První dáma ODS Udženija: Děti ze Sýrie vůbec není možné adoptovat, to už se řešilo. Šojdrová nám svou hurá akcí jen udělala ostudu

22.09.2018 10:03 | Zprávy

ROZHOVOR „Kauzu padesáti sirotků vnímám jako cynické zneužívání dětí v kampani a do toho se rozhodně nebudu zapojovat,“ říká nekompromisně místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija a má k tomu důvod. Sýrie adopce do zahraničí neumožňuje a není to poprvé, co se tím česká diplomacie zabývá. Jenže dosud to šlo bez mediální pozornosti. Udženija současně řekla, že takový přístup a nepřipravenost je velká politická ostuda pro nás všechny.

První dáma ODS Udženija: Děti ze Sýrie vůbec není možné adoptovat, to už se řešilo. Šojdrová nám svou hurá akcí jen udělala ostudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS

Jak hodnotíte debatu kvůli přijetí padesáti sirotků ze Sýrie? Záměr vzbudil poměrně velký rozruch, zabývala se tím i Sněmovna…

Kauzu padesáti sirotků vnímám jako cynické zneužívání dětí v kampani a do toho se rozhodně nebudu zapojovat. Není snad člověka, který by nechtěl pomoci dětem. Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi jasně řekla, že Sýrie adopce do zahraničí neumožňuje a že to není poprvé, co se tím česká diplomacie zabývá. V minulosti se to vždy dělo bez humbuku a bez mediálních článků. Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, pozn.red.) se pouští do hurá akcí, aniž by si nejdříve obstarala důležité informace. Takový přístup a nepřipravenost je velká politická ostuda, bohužel pro nás všechny.

„Druhá vláda Andreje Babiše je opravdový extrém. Tohle trapné divadlo si občané skutečně nezaslouží,“ řekla jste mi v minulém rozhovoru v červnu. Jak se váš názor vyvíjí po třech měsících, kdy hnutí ANO vládne s ČSSD a s podporou komunistů?

Neměnila bych na něm ani písmeno. Andrej Babiš vede suverénně nejhorší vládu od listopadu 1989. Není to žádná vláda odborníků, ale vláda Babišových lokajů. Přizval k moci komunisty, submisivního předsedu ČSSD si namotal kolem prstu, a když potřebuje, sáhne po hlasech SPD. Přesně před takovým vývojem ODS varovala. A ukazuje se, že jsme měli pravdu.

Jak hodnotíte nálady ve společnosti v souvislosti s protesty, například před budovou Českého rozhlasu při vzpomínkách na srpen 1968? Jaký mají podle vás význam?

Určitě si nemyslím, že to byly akce nějakých zaplacených statistů, jak tvrdil Andrej Babiš. Lidem došla trpělivost a jsou naštvaní, že pouští komunisty k moci, a nebojí se to dát najevo. Vůbec se tomu nedivím. 

V Bruselu to nyní vře kvůli Maďarsku a premiéru Viktoru Orbánovi, který se rozhodl rázně zakročit v migrační politice země. Evropský parlament odhlasoval, že v Maďarsku pravděpodobně dochází k porušení evropských hodnot a může docházet k omezování svobody tisku a bude třeba se na to podívat. Je reakce Evropské unie adekvátní?

Za adekvátní ji nepovažuju a nelíbí se mi. Je to politika nadřazenosti, která jen posiluje nedůvěru mezi evropskými státy. Přesně taková politika se ale nakonec obrátí proti Evropské unii samotné. Viktor Orbán velmi odvážně razí jiný přístup k řešení nelegální migrace než evropský mainstream. A kvůli tomu ho máme zavrhovat? Zvlášť, když některé jeho protimigrační kroky nakonec okopírovaly státy, které se nad nimi předtím pohoršovaly, například Rakousko.

Německo se vyrovnává s vraždami a útoky. Byli jsme svědky mnoha demonstrací nespokojených lidí v Saské Kamenici. Mainstreamová média tvrdí, že se při protestech jen vyřádili nacionalisté a neonacisté, jiní říkají, že trpělivost s migranty už došla obyčejným občanům a vražda pětatřicetiletého Němce v Chemnitzu byla příslovečnou poslední kapkou. Co říkáte na dění v Německu, a jak tamní události přesahují do Evropy? 

Na každém takovém příběhu je smutné, jak rychle se rozšíří různé nálepky. Na demonstracích v Saské Kamenici jsem nebyla, takže nemám osobní zkušenost. Ale nepovažuju za pravděpodobné, že by se tu z ničeho nic vyrojily stovky a tisíce neonacistů. Spíš šlo o protest normálních lidí, kterým už prostě došla trpělivost. Německo tyto problémy nevyřeší tím, že bude protesty bagatelizovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Byl to plán.“ Pět let od covidu. Doktor Čížek tvrdě o „big pharma šmejdech“

15:58 „Byl to plán.“ Pět let od covidu. Doktor Čížek tvrdě o „big pharma šmejdech“

Proč se během covidové pandemie nepsalo o nadějných lécích? Když už se nějaký objevil, byl zadupán d…