Útoky posledních dní ve Francii a v Německu byly vesměs dílem jedinců. Dá se podle vašeho názoru proti tomu vůbec nějak bojovat? Předznamenávají tyto útoky nějaké selhání? Je to podle vás Evropa, popřípadě Evropská unie, kdo v tomto selhává?
Existuje jediná účinná forma boje proti tomuto fenoménu – mít na svém území co nejméně muslimů. Riziko teroristických útoků je přímo úměrné počtu muslimů v dané zemi a počtu mešit v dané zemi. Názorně to vidíme na zemích, kde jsou nyní teroristické útoky nejčastější – ve Francii, v Belgii a v Německu. Bruselská čtvrť Molenbeek, kde se připravují teroristé ke svým útokům, je typickým příkladem islámské no go zóny, státu ve státě, kde vládnou zákony šaríja.
Pokud již takováto ghetta na svém území dotyčná země má, je samozřejmě odhalování připravovaných atentátů a boj proti nim podstatně těžší, ne-li zcela vyloučený. Potom je třeba nepřetržitě monitorovat korespondenci těchto lidí, jejich e-maily, telefonní hovory apod. A samozřejmě dění v mešitách. Ale nelze uhlídat úplně všechno, i když se překazí třeba deset plánovaných atentátů, jedenáctý již vyjde. Proto považuji za nejlepší způsob prevenci – nevpouštět příslušníky této cizí, invazivní kultury do země.
Evropa, resp. evropští politici, samozřejmě selhávají na celé čáře. Evropa absolutně nemá sebemenší strategii, jak tuto krizi řešit. Nemají ani strategii, ani taktiku, vždy jen vyděšeně kvíkají po nějakém útoku, ale zase nepodniknou žádná účinná opatření. Opravdu se musím smát, jak jsou po každém útoku „šokováni“. Jedinou reakcí evropských představitelů je nasvítit nějakou budovu v národních barvách postižené země a s předstíraným odhodláním prohlásit, že se nedáme zastrašit. Je to směšné a opovrženíhodné.
Útok v Nice, během kterého umírali lidé pod koly náklaďáku, vyvolal samozřejmě velké emoce, ale také z některých stran kritiku. Kritici poukazovali hlavně na to, jak je možné, že se vůbec nákladní vůz při oslavách mohl mezi lidi dostat, otazníky visí i nad tím, zda policie opravdu zasáhla včas. Co si o tom myslíte?
Atentátník vjel s náklaďákem do prostoru, který byl po dobu konání akce vyhrazen jen pro pěší. Vjezd na vozovku byl sice blokován policejními auty, ale atentátník je objel po chodníku. Je zřejmé, že odhodlaného útočníka tato opatření nezastavila, nicméně útok nákladