Radmila Kleslová z ANO hovoří o práci Krnáčové a poprvé též o nálezu textu, který se tvářil jako od Ferdinanda Peroutky

20.07.2015 11:56

Výrazná politička pražské organizace hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřila k práci pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) i k nálezu textu, který údajně v žertu vytvořil novinář a který se tvářil jako text Ferdinanda Peroutky. Kleslová odpověděla i na otázky, týkající se pražské komunální politiky.

Radmila Kleslová z ANO hovoří o práci Krnáčové a poprvé též o nálezu textu, který se tvářil jako od Ferdinanda Peroutky
Foto: archiv / tan
Popisek: Šéfka ANO v Praze Radmila Kleslová
reklama

Na konci června jste se veřejně pochlubila nalezením článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman. Jenže šlo pouze o žert, jenž měl pobavit úzký okruh návštěvníků Čapkovy vily. Že šlo o falzum, bylo podle autora zřejmé již na první pohled z několika zásadních nedostatků. Co vás tak přimělo článek považovat za pravý? Nebo šlo z vaší strany také o žert?

Celá „kauza“, která se z malého novinářského vtipu rozrostla na hlavní téma letošní okurkové sezony, má i vtipný závěr. Poté, co odborníci z knihovny Národního muzea falzifikát zdarma přezkoumali, byla jsem požádána, zda by padělek i s analýzou mohli zařadit do svých fondů. Rádi jim ho věnujeme.

Domníváte se, že hledaný článek skutečně existuje?

To nejsem schopna zhodnotit.

Jestliže se přesuneme k praktičtějším otázkám. Co vás nyní nejvíce pálí jako starostku?

Praha 10 patří k největším městským částem. Denní agenda tady čítá desítky nejrůznějších žádostí, podnětů, posouzení. Denně se setkáváme s žádostmi občanů o různé formy pomoci, ale ne vždy je v mé pravomoci jim vyhovět nebo je řešit – jako politik nemohu zasahovat a nezasahuji do práce úředníků státní správy. Intenzivně se věnuji záležitostem ze sociální oblasti, školství a bytové politiky . Také mě momentálně znepokojuje výskyt narkomanů v některých oblastech Prahy 10. Postupně se nám situaci daří řešit. Osobně koordinuji postup s ředitelem naší městské policie a ředitelkou oddělení státní policie. Jsme už sehraní a vycházíme si vstříc.

Jaké nejdůležitější investice plánujete v druhé polovině roku?

Investic je celá řada. Budeme otevírat nové centrum pro neslyšící. V Bytovém domě Malešice dokončujeme téměř 200 nových bytů s levným nájemným jako startovací a ústupové bydlení. Dvanáct bytů bude přizpůsobeno pro paraplegiky. Teď v druhé polovině roku vybavujeme byty kuchyněmi. Maminky tam budou mít velkou společnou hernu, senioři svůj klub, v domě bude fungovat velká jídelna. Je to úžasný projekt a věřím, že stejně ho budou vnímat i jeho budoucí obyvatelé.

V červenci jsme odstartovali projekt participativního rozpočtu, nazvaný „Moje stopa“. Každý obyvatel Prahy 10 může teď na mapě naší městské části zanechat „svou stopu“. Stačí navrhnout zlepšení, úpravu či rekonstrukci v naší městské části. Po posouzení proveditelnosti projektu odborníky svůj návrh veřejně představí spoluobčanům a ti pak hlasováním rozhodnou, které projekty se zrealizují. Z rozpočtu jsme pro rok 2015 na tyto projekty vyčlenili 5 milionů korun. Participativní rozpočet je nejvyšší „formou demokracie“ na radnicích a já jsem ráda, že právě Praha 10 je prvním obvodem, kde budou mít lidé pravomoc spolurozhodovat o části našich investic.

Dle vašich slov je vyřešení dlouholetého sporu kolem vršovického stadionu na dobré cestě. Můžete být konkrétnější? A domníváte se, že dojde v dohledné době k definitivnímu rozřešení?

