Profesor z ANO: Internační tábory pro uprchlíky v Africe. Pozdě, ale v Brně říkáme „lepší než drátem do voka“

21.06.2016 9:11 | Zprávy

ROZHOVOR Británie zůstane v Evropské unii. Ale těsný výsledek by měl být budíčkem pro evropské vládní elity, myslel si v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Karel Rais, poslanec za hnutí ANO, bývalý rektor Vysokého učení technického v Brně. Zároveň ale dodává: „Obávám se ale – když vidím, jak fungují nepružně v migrační politice – že jejich reakce bude příliš pomalá. Tam se nic nezmění, pokud tam budou lidi typu Hollande, Merkelová a podobně. Zareagovat by měli. Ale dneska se nic dít nebude. Oni ty signály nevnímají,“ je přesvědčen.

Profesor z ANO: Internační tábory pro uprchlíky v Africe. Pozdě, ale v Brně říkáme „lepší než drátem do voka“
Foto: Archiv KR
Popisek: Poslanec Karel Rais

Ve čtvrtek se v Británii koná velmi sledované referendum o setrvání země v EU. Výsledek těžko předjímat, ale zeptám se. Co by Británie případným vystoupením, tedy brexitem, získala a co ztratila?

Je kolem toho velký humbuk, ale myslím, že Britové v Unii zůstanou. Zejména po tom, co se odehrálo. Co by ztratila? Snadný přístup k trhům. Získali by větší stupeň samostatnosti v rozhodování v rámci evropských států. Kdy vidíte i v kontextu migrace, že něco chce Evropská unie, a zrovna my po tom netoužíme. Ale nezbývá nám než to akceptovat. Klasický příklad jsou kvóty migrantů. V důležitých věcech se hlasuje většinově a stát – když má jiný názor – na tom prodělává. Takové řeči o tom, že se omezí volný pohyb lidí a zboží... Zažil jsem z vlastní zkušenosti vstup do Anglie, když tam byla víza. Jestli stojím pět minut na zmrzlinu, nebo u úředníka, to z pohledu turisty pohyb nijak výrazně neomezuje. Z pohledu zboží to nějaké komplikace může přinést. Beru to však čistě hypoteticky. Myslím, že to dopadne tak, že i skrz ty Skoty Britové v Unii setrvají.

Na Skoty mířila má další otázka. Je známo, že jsou proevropští a zároveň tam jsou separatistické snahy na vyhlášení nezávislosti. Nedávno bylo kvůli tomu referendum a mohlo by se ve změněné situaci konat znovu. Doutnat by mohlo začít Severní Irsko. Británii by mohl hrozit rozpad...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

20:00 Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

„Napřed krade v prodejně rohlíky, potom se štěstím rozplývá, že může být v blízkosti, a dokonce si m…