Radka Maxová: Babiš nemůže být odvolán, musel by s tím sám souhlasit. Sobotka je v patové situaci. A Kalousek...

19. 3. 2017 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR "Vnímám to jako velké divadlo se špatným scénářem. Scénáristou je pan Kalousek, který se zároveň pasoval do režisérské role," říká ohledně toho, co se děje kolem Andreje Babiše, a aféry kolem takzvaných korunových dluhopisů poslankyně za ANO Radka Maxová. V této souvislosti promluvila i o podpoře voličů v jižních Čechách. "Lidé mě zastavují na ulici, píšou e-maily, kde oceňují naši práci," říká poslankyně. Vyjádřila se i k aktuálnímu případu, který souvisí s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou.

Radka Maxová: Babiš nemůže být odvolán, musel by s tím sám souhlasit. Sobotka je v patové situaci. A Kalousek...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radka Maxová (ANO)
reklama
Co budete dělat dnes o půlnoci?
 
Vracím se ze zasedání Meziparlamentní unie při OSN v New Yorku a těším se na svou postel a své blízké.

Co říkáte na to, co se děje kolem Andreje Babiše ohledně údajného krácení daní?

Vnímám to jako velké divadlo se špatným scénářem. Scénáristou je pan Kalousek, který se zároveň pasoval do režisérské role a kterému se na středečním jednání Poslanecké sněmovny podařil prosadit bod „daňové podvody ministra financí“. Bývalý pan ministr financí je výborný rétor a ještě lepší manipulátor. Dokázal dobře využít špatné nálady v řadách ČSSD z dlouhodobého propadu jejích preferencí a předvolebního probuzení KDU-ČSL.
 
Poslanci po něm chtějí dodat vysvětlení, že se nákupem takzvaných korunových dluhopisů od své vlastní firmy nedopustil daňového podvodu. Mají na něco takového podle Vás právo? A vyjde jim Andrej Babiš nakonec vstříc?
 
Pokud vím, pan Babiš se v médiích vyjádřil, že podá vysvětlení písemně. Žijeme v právním státě, kde platí presumpce neviny, a prokazovat vinu náleží orgánům v trestním řízení a v tomto případě snad i finanční správě.
 
Prezident Zeman se přiklonil na stranu Babiše a mimo jiné řekl, že podezření, která se kolem něj točí, má vyšetřit policie a ne poslanci. Zároveň také řekl, že na místě Babiše by označil za drzost zahrnout na program Sněmovny bod, že se dopouští daňových podvodů. Co na tuto podporu prezidenta říkáte?
 
Ano, v tomto s panem prezidentem plně souhlasím.
 
Asi ne moc překvapivě bod s názvem „daňové podvody ministra financí“ protlačil na zasedání Sněmovny Miroslav Kalousek. Je to podle vás další jeho „útok“ na ministra financí?
 
Pan Kalousek si pro toto volební období dal jediný úkol, ostře se vymezovat vůči panu Babišovi. Je to škoda, že člověk jeho schopností takto promrhal svůj poslanecký mandát, který mohl a měl využít ve prospěch nejen lidí, kteří mu dali svůj hlas. Pravděpodobně můj názor sdílí i veřejnost vzhledem k poklesu voličských preferencí TOP 09.
 
 
Andrej Babiš má podle Sněmovny vše věrohodně vysvětlit do konce dubna. Pokud to neudělá, má premiér Sobotka vyvodit důsledky. Bylo by to dle Vašeho názoru skutečně odvolání Babiše z vlády? A pokud ano, co by to podle Vás pro vládu znamenalo? Mohla by i padnout?
 
Sama jsem na to zvědavá. Podle koaliční smlouvy by musel pan Babiš se svým odvoláním souhlasit, pan Sobotka je tak trochu v patové situaci. A co se týká budoucnosti vlády? Pan prezident se už před časem vyjádřil, že v případě odvolání té současné by do konce volebního období jmenoval úřednickou.
 
Kolem celé této „kauzy“ někteří mluví o tom, že je to vlastně cílený útok na Babiše. Jak to vidíte vy a jaké máte reakce z okolí?
 
Co myslíte, že většinu lidí zajímá? Nějaké dluhopisy? Moje zkušenost je jiná. Lidi chtějí opravené silnice, dostupné zdravotní a sociální služby, kvalitní vzdělání pro svoje děti, prostě věci, které ovlivňují kvalitu jejich každodenního života.
 
Podepsalo se toto podezření ohledně Andreje Babiše nějak na pozici ANO v krajích? Konkrétně například v jižních Čechách?
 