Ano, já věřím, že se podaří prosadit náš návrh, aby fotbalový stadion ve Vršovicích odkoupilo hlavní město Praha a „Ďolíček“ se stal městským stadionem. Zda řešení padne v dohledné době, to neumím odhadnout.

Již více jak před třemi měsíci jste se rozhodla obnovit speciálně zřízené antigraffitové hlídky, které by se měly zaměřovat na nejfrekventovanější ulice. Hlídky se v minulosti osvědčily. Je tomu tak i nyní, nebo jsou sprejeři již sofistikovanější?

Je to trochu jinak: hlídky to ve skutečnosti nejsou. Náš antigraffiti program je založený na spolupráci města s majiteli nemovitostí. Ti se do monitoringu výskytu graffiti zapojí vyplněním jednoduché přihlášky na webu. Jakmile se někde objeví nová „výzdoba“, okamžitě ji z fasády odstraňujeme a zdi chráníme speciálním postřikem. Hlídky tedy nechrání objekty před sprejery, ale rychle a efektivně řeší následky jejich aktivit. Prevenci proti sprejerům koordinujeme zejména s městskou policií. Je velmi obtížná, protože většinou chodí na zdi malovat omladina, u které jsou možnosti potrestání velmi omezené. Je to spíše na rodičích.

V Praze10 vládne menšinová koalice ANO, ČSSD, Strany zelených a Nezávislých pro Prahu 10. Pro prosazení svých priorit tak potřebujete i hlasy opozice. Jak se vám s ní spolupracuje. Věříte, že dohoda bude možná? Co se pro to snažíte dělat?

Nejsme jedinou radnicí, kde vládne menšinová koalice. Děláme politiku a musíme být připraveni na koaliční vyjednávání, dohody i kompromisy. Myslím ale, že se nám daří prosazovat záměry, které jsou nejlepší pro naše občany, a to je pro mě nejdůležitější.

Jste součástí nejužšího vedení ANO. Pokud se nepletu, na starosti máte řízení činnosti hlavní kanceláře a rovněž vnitřní předpisy a strukturu hnutí. Můžete nám vaši úlohu trochu více přiblížit? Chtěla byste uvnitř strany uskutečnit nějaké změny?

Ano, mým úkolem je spolupracovat na utváření struktury a vnitřních předpisů hnutí. Chceme být silným, stabilním a dlouhodobým hráčem na české politické scéně. Snažíme se vyvarovat chyb, kterých se dopouštěla řada menších stran, jejichž život trval jen jedno volební období. Chceme vytvořit v hnutí takové podmínky, aby se v něm přirozeně etablovali silní lídři, chceme přitáhnout do hnutí výrazné osobnosti, dát prostor mladým lidem, prostě být silným a moderním politickým uskupením. Jako zakladatelka celostátního klubu komunálních politiků hnutí ANO se momentálně například hodně zabývám prosazováním myšlenky participativního rozpočtu, protože je to myšlenka, o které by se nemělo jen diskutovat, ale především zkoušet v praxi a sbírat zkušenosti.

Čím si vysvětlujete, že se již od svého zvolení pohybuje Adriana Krnáčová na spodních pozicích v žebříčku popularity mezi hejtmany?

Praha je nejviditelnějším „krajem“ celé České republiky a primátoři Prahy nikdy nepatřili mezi nejpopulárnější politiky. Novináři po mně stále chtějí, abych hodnotila svou kolegyni. Ale ještě neuplynul ani rok od jejího působení na pražské radnici a já myslím, že paní primátorka bude mít ještě hodně příležitostí prokázat své schopnosti.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Martin Huml
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kam se řítíme s covidem? Bojím se. Exmininistr zdravotnictví: Už úplně všude

4:44 Kam se řítíme s covidem? Bojím se. Exmininistr zdravotnictví: Už úplně všude

Někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček věří, že náš ,,robustní” zdravotní systém má šanci …