Režisér Adamec pro PL prozradil, jak se zachovali někteří „přátelé“, když jeho žena přijala nabídku dělat mluvčí Babišovi

11. 3. 2019 17:28

ROZHOVOR „Evropský parlament není pouhá žvanírna vysloužilých politiků, ale právě tam se rozhoduje o naší budoucnosti, o životě našich dětí,“ říká známý režisér Jiří Adamec a dodává. „Ale my stále volby do evropské sněmovny považujeme za méně než volby do spolků pěstitelů domácích králíků. Už bychom se konečně v tomto ohledu měli probudit.“ V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zhodnotil třicet let po sametové revoluci a vrátil se i do „divokých devadesátek“. V souvislosti s uprchlickou krizí zmínil pokračovatele vstřícně přijatých migrantů v Londýně nebo v Paříži.

Režisér Adamec pro PL prozradil, jak se zachovali někteří „přátelé“, když jeho žena přijala nabídku dělat mluvčí Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Letos si připomínáme třicet let od sametové revoluce. Co se nám podle vás za ty roky povedlo a co naopak ne?

To je otázka na disertační práci, ale dá se odpovědět i jednou větou: žijeme zcela jiné životy. S chybami, problémy, radostmi a konflikty, ale myslím, že obecně jsme všichni hodně získali.

Roky po sametové revoluci, tedy „divoké devadesátky“, zhodnotil nedávno na sněmu ANO i premiér Andrej Babiš. Podle něj šlo o dobu, kdy naší zemi vznikly „nevratné škody“, kdy si ODS „nakradla miliardy“ a „ničila celý demokratický systém“. Má pravdu? 

Jistě nelže, podle mého. Do jaké míry je to ale pravda pravdoucí, já opravdu nevím. Jistě se hodně věcí udělalo špatně, mnozí si značně nakradli, ale zase jako v mé první odpovědi: obecně jsme všichni hodně získali. Pravda, někteří ještě více…

Premiér mimo jiné zmínil, že je mu líto, že jsme prodali naši infrastrukturu včetně vody zahraničním firmám. Často skloňovaným případem je cenová politika francouzské firmy Veolia, pod jejímž vlastnictvím rozvodné sítě vzrostla několikanásobně cena vody pro domácnosti. Byla chyba, že jsme v 90. letech vodu prodali do rukou zahraničních investorů, nebo to bylo v době transformace v pořádku? Měli bychom strategické suroviny a infrastrukturu získat zpět pod naši kontrolu? A za jakou cenu?

Anketa

Cítíte se víc jako Čech, či jako Evropan?

hlasovalo: 21779 lidí
Ano, i já si myslím, že existují hodnoty, které by nikdy neměly být na prodej, například vzduch nebo voda. Jsem přesvědčený, že koupit zpět se u některých cenností vyplatí i za jakoukoliv cenu.

Do roku 1989 se v rozhovoru pro XTV vrátil i Michael Kocáb. Mluvilo se mimo jiné o tom, jak je možné, že na 300 komunistických poslanců zvedlo ruku pro Václava Havla a kooptovalo nové demokratické poslance do Národního shromáždění. Jak si to s odstupem doby vysvětlit?

A co měli ti lidé v onom umírajícím Parlamentu v tomhle čase dělat? Copak byli slepí? A hluší? Copak neviděli, že je konec, že nadvláda jedné státostrany definitivně končí? A že přichází nový čas a na světlo Boží tlačí jiné „Bohy“??? Tak prostě zvedali ruku, ostatně byli tak zvyklí.

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Jak moc je podle vás ovlivní například uprchlická krize nebo třeba dlouhotrvající nepokoje ve Francii, protiunijní nálady? Jak podle vašeho odhadu volby dopadnou?

Jak dopadnou volby… podle mě je problém v tom, že jsme se ještě nenaučili pochopit, že Evropský parlament není pouhá žvanírna vysloužilých politiků, ale že právě tam se rozhoduje o naší budoucnosti, o životě našich dětí. Nemusí nám to být sympatické, dokonce s tím můžeme i nesouhlasit, ale je to tak. Jsme prostě členy EU, ale my stále volby do evropské sněmovny považujeme za méně než volby do spolků pěstitelů domácích králíků. Už bychom se konečně v tomto ohledu měli probudit.

Když zmiňujeme uprchlickou krizi, jak by se měla Evropa postavit k uprchlíkům, kteří sem přišli v letech 2015 a 2016? Jsou nebo budou pro evropskou společnost jednou přínosem, nebo by bylo dobré, aby se vrátili domů?

Moc složitá otázka, já opravdu nevím. I když bych rád věděl, ale zkušenosti z Anglie i Francie nás varují. Byl jsem v Londýně i v Paříži a na vlastní oči jsem viděl pokračovatele vstřícně přijatých migrantů.

A v této souvislosti, jak naložit s džihádisty, kteří se chtějí vrátit do Evropy? Evropské státy je budou přijímat zpět, pokud jde o jejich občany. Není to příliš velké bezpečnostní riziko?

Ano, je to velké riziko, ale co s nimi, netuším. Naštěstí o tom nemusím rozhodovat. Špatně bych spal.

Miliardář a filantrop George Soros si postěžoval, že EU se hroutí jako SSSR v roce 1991 a že „politbyro“ jen vydává zbytečné příkazy. Je jeho hodnocení trefné? Jak v tuto chvíli vidíte budoucnost EU?

O panu Sorosovi nic nevím, nerozumím jeho vztahu k Maďarsku ani jeho cílům. A co říká o EU? Asi má věcnější informace než my všichni, anebo kalkuluje a chce, aby jeho postoje nějak sloužily jeho zájmům. Ale opravdu nevím, nevyznám se v tom.

Odbočíme-li, vaše žena Jana se stala novou mluvčí české vlády Andreje Babiše. Co na to říkáte?

Možná vám bude stačit moje nepřímá odpověď na vaši otázku. Když se mě manželka zeptala, jestli přímou a osobní nabídku Andreje Babiše přijmout, nebo ne, řekl jsem jí: Samozřejmě ANO!!! Ona ani já nepovažujeme předsedu české vlády za padoucha, jak je často a s radostí některými „lepšími lidmi“ prezentován, v tom si hodně s manželkou nerozumíme s mnohými našimi letitými kamarády, ale objektivně vidíme, že česká vláda pod tímto vedením šlape – že to panu Babišovi v čele vlády prostě jde. Já se přiznám, že u nás doma raději vidíme v čele kabinetu špičkového, prokazatelně úspěšného byznysmena než idealistického nevýkonného pouhého žvanila. A protože to moje žena v sobě takhle nějak má, nebylo pro ni obtížné souhlasit a nabídku premiéra přijmout. Pro ni osobně to je navíc výzva, chce být něco platná, chce pomáhat a podílet se na dobré věci pro občany naší země. To není planá fráze, to je cíl, rozhodně kvůli penězům nabídku nepřijala, to vás mohu ujistit.

A co říci na ty záporné reakce, které jí někteří lidé psali, o kterých ona sama v médiích minulý týden mluvila? Co byste těmto lidem vzkázal?

No ano, takhle to prostě chodí. Mnoho našich kamarádů zaklaplo dvířka a už k nám asi nikdy nepřijdou. Mluvili jsme o tom s mojí ženou a těchto „přátelství“ nelitujeme.

Nedávno vstoupil do kin film Léto s gentlemanem, na kterém jste spolupracovali s Jaromírem Hanzlíkem. Jedna věc je, co píší kritici, ale jak jste s filmem spokojený vy sám a co na něj říká vaše okolí?

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 14035 lidí
Česká kritika náš film smetla ze stolu a prohlásila ho za „červenou knihovnu“, prostě šunt, ale my jsme nic jiného nečekali. My jsme nevytvářeli film pro „elitu“, chtěli jsme svojí prací potěšit diváky. Náš film není filmem festivalovým, toužili jsme pohladit po duši návštěvníky kin. Mezi filmy, které se nyní v českých kinech promítají, a je těch titulů asi padesát, se Léto s gentlemanem krčí na nějakém 3. – 4. místě z hlediska početnosti diváků, ale ani to není úplně vypovídající kritérium. O návštěvnosti filmu rozhodují zejména provozovatelé kin, kteří rozhodují o tom, v kolika kinosálech a po kolik dní náš film divákům nabídnou. Když se film v pražském multikinu hraje jedenkrát týdně v jednom sále a pouze jedenkrát, a to odpoledne, návštěvnost v tomto multikině nemůže být impozantní, ale to je okolnost, o které tvůrci filmu nerozhodují.

Do filmu jste jak vy, tak i Jaromír Hanzlík investovali i své vlastní nemalé peníze. Jak moc těžké je v dnešní době sehnat finance na film?

Ano, je to těžké, pokud mluvíme o nestátních penězích, ty státní se jako různé granty rozdělují jinak a podle jiných kritérií, tam jsme my nedosáhli. A k tomu soukromí investoři, kteří v minulých desetiletích český film hojně saturovali, dávají od českého filmu pomalu, ale jistě ruce pryč. O své peníze mnohokrát nenávratně přišli. My jsme s Jaromírem také investovali a netušíme, jestli se nám něco vrátí. Kromě toho máme ve filmu i své honoráře, takže pokud se peníze nevrátí, pracovali jsme na filmu zadarmo. Ale ne vždy jde v první řadě o peníze.

Chystáte nějaký další projekt? Film, seriál?

Režisér je najímaná pracovní síla, takže pracuje, pokud je osloven, to je základní podmínka.

Když mluvíme o kinu, filmu, televizi, skončil úspěšný seriál České televize Most!. Mnozí v něm viděli další rozměry, například podle nich v české společnosti pomohl zvýšit toleranci vůči menšinám. Jiné zase rozčilovalo, že podle jejich pohledu byli Češi v seriálu vylíčeni jako hlupáci, a když už se objevila kladná postava, šlo právě o příslušníka některé z menšin, ať už etnických, či sexuálních. Lze s některým z těch postojů souhlasit? A co tomuto seriálu jako zkušený dlouholetý režisér říkáte?

Neviděl jsem…


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaps v supermarketu. Mohl za to nejspíš respirátor! Hudební producent přiživuje varování Ilony Csákové

18:26 Kolaps v supermarketu. Mohl za to nejspíš respirátor! Hudební producent přiživuje varování Ilony Csákové

ROZHOVOR „Tato vláda má pouze jednu schopnost. Umí dobře organizovat chaos. Očkovací diletantské chy…