Režisér Adamec: Většina imigrantů přijíždí lépe oblečena než polovina lidí v ČR. A Zeman buran? Znám umělce, kteří mluví jako „dlaždič“ a jsou ožralové. Ale mají svatozář

04.09.2015 12:32 | Zprávy

POLOČAS MILOŠE ZEMANA Známý televizní režisér Jiří Adamec děkuje za to, že v Česku existuje prezident, který vidí svět neideologicky, ale ekonomicky. „Koho myslíte, že bude zajímat ideologie, když budou klesat platy obyčejných lidí? Myslím, že jen hrstku stejných lidí, kteří si chodí pro výplatu z produkce, kterou vytvořili ti, kdo vidí svět podle Miloše Zemana. Že preferuje Čínu? Děkuji!“ uvedl Adamec v rozhovoru ParlamentníchListů.cz k osobě Miloše Zemana. Mimo to se režisér opětovně vyjádřil i k problému imigrantů.

Režisér Adamec: Většina imigrantů přijíždí lépe oblečena než polovina lidí v ČR. A Zeman buran? Znám umělce, kteří mluví jako „dlaždič“ a jsou ožralové. Ale mají svatozář
Foto: Václav Fiala
Popisek: Prezident Zeman s klíčemi od Kraslic

Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentství. Myslíte si, že šlo o úspěšné dva a půl roky? Je dobře, že se prezidentem stal zrovna on, a ne Karel Schwarzenberg?

Moc se omlouvám, ale neumím vám na tuhle otázku odpovědět. Nevím. Prostě nevím a nemůžu vědět. Nemám totiž dost informací. Mohl bych odpovědět na otázku, jestli mám raději Miloše Zemana, nebo Karla Schwarzenberga, nebo jestli je mi jeden nebo druhý sympatičtější, nebo jestli se mi víc, nebo méně líbí. Ale jestli dělá svoji práci dobře, nebo špatně, nebo dokonce co by kdyby… tak to je fakt mimo moje schopnosti.

Líbí se vám Zemanův přístup k imigrantům? On totiž poměrně jasně dává najevo, že přijímání muslimských uprchlíků není zrovna dobrá věc, Islámský stát srovnává s nacismem a vybízí k ostraze hranic před imigranty. Zeman nejnověji dal najevo, že český národ není xenofobní, jak nedávno naznačovali někteří akademici... Jak na vás osobně působí rozvětvující se problém s imigranty?

Za prvé bych se nikdy neptal na Zemanův přístup k imigrantům, ale na přístup prezidenta Miloše Zemana. Moje klasická venkovská výchova byla totiž mými rodiči vedena s úctou k autoritám a do dnešního dne mě to neopustilo a pan Miloš Zeman je pro mě dnes prezident České republiky. A nesouvisí to vůbec s tím, jestli jsem ho já sám volil, či nikoliv. To na úvod. A pokud jde o jeho vztah k přijímání, jak vy říkáte, muslimských uprchlíků, ale já říkám uprchlíků bez přívlastků, protože z Afriky sem neprchají pouze zoufalí lidé muslimského vyznání, tak s ním samozřejmě souhlasím. Nevnímám ten problém prvoplánově propagandisticky ani ideově, vnímám ho zcela a jen prakticky. A to znamená, že si v té souvislosti kladu související otázky. A na mnohé z nich si neumím odpovědět. Obecně mám pocit, že si většina zejména politiků žádné otázky neklade, natož aby na ně hledala odpovědi. Po nás potopa se tomu říká od nepaměti. Nepomůžou sbírky šatů a bot před kamerami senzacechtivých televizních stanic. Ti lidé většinou přijíždějí do Evropy oblečeni lépe než polovina obyvatel České republiky. Věc nevyřeší zvýšení kapacit emigrantských center o pár desítek či stovek postelí, nepomůžou laskaví obyvatelé metropolí, čekající na nádražích s balíky pitné vody a plenami pro miminka… to jsou jen vizuální, byť dobře míněná a ocenění hodná gesta solidarity. Zásadní problém je méně viditelný, nefilmovatelný, špatně prezentovatelný jako senzace televizních zpravodajských příběhů. V České republice je přece nevyvratitelnou pravdou, že si desítky let neumíme poradit s integrací naší romské komunity do většinové společnosti; a je přece jasné, že vlna imigrantů ze zemí, odkud se k nám dnes valí, se nezastaví. Naopak, bude z týdne na týden sílit. Jakmile se „tam“ dozvědí, že „Evropa opravdu bere“, prodají poslední svůj třebas ubohý majetek a na gumových člunech pod kuratelou neohrožených „převaděčů“ vyrazí do zemí zaslíbených. Že ale jejich přesídlování není řešením historického konfliktu, musí být přece jasné i těm, kteří rozhodují. Ale zdá se mi, že je populárnější a jednodušší je nechat zásadní a jistě nepopulární řešení na jiných, třeba na těch, co zde budou za tři roky, nebo za pět let.

