Putinův muž nám poradil, co s uprchlíky: Ať prostě vědí, že se k vám nedostanou. Zajistíte to takto

03.02.2016 9:35

ROZHOVOR Ruský myslitel, politický analytik, novinář a spisovatel Nikolaj Starikov během své návštěvy v Praze pohovořil s ParlamentnímiListy.cz o ekonomických problémech Ruské federace, válce v Sýrii i migrační krizi. Dostalo se také na situaci na Ukrajině, jak se podle něho nyní žije lidem na Krymu nebo proč zatím nedošlo k průlomu ve válce v Sýrii.

Putinův muž nám poradil, co s uprchlíky: Ať prostě vědí, že se k vám nedostanou. Zajistíte to takto
Foto: Archiv NS
Popisek: Nikolaj Starikov, vlivný ruský spisovatel a politický analytik

Anketa

Co bude na konci roku 2018 dělat Miloš Zeman?

hlasovalo: 24108 lidí

Rusko se nachází v ekonomických problémech a nejde pouze o extrémně nízké ceny ropy. Jaký má vedení Ruské federace recept na potřebná řešení? Co je příčinou té situace?

Samozřejmě je to tak, že naše země má ekonomické problémy, bylo by hloupé, kdybych to odmítal. Musím ale říct, že cena ropy je jen jedna strana problému. Uvedu příklad. Všichni víme, že podnikání a byznys často stojí na prostředcích, které si firmy někde půjčí. Když jsem procházel po Praze, viděl jsem nápisy na budovách Sberbanky (největší ruská banka, pozn. red.), že tady u vás tato banka poskytuje za úrok kolem sedmi procent. Zatímco v Rusku se bavíme o úrocích kolem devatenácti procent. Takže když se podíváte na tato dvě čísla, okamžitě vidíte propast a rozdíl. I to je důvod, proč je ruská ekonomika trošku jinde.

Složitější a očividnější pro vás asi bude otázka, jak se toho týká cena ropy. Cena ropy se vždycky stanovuje v dolarech, uvnitř Ruska se žije a počítá v rublech. A teď mi vysvětlete, když je cena ropy, jaká je (aktuálně něco málo přes 34 dolarů za barel, pozn. red.), do Ruska za ni proudí dolary a uvnitř země se obchoduje v rublech, tak proč jsou půjčky skoro třikrát dražší než na Západě. Já to objasním velmi snadno. Protože ruská centrální banka není státní banka, jako je tomu u vás i v jiných západních zemích. Když se sníží počet dolarů, které přicházejí do ekonomiky, tak se zároveň sníží i množství rublů, které jsou v oběhu. Jsme vlastně přinuceni hrát podle pravidel, která jsme si sami nestanovili a stanovuje nám je někdo jiný. Kvůli tomu se pohybujeme směrem, který pro nás není výhodný. Musíme hrát podle pravidel liberální ekonomiky, takže cena ropy není ten hlavní aspekt.

Kvůli migrační krizi, teroristickým útokům a dalším zásadním událostem se v médiích skoro zapomnělo na Ukrajinu, občanskou válku, situaci na Donbase a tak dále. Jaká je teď podle vás situace?

Možná jen ve dvou větách se zmíním o tom, čím to tam celé vzniklo. USA s pomocí loutkové vlády, kterou tam nastolily, provedly na Ukrajině nezákonný státní převrat a kvůli tomu se tam situace vyvinula až ke spuštění občanské války.

Válka byla zahájena proti těm Ukrajincům, kteří nesouhlasili s politikou nově nastolené vlády. Podstata byla i v tom, že tehdejší prezident Viktor Janukovyč pocházel z Donbasu, byl původně doněcký gubernátor a poté, co se dostal k moci v Kyjevě, v jeho okolí se nacházelo mnoho lidí ze stejného regionu a Donbas hodně podporovali. Po Janukovyčově odstranění byla zahájena brutální válka proti všem odpůrcům nové vlády. Celý Donbas a Luhansk se spojily proti kyjevské vládě, protože ji považovaly za nelegitimní, nelegální a Kyjev jim odpověděl tím, že zahájil velice brutální dělostřelecké útoky a bombardování. Začal likvidovat své vlastní obyvatelstvo. Máme co do činění s brutálními válečnými zločiny.

