V USA stále probíhají protesty hnutí Black Lives Matter poté, co byl policistou během zatýkání zabit černoch George Floyd. Jsou si podle vás v USA občané všech barev pleti rovni?
Jsem přesvědčen o tom, že odpověď na tuto otázku lze najít v Ústavě Spojených států amerických. Odkazuji se hlavně na dodatek 14, kde je definováno, že občanem Spojených států jsou všechny osoby narozené nebo naturalizované ve Spojených státech a podřízené jejich jurisdikci, což byla reakce na předchozí rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého nebyli za občany považováni černoši.
Rovněž dodatek 15 Ústavy garantuje americkým černochům volební práva, neboť zakazuje federální vládě i jednotlivým státům podmiňovat volební právo rasou, barvou pleti nebo tím, zda osoba byla někdy v postavení otroka. V USA jsem nebyl, takže je těžké se nyní vyjadřovat k tomu, zda se v každodenním životě Afroameričanů naplňuje Ústava. Informace o sílících protestech aktivistického hnutí Black Lives Matter čerpám z médií. Z rostoucího napětí mezi bělochy a černochy vzniklou situaci vnímám tak, že tam vzniká rasismus naruby. V praxi to znamená, že v řadě konkrétních případů začínají být utlačováni a znevýhodňováni běloši.
V americkém Bostonu soše Kryštofa Kolumba demonstranti urazili hlavu, v Minnesotě sochu stejného muže strhli, v Londýně pro změnu došlo k posprejování sochy Winstona Churchilla. A mohl bych pokračovat. Všechny tyto skutky spojuje to, že demonstranti tyto bílé muže viní z rasismu a zločinů proti lidskosti. Poškozena byla i socha Winstona Churchilla na pražském Žižkově. Jak tohle okomentovat?
To, že lidé řeší svoji frustraci a emoce na sochách, je hanebnost. Většina rozumných lidí ví, že například pokud zničí sochu Kryštofa Kolumba, tak neobjeví Ameriku nikdo jiný. Je smutné, že v dnešní době v USA, ale i postupně i u nás, si mnozí lidé navykli známkovat naše předky, nikoli podle toho, co dělali, ale co si myslíme, že by bylo správné z hlediska současného pojetí lidských práv. Mnohým lidem chybí střízlivý pohled, selský rozum a empatie. Vůbec nehodnotí realitu tehdejší doby, ale přitom dokážou kritizovat a soudit.
Lze najít nějakou souvislost mezi odstraněním sochy maršála Koněva z Prahy 6 a posprejováním sochy Winstona Churchilla v Praze 3?
Já v tom přímou souvislost nevidím. Sochu maršála Koněva nechali odstranit zastupitelé Prahy 6 na základě hlasování předloženého návrhu koaličních zastupitelů. A sochu bývalého britského premiéra v Praze 3 posprejovali vandalové. Nápis na podstavci sochy Winstona Churchila, že tento bývalý premiér byl rasista, pravděpodobně souvisí se sílícími protesty proti policejnímu násilí i rasismu v USA i jiných zemích. A nepřímo v obou případech lze najít pojítko, kterým je strhávání idolů – symbolů určitého období naší historie.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban