvu.

 

 

Co jste říkal tomu, že nyní – po čtyřech letech od pádu vlády – se prezident omluvil Petru Nečasovi za to, že v roce 2013 uvěřil dezinformacím tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana v kauze, která vedla k pádu Nečasovy vlády?

Nečasova kauza je velká ostuda naší země. Lidé jako Šlachta a Ištvan na svá místa nepatří. Z jejich jednání čpí účelovost až pomstychtivost. Policie a justice musejí být nezávislé, a to je třeba pečlivě hlídat. U nás bohužel pro to neděláme nic. Ústavní soud je zpolitizován, ministr spravedlnosti poslouchá rozkazy svého pána, v boji o policejního prezidenta nejde o profesionalitu a nezávislost, ale o politickou blízkost. To všechno je špatně.

Jak hodnotíte současnou politickou situaci před volbami? Vstup řady dalších miliardářů do politiky, rozpadlou dvoukoalici lidovců a Starostů, krátkou epizodu spolupráce STAN s miliardářem Daliborem Dědkem a levicovou rétoriku volebního lídra Lubomíra Zaorálka, třeba že podnikatel, který neplatí pořádně svým zaměstnancům, je darebák, který by měl s podnikáním skončit.

Mnoho lidí věří, že bohatí lidé vstupují do politiky proto, aby pomáhali spravovat stát, poněvadž již peníze nepotřebují, ale to je hluboký omyl. Na příkladu Andreje Babiše vidíme, že se dere k moci především proto, aby mohl ovlivnit dotační systém i státní zakázky. Jeho likvidace malých a středních podnikatelů (aby mohl jejich podniky pak levně skoupit) je typickým příkladem zneužití moci. I velký majetek se rychle rozuteče, možná rychleji než ten malý, poněvadž velký podnik je provázán spoustou smluv, má hodně zaměstnanců, je napojen na řadu bank a tak, jak ho to může podržet, tak ho to v případě neúspěchu rozbourá.

A Zaorálek je naivní neomarxista, kterého nelze brát vážně.

A jak vnímáte, že prezidentských kandidátů stojí už ve frontě možná tolik jako turistů před bezpečnostními rámy při vstupu na Pražský hrad. Máte už svého favorita?

Nemám svého favorita. Považuji za absurdní, že kandiduje bývalý falešný hráč Horáček. Profesor Drahoš je určitě slušný člověk, ale jeho orientace v politice je minimální, a proto se obávám, že by byl hříčkou v rukou politiků. Nejzábavnější je asi senátor Kubera, ale zdá se, že o prezidentský post příliš nestojí.

Když vidím, jak Angela Merkelová bezostyšně buduje evropskou říši a drzý a plytký Macron chce manipulovat Evropskou unii, přál bych si do čela této symbolické, ale u nás důležité prezidentské funkce vzdělaného a razantního politika. Nevím, zda tací u nás existují.


 

reklama

autor: Libuše Frantová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

eurovolby

Dobrý den, ve vašem příspěvku píšete, že o všem v EU rozhodují nikým nevolení úředníci. Taky si to myslím a nechápu, k čemu pak jsou volby? Proč volit europoslance, když stejně věci ovlivňují hlavně ti úředníci?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věta, kterou Řehka pronést nemusel. Zbořil ukázal, jak generál trumfnul Černochovou

10:50 Věta, kterou Řehka pronést nemusel. Zbořil ukázal, jak generál trumfnul Černochovou

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Podle Zdeňka Zbořila si skalní příznivci Ukrajiny neuvědomují, že síla slov s…