Řecko bylo v podstatě přepadeno a oloupeno, říká sociolog Hampl. EU se prý ke všem chudým zemím chová bezohledně a arogantně

12.07.2015 5:42 | Zprávy

ROZHOVOR Jakkoliv je Řecko v rámci západního světa vyjímečnou zemí, jeho problémy za posledních pět let podle sociologa Petra Hampla ukazují na obecné problémy západního světa, které mohou nastat kdekoliv. I v České republice, kde k nim prý navíc Sobotkova a Babišova vláda významně přispívá. Nyní se bude muset ukázat řecká společnost, která v neoficiálních strukturách bude muset nahradit nefungující stát. Jinak začnou lidé umírat hlady.

Řecko bylo v podstatě přepadeno a oloupeno, říká sociolog Hampl. EU se prý ke všem chudým zemím chová bezohledně a arogantně
Foto: GreekNews.com
Popisek: Pokojná demonstrace se v Aténách zvrhla v běsnění

V poslední době se hodně hovoří o dění v Řecku. Debaty jsou ovšem vedeny takřka výlučně o ekonomických a finančních tématech. Co k problémům, se kterými se tato země potýká, může říci sociolog?

Evropským elitám se podařilo vytvořit nepřátelství mezi normálními lidmi z různých zemí. Zatímco jednoznačnou vinu nesou evropské centrální orgány a jejich přisluhovači v jednotlivých zemích, jedni nadávají na líné Řeky a druzí zase na arogantní Němce. Je vytvářen virtuální dojem, že Řekové jsou na jakési permanentní all-inclusive dovolené a že je to placeno z našich daní.

Řekové mají ve skutečnosti za sebou tak těžkých pět let, že si to ani nedokážeme představit. V zemi jsou celé oblasti, kde mladý člověk nemá práci, nemá šanci sehnat práci a třeba ani nezná mladého člověka, který by pracoval. Když si v kritickém věku nevytvoří potřebné návyky, nejspíš už bude mít problémy do konce života. Nebude schopen pořádného zaměstnání, neožení se, s vysokou pravděpodobností se dopustí kriminálního jednání atd. To se netýká jednotlivců, ale celé generace. To je to, co se skrývá za termínem „ztracená generace“, o kterém někdy čteme v médiích.

Problém ještě prohlubuje, že z Řecka obrovská spousta lidí odešla. A v takové situaci odcházejí spíš ti aktivnější a schopnější. Koneckonců, Čechům trvalo staletí, než se vzpamatovali z „pouštění žilou“ po Bílé hoře. Řekové na tom nebudou lépe.

V Řecku nyní nefungují banky, kolabují sociální služby a hrozí, že podobně zkolabují i další funkce státu. Co může v takové situaci dělat společnost?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

15:40 Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Prezident Pavel se má podle všeho v neděli setkat s ukrajinským p…