Protikorupčník Janeček chystá převratnou věc. Politici se jí prý bojí

22.07.2012 17:20

Zlojedi jsou s dechem u konce. Takové poselství vysílá veřejnosti finančník a zakladatel Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček. Utvrzují jej v tom události posledních týdnů. Češi prý prožívají po dvaceti letech cosi jako národní obrození. A Janeček k němu chce přispět svou troškou do mlýna. Na podzim se chystá zahájit revoluci v oblasti volebního systému. Inspirací je pro něj dění na Islandu.

Protikorupčník Janeček chystá převratnou věc. Politici se jí prý bojí
Foto: Archiv KJ
Popisek: Karel Janeček
reklama

Před několika dny došlo k zatčení pplk. Karla Daňhela, důležitého svědka v kauze CASA. Trestní oznámení bylo na pohlavní zneužití. Dívka, která měla být zneužita ale pouhý den poté oznámila, že si vše vymyslela. Jak na vás taková věc působí?

To naprosto jasně zavání šikanou mocenských struktur. To, co se kolem nás nyní děje, je souboj dobra se zlem. To zlo, neboli lidé, které nazývám zlojedy...

Zjedi už nejsou?

Byli to zjedi, ale toto je podle mého srozumitelnější výraz, je to lidem jasnější. Zlojedi vyvíjejí maximální úsilí o zvrat věcí, ale je to z jejich strany zoufalost, nemají sebemenší šanci. Snaží se posunout pravdu do lži a že jim k tomu stačí peníze.

Opravdu nemají šanci? Svědek v kauze CASA přeci mohl skončit i ve vyšetřovací vazbě? Máte informace, jak důležitým svědkem Daňhel je?

To bohužel říci nemohu. Ale troufám si říci, že zlojedi šanci nemají. Ale pouze za předpokladu, že se ukáže, že většina lidí v ČR nejsou zbabělci. Pokud by měli být všichni zbabělci, jako například náš premiér, to by byl samozřejmě problém. U pana Daňhela se ukázalo, že odvaha je správná věc a když dobrý člověk nepodlehne slabosti, zvítězí. Byla proti němu vedena sice šikana, je evidentně zaplacená, ale je jen krátkodobá, stejně jej museli propustit. Já jí také čelím. Například Michal David, hlavní zlojed z bývalých Šachta & Partners, zastupující Ivo Rittiga, na mě podal žalobu, že jsem jej pomluvil. To bylo něco tak neskutečně hloupého, že i policista, který to vyšetřoval, se chytal za hlavu, co to vůbec ti lidé dělají. Většina společnosti už došla určitého poznání a nyní jde jen o to překonat strach. Zlojedi hřeší na zbabělost lidí a jejich volbu, že raději než by na ně padala trestní oznámení, tak raději zalezou a nebudou nic říkat. Ale takoví lidé většinou nejsou.

Co může takový odvážný občan podle vás dělat v současné situaci?

Pokud má přístup k nějakým důkazům o nekalostech, může se obrátit na NFPK, který, pokud je to závažná věc, bude se tomu věnovat. Odvážný člověk by ale také měl sledovat politickou scénu a to, co se na ní děje. Situace se změní a já se o to budu maximálně snažit. Zlojedi to ví, platí za pomluvy a nepočítají s tím, že lidem dochází, co se děje, že když například já jdu proti jejich zlým mocenským strukturám, tak po mně jdou všemi prostředky. Zlojedům se bohužel daří manipulovat. Nedávno jsme se například dozvěděl, že jsem založil NFPK proto, abych se vyhnul placení daní, což je neskutečný nesmysl, logická absurdita. Kam až se to posune? Naštěstí většina lidí není hloupá a dá si dvě a dvě dohromady.

Také se říká, že NFPK a lidé okolo něj jsou jakousi novou mocenskou garniturou, která chce vystřídat tu polistopadovou generaci politiků a převzít politicko-ekonomickou moc. Bývá mezi nimi zmiňován třeba i Andrej Babiš.

S panem Babišem třeba vůbec nespolupracuji. Já žádnou politickou moc nechci, nechci být klasickým politikem, nechci být například předseda vlády, jak jsem také zaslechl, protože by mě to jednoduše nebavilo.

Stále tedy trvá vaše předsevzetí, že do politiky ani omylem?

Záleží, jak se definuje politik. Nechci být v pozici spojené s faktickou politickou mocí, například ve vládě.

Nyní jste něco jako aktivista?

Kdepak, aktivista nejsem, ten termín má negativní konotace. Můžete říci, že jsem mecenáš, že jsem matematik, možná novodobý disident, ale určitě ne aktivista. Já se snažím o veskrze pozitivní věci. Kdyby to neznělo příliš povzneseně, označil bych se za obrozence. Protože to, co zde probíhá, je svého druhu národní obrození.

Lidé z vašeho okolí se aktivně pouštějí do výpadů proti politikům. Zaznamenal i NFPK nějakou zvýšenou míru pozornosti?

Fond ne. Ale Finančně analytický útvar Ministerstva financí dostal zadání mne sledovat, podívali se mi na účet a dokonce to nabídli novinářům ke zveřejnění. Samozřejmě že nemají šanci cokoliv najít, ale už toto je na pováženou.

Kolik jste letos věnoval fondu?

Takhle z hlavy přesně nevím, protože nadačních fondů mám víc a peníze věnuji všem. Nově jsem založil Nadační fond pomoci, a již několik let podporuji Nadační fond pro podporu vědy a výzkumu, který dává výzkumné granty úspěšným vědcům.

A kolik dostal fond od dárců?

To vám také neřeknu přesně, já to zas tak nesleduji. Je vynikající, že NFPK je dnes hodně stabilní. Takže zlojedům nepomůže, kdyby mě nějak odstranili, Nadační fond proti korupci, kterého se zlojedi bojí, bude fungovat i beze mě.

Máte v současné době v hledáčku někoho, koho chcete za odvahu ocenit?

Myslím, že právě teď ne.

Jak lze podle vás rozumět podpoře Václava Klause policejnímu prezidentovi? Vnímáte i souboj Kalousek-Lessy jako boj dobra se zlem?

Je to pravděpodobné, nemám tolik detailů, abych se k tomu mohl jednoznačně vyjádřit. Ale ta pravděpodobnost je vysoká. Vycházím z toho, že ti, kdo jsou ve vrcholných funkcích, drtivá většina z nich, jsou představitelé zla. Všichni poslanci nejsou špatní, jsou mezi nimi i dobří lidé, ale ona intenzita špatnosti je ve sněmovně vysoká, je jich pravděpodobně více než šedesát procent. Intenzita špatnosti ve společnosti je přitom mnohem nižší. Řekněme, že pokud má člověk 100 procent, je absolutně čistý a dobrý. Zlojed s absolutní nulou znamená, že dotyčný je někdo, kdo je schopen kvůli svému zisku a blahobytu třeba i zabíjet. Zatímco normální společnost je složena většinou z lidí, kteří jsou spíše dobří a špatnost je u nich nízká (tedy hodnota spíše ke100 procentům), špatnosti lidí u moci je vysoká, tedy hodnota bližší nule. Takže když se nad tím zamyslíme, už dávno neplatí rčení, že politici jsou našim odrazem, že reprezentují složení společnosti. Politici jsou v průměru mnohem horší a my si většinu z nich nezasloužíme.

To ale říkáte, že si my, voliči, dokážeme nějakou zvláštní metodou vždy vybrat ty špatné...

Tou metodou je současný volební systém. Dopředu si jako politická strana dáte nějakou sympatickou figurku a za ní se na kandidátce už řadí ti nejhorší lidé, kteří se dostanou do parlamentu, kde kradou a dělají špatné věci.

Jak by měl vypadat ideální volební systém?

Nesmí preferovat ty špatné a musí do politiky lákat poctivé lidi. Já se budu na podzim snažit nový volební systém prosadit a nastartovat obnovu v této zemi. Zlojedi se z toho mohou zbláznit, ale já to prostě udělám. Základem toho systému je volba osobností a také naprostá novinka- možnost dát minusový hlas, abychom si mohli škrtnout svého zlojeda. Stávající volební systém je zastaralý a ptá se lidí jen na to, co chtějí. Jenže se neptá, co nechtějí a to je ta chyba.

Ano, o negativních hlasech nehovoříte sám, ale jak to chcete prosadit? Byli bychom asi světovým unikátem, nemyslíte?

Minimálně v rámci Evropy ano. Ohledně prosazování tohoto systému, je to od vás otázka poměrně důvěrná, ale řekněme, že mám plán, jak parlament k této změně přesvědčit. Bude to těžké, ale půjde to.

Moment, vy říkáte, že máte metodu, jak 281 lidí přesvědčit, aby změnili zavedený systém stranických kandidátek a odřízli tak vliv stranických sekretariátů na složení poslaneckých klubů?

Ano, předpoklad číslo jedna zní, že ne všichni v parlamentu jsou zlojedi, předpoklad číslo dvě pak jsou aktivní občané, kteří o to budou poslance žádat. Pokud lidé vyvinou tlak na své poslance...

Znáte snad z historie moment, kdy lidé vyvinuli tlak na poslance a oni udělali to, co chtěla občanská společnost?

Ano, z nedávné historie, například Island, to bylo velmi povedené.

Islanďané se ale počítají na statisíce...

Je jich 320 tisíc, nás deset milionů, bude to o něco těžší. Informace o Islandu nikde nenajdete, mocenské struktury to chtějí zazdít. Ale nedaří se jim to. Uvědomme si ještě jednu věc. Politické strany se zaměří na navržený volební systém, který bude populární. Pokud ho bude chtít většina lidí, je to volební téma, kterým získají voliče.

To mi připomíná slova Miloše Zemana v roce 2010. Na každé své přednášce začínal slovy, že se pokoušel ten zažitý systém změnit, přičemž všichni se toho zděsili. Tohle přeci nemůže žádná strana dovolit?

Strany si musí uvědomit, že pokud půjdou proti tomu, ztratí extrémní počet hlasů. A pak to udělají. Co chtěl Miloš Zeman, bylo dobré. Ale nikdo to nedotáhl do konce, tedy nevyvinul úsilí, aby to požadovala velká většina společnosti.

Máte v hledáčku politickou stranu, která by toto téma otevřela? Třeba i větší mimosněmovní, která má reálnou šanci se do poslaneckých lavic dostat? Vycházím z typické obavy voliče, že pokud dá hlas nějaké malé straně, tak jeho hlas propadne.

Takové strany se najdou. Budeme s nimi jednat. Vezměte si třeba KDU nebo Zelené. Ti jsou na hranici volitelnosti a lze předpokládat, že když budou prosazovat takový radikální a většinou společnosti požadovaný bod, tak hodně voličů získají. To je jednoduchá matematika.

Očekáváte v roce 2012 pád vlády?

Jednoznačně. Vláda je tak slabá, tak rozpolcená, vedená tak slabým premiérem, že jí nedávám šanci. Oni melou z posledního, copak byste od ministra financí očekával takové chování před rokem? Kdepak, oni mají dost. My jsme nyní v situaci, že nastalo cosi jako národní obrození a řada lidí dostává odvahu i proto, že vidí, jak jsou odvážní jiní lidé. Jak jsou odvážní policisté. Stačilo to zažehnout a ostatní se začali přidávat. A přidávají se další. Zlojedům se situace definitivně vymkla z rukou a oni už neví, co s tím dělat. Už jen kopou kolem sebe.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Ivánek
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec hry na demokracii. Petr Hampl o ustupující iluzi v USA. A pozor, Evropa...

18:28 Konec hry na demokracii. Petr Hampl o ustupující iluzi v USA. A pozor, Evropa...

ROZHOVOR „Studenti a někteří další si mysleli, že žijí v politickém systému, který respektuje určito…