Když věci vidíte v jejich reálných konturách a souvislostech, neznamená to přece, že jste xenofobní… a že to je pro nás všechny i problém z hlediska obecné bezpečnosti, není třeba nikoho dlouze přesvědčovat, to je přece jasné všem. A je to i viditelné. Pokud jste očekávala, že se budu bít v prsa a hledat slova, jak kulantně prezidentu Zemanovi za jeho přístup k imigrační vlně vyčinit, tak to fakt udělat nemohu.

Co byste řekl s odstupem času na různá Zemanova vyjádření, ať již jde o známá slova „kunda sem, kunda tam“, či že vláda „zkurvila“ služební zákon? Také nelze zapomenout na Zemanovo vrávorání nad korunovačními klenoty, anebo na kauzu Peroutka. Popudil vás tím Zeman? Jak dalece tato extempore Zemanovi uškodila? 

Ne, pan prezident Zeman mě nepopudil. Já znám lidi, třeba vynikající a milované umělce, všeobecně oceňované, kteří pro sprosté slovo nejdou daleko, a naopak mluví „jako dlaždič“, jak se říkalo sprosťákům u nás na Vysočině. A mnozí z nich byli a jsou ožralové, že by v téhle neřesti mohli hrát Ligu mistrů. S jejich občanskými postoji občas nejen nelze souhlasit, ale je třeba se od nich i distancovat, prostě myslí jinak, a nikdo jim to nevyčítá, nikdo je nepranýřuje. Mají gloriolu, svatozář a navěky místo mezi velikány.

Prezident Miloš Zeman je moudrý a vzdělaný muž, je to výrazná lidská osobnost. A přiznejme si, kdo z nás si myslí, že by mu stačil? Já ne! No a že má i nectnosti? Ty já mám taky… a kdo je nemá? Ano, měl je nechat na Vysočině; jako prezident na Pražském hradě by si měl dát větší pozor na svá ústa, zejména v malicherných detailech, po kterých se strašně rádi vozí zejména ti, kteří by ho nikdy nevolili, protože vidí svět úplně jinak než on. Netuším, jestli mu něco z jeho „velkých“ poklesků mohlo uškodit. Řekl bych, že u jeho voličů nikoliv; a u těch druhých to má prohrané, i kdyby pro celou planetu vyřešil problém Islámského státu. Tak to v politice chodí a já jsem přesvědčený, že prezident Miloš Zeman to ví a z těch druhých si nic nedělá.

A jaký máte pocit z těch, co Zemana na Hradě obklopují, ať jde o jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka či kancléře Vratislava Mynáře a také další „jeho lidi“?

Na to vám s dovolením neodpovím. Protože jediné, co vím, jsou informace z tisku a z médií. A tam je to tak, že někdo je prostě svatý, někdo navěky nýmand a někdo nenapravitelný padouch. I kdyby ten svatý byl excelentní kurevník, nýmand kdyby „omylem“ dostal Nobelovu cenu, tak padouch zůstane v českém mediálním světě padouchem, i kdyby vyřešil problém Islámského státu, jak jsem už dříve řekl u prezidenta Miloše Zemana. Takže odpovědí na vaši otázku je opět: nevím. Je to věcí prezidenta Miloše Zemana, nikoliv mojí věcí, a myslím, že ani vůbec nikoho mimo prezidenta samého.

Miloš Zeman v úterý odletěl do Číny na oslavy výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Co se týče jeho zahraničních cest, tak mu ale mnozí vyčítají přílišný zájem o východní státy – v minulosti již navštívil Moskvu a metropole dalších postsovětských států – neboť tím prý zanedbává tradiční pojetí lidských práv a preferuje dělání byznysu. Co si o tom myslíte?

Děkuji Bohu, že existuje v Česku prezident, který vidí svět neideologicky, ale ekonomicky. Koho myslíte, že bude zajímat ideologie, když budou klesat platy obyčejných lidí? Myslím, že hrstku stejných lidí, kteří si chodí pro výplatu z produkce, kterou vytvořili ti, kdo vidí svět podle Miloše Zemana. Že preferuje Čínu? Děkuji! Napravuje to, co jiní pokazili! Čína je zcela jistě ekonomická budoucnost téhle planety, ať se nám to líbí, nebo ne. A to rozhoduje – a zejména bude rozhodovat – i o Česku a o životě v něm. Ne dnes a možná ani zítra, ale pozítří už nejspíš ano. A Miloš Zeman v tom čase dost možná ani nebude prezidentem – on ani já tady už možná nebudeme, ovšem naše děti a jejich děti díky prozíravé strategii do budoucnosti prezidentu Miloši Zemanovi porozumí a poděkují mu. Jeho potřeba tvořit a stavět pro budoucnost je mi tak významně sympatičtější než schopnost bořit a nevědět, jak dál.