 V jižních Čechách rozhodně ne. Spíše to lidi aktivovalo k vyjádření podpory. Lidé mě zastavují na ulicích, píšou e-maily, kde oceňují naši práci. Tímto jim děkuji za jejich podporu.
 
Co by podle vás znamenalo pro hnutí ANO, kdyby byl Andrej Babiš ze svého politického postu skutečně odvolán? On sám tvrdí, že by měl alespoň čas na kampaň….
 
Jak už jsem říkala, odvolán být nemůže, musel by se pro odchod rozhodnout sám, a věřím, že by zvážil všechna pro a proti. Jako občanka si myslím, že by měl rozdělanou práci dotáhnout do konce, a jako člence ANO by se mi samozřejmě líbilo, kdyby se volební kampani věnoval na plný úvazek.
 
Mohlo by se podle Vás stát, že jakmile proti němu „všichni“ půjdou, semknout se voliči a půjdou naopak s ním? Takže by to hnutí vlastně pomohlo?
 
Vždyť už se to děje. Hnutí ANO je opakovaně s velkým náskokem na prvním místě v předvolebních průzkumech a opozice s koaličními partnery se spojili v jeden útočný šik. Má motivace pro vstup do politiky byla možnost se aktivně spolupodílet na věcech veřejných, být prospěšná co nejširšímu okruhu lidí. I proto se od začátku věnuji především sociálním politikám a mrzí mě, že místo diskuzím nad novelou zákona o sociálních službách, zákoníku práce či potřebnosti - nepotřebnosti zákona o sociálním bydlení ztrácíme čas osobními útoky a věcmi, které na půdu Poslanecké sněmovny prostě nepatří!
 
Po tomto všem, co se děje, dokážete si ještě představit případnou volební koalici ČSSD a ANO? Mnozí lidé by si ji přáli, v tomto smyslu promluvil například právě i prezident Zeman…
 
Ano, dokážu. V mnoha směrech je náš cíl stejný, ale cesty k němu jsou rozdílné. Určitě bychom museli lépe nastavit pravidla komunikace. Dobrá vůle dokáže divy.
 
Sám Babiš řekl, že není problém v jednání s celou ČSSD, ale jen s některými členy. Uvedl, že jsou to hlavně útoky premiéra na jeho osobu, které se stupňují. Jaký je podle Vás největší problém mezi Babišem a Sobotkou?
 
Rozdílnost jejich povah. Kamkoliv pan Babiš přijde, svým charismatem - přirozeným způsobem - „ovládne“ celý prostor, stane se středem pozornosti. Je to jeho určitá výhoda, kterou pan Sobotka nemá a někdy se neumělým způsobem snaží v tomto panu Babišovi vyrovnat.
 
Když jsme u ČSSD, máme tady další případ a to tentokrát kolem jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Ten musel v těchto dnech vysvětlit, jak je to s domem, který si nechává stavět u Lipna a proč je nejen tato stavba, ale i stavba pro hejtmanova náměstka napsaná na předsedu představenstva krajské společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhu. Navíc se pak měla objevit údajná šifrovaná komunikace právě hejtmana a Bláhy. Mělo se údajně jednat například o informace ohledně stavebních zakázek a také o chystaném zásahu policie v pražské centrále Technické správy komunikací. Zimola měl údajně psát i o „všimném do prasátka“. Hejtman vše označil za hru, kterou odmítá, a za lež. Ohledně stavby uvedl, že je vše v pořádku. Co vy si o tom všem myslíte?
 
Pro většinu Jihočechů to nejsou potěšující zprávy a lidé právem požadují vysvětlení. Pan hejtman již připustil, že se skutečně jedná o stavbu jeho domu. Bohužel však zatím nedokázal vysvětlit, proč je stavba psaná na jeho přítele, ekonomického náměstka českobudějovické nemocnice Bláhu. Připomíná mi to kauzu jednoho z bývalých ministrů, který podobným způsobem „odkláněl“ majetek kvůli rozvodovému řízení. Horší je ale ta druhá část. Tady rozhodně budeme trvat na objasnění. A nejsme jediní. Podle informací z tisku se Generální inspekce bezpečnostních sborů chystá vyšetřit, zda pan hejtman mohl vědět a věděl o chystané razii v TSK.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z Itálie: Pohodlná karanténa! Migranti jedou, covid necovid. A jinak? Fronty na jídlo. Je zle

9:54 Z Itálie: Pohodlná karanténa! Migranti jedou, covid necovid. A jinak? Fronty na jídlo. Je zle

ROZHOVOR Jasná a srozumitelná pravidla podle barevného semaforu, ale také selhání vlády, která se st…