Navštívil jste Krym od doby, kdy došlo k jeho připojení k Rusku? Nechci se teď ptát na argumenty jeho připojení, protože ty byly jasně mnohokrát řečeny, ale zajímá mě spíše, zda můžete na základě vlastních zjištění říci, jak se tam teď žije. Nepřežívá Krym jen díky dotacím centrální vlády v Moskvě?

Samozřejmě jsem tam byl od té doby už mnohokrát. Řekl bych k tomu, že situace je tam normální. Lidé chápou určité těžkosti a situace není lehká. Oni se ale dívají, jak to teď vypadá v doněcké a luhanské oblasti a říkají si, že by se mohli mít ještě hůř, kdyby se nestalo to, co se stalo. Ze strany Ukrajiny tam jsou různé pokusy dělat další problémy, blokovat Krym, vypínat přívod elektřiny a tak dále. Lidé přesto vědí, že pokud by zůstali začleněni v rámci Ukrajiny, situace by byla mnohem, mnohem horší.

Anketa

Jak byste ohodnotili první dva roky Sobotkovy vlády? Známkujeme jako ve škole

4%
hlasovalo: 10975 lidí

Když Rusko ohlásilo vstup do konfliktu v Sýrii, byla snaha intervenci prezentovat jako rychlou operaci, která účinně zničí teroristická hnízda atd. Jaké jsou výsledky Ruské federace v Sýrii, třeba i v poměru k vojenským operacím, které tam konají západní země?

Moudří politici se vždy pochopitelně snaží dělat taková prohlášení, která nebudou vyvolávat paniku a obavy mezi obyvatelstvem. Pokud víte, co všechno už Rusko muselo v rámci tohoto konfliktu Sýrii poskytnout, jaké zbraně byly dodány, v jakém množství, že jsme poskytli leteckou a další podporu, pak určitě pochopíte, že na světě není nikdo, kdo by mohl s určitostí říci, jak a kdy celý konflikt skončí. Je těžké v tomto případě předpovídat, co bude.

Prezidentu Putinovi je třeba přičíst k dobru, že když hovořil o účasti v syrském konfliktu, vždy říkal, že podpora ze strany Ruské federace bude ze vzduchu, že se ruská armáda nikdy nebude účastnit pozemních operací a bylo by těžké, aby řekl, kdy nebo jestli ta pomoc, kterou Asad dostává, bude mít i očekávatelný efekt.

Evropu už měsíce zaměstnává migrační krize, proudí sem statisíce lidí mířících hlavně do Německa, skandinávských a dalších zemí. EU to spíše neřeší, v Německu je situace výbušná. Jak hodnotíte celou situaci, kdo je viníkem celé krize?

Politikou Spojených států na Blízkém východě, která se týká uprchlíků, rukama Turecka, se situace dostala tak daleko, že evropské státy a vlády přestaly plnit svou funkci. Jsme svědky toho, že migranti mohou volně procházet hranice, aniž by měli dokumenty a věděli jste, kdo jsou, co mají za sebou. Celé to vede k destabilizaci celé Evropy a je to všechno vedeno rukou Spojených států.

Odvážím se poskytnout radu, jak migrační krizi vyřešit. Ať na hranici (suché i mořské) mezi Evropou a Tureckem hlídkují důsledné kontroly a uprchlíci, kteří tam přijdou, mohou ve vybudovaných táborech přímo na hranici dostat pomoc po náročné cestě – léky, jídlo, pití a hned poté budou posíláni zase zpátky do Turecka a dále. Pokud přijdou zase, bude se to opakovat. Všichni pak budou vědět, že se prostě dál nedostanou a sakramentsky si rozmyslí, zda se mají znovu plavit přes moře a znovu podstupovat takové riziko pro sebe a své životy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš pro PL: S ODS by přišli kmotři, veksláci a tuneláři. Za koryta prodají všechno. Ještě horší než Pirátostán

21:37 Babiš pro PL: S ODS by přišli kmotři, veksláci a tuneláři. Za koryta prodají všechno. Ještě horší než Pirátostán

Vládu SPOLU a Pirátů se STAN by ze všech nejvíce odnesli ti, kteří se nemohou bránit, varuje v rozh…