Co vás napadá, když vidíte jásající davy vítající prezidenta v regionech? Jsou ti lidé pomýlení? Těmto lidem se podle odborníků prý Zeman líbí proto, že je takový „lidový“ a že mu prý k jídlu stačí jen jitrnice či chleba se sádlem.

Je mi trošku téhle vaší otázky líto, protože se mi zdá, že si Parlamentní listy zachovávají odstup od jednostranných a tendenčních postojů většiny českých médií, kde i v takzvaně seriózních médiích převládá politická tendenčnost. Protože však z otázky cítím, co byste chtěla slyšet, tak odpovím. Ne, nemyslím si, že je pan Miloš Zeman vesnický buran, co se cpe nejraději chlebem se sádlem. Mimochodem, když si na ten chleba dáte čerstvou a nadrobno pokrájenou cibulovou nať a jemně posolíte, je to skoro pochoutka. I když skuteční inteligenti jedí spíše třikrát denně ústřice… ne, takhle já svět nevidím a nedělím. Mně nevadí, když si někdo rád pustí dechovku, neznamená to, že se jedná o méněcenného člověka. Podle mě má prezident Miloš Zeman do pejorativní „lidovosti“ daleko. On má prostě svůj styl, přestože chápu, že nemusí být každému sympatický.

Váš kolega z branže Jiří Menzel nám v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prozradil, že Miloš Zeman je sice moc chytrý, ale k důstojné reprezentaci státu mu chybí morálka i rozum a také ohleduplnost vůči ostatním. „Je to populista. Povídá lidem to, co si myslí, že chtějí od něj slyšet, proto jim to dává. Ve své podstatě je ale hulvát. Sice inteligentní, ale hulvát,“ řekl Menzel. Souhlasil byste s ním?

Nechtějte po mně, abych se vyjadřoval k názorům a postojům staršího a zajisté i slavnějšího a uznávaného kolegy. Ale s tvrzením, že je prezident Miloš Zeman populista, který říká, co od něho chtějí jeho voliči slyšet, s tím opravdu souhlasit nemůžu. Opak dokázal nesčetněkrát. Velmi často – už před skoro třiceti lety – říkal zejména to, co slyšet nikdo nechtěl. Takový on je a soudím, že je mu určitě jedno, co si kdo o jeho prohlášeních myslí.

Jakou stopu svým prezidentstvím Miloš Zeman nejspíše zanechá českému národu a co bude pod jeho jménem napsáno v učebnicích dějepisu? Co si lidé ve spojitosti s jeho jménem vždy vybaví?

Co to je „lidé“? Myslíte voliče? Těm se pod slovníkovým heslem „Miloš Zeman, prezident České republiky v letech těch a těch“ vybaví nejspíše to, co si myslí už teď jako jeho voliči, nebo jako voliči protistrany. Ty názory se moc nemění. A co v učebnicích dějepisu bude napsáno, to pak bude záležet na tom, kdo je bude psát. Psát je budou konkrétní nominovaní lidé, a to podle doby, v níž ty učebnice spatří světlo světa. Záležet bude také na tom, kdo bude dějiny těchto našich časů prezentovat jako svoji pravdu, což ale je – jak víme – velmi relativní. Viděl jsem ve starém týdeníku záběry, jak celá naše zem plakala, ženy v ulicích Prahy před kamerou zpravodajců omdlévaly, muži popotahovali, a po chvíli bylo vidět, proč jsou tak naměkko. Prahou zahalenou do smutku totiž projížděl konvoj s rakví milovaného prezidenta Klementa Gottwalda. Ten stejný muž se ovšem stal o pár desítek let později prototypem krvelačného padoucha.

Prezident Miloš Zeman dělá svoji práci a já věřím, že se snaží dělat ji tak, jak nejlépe umí a seč mu síly stačí. Jestli ji ale dělá dobře, tak to bychom v tom lepším případě měli v budoucnu poznat na kvalitě života našich dětí. Ale není na to sám, daleko víc rozhodují jiní…

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hloupá a arogantní Fialova odpověď lidem. Šichtařová zůstala v šoku

17:33 Hloupá a arogantní Fialova odpověď lidem. Šichtařová zůstala v šoku

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Tato vláda toho udělala pro malé a střední podnikatele nejvíc v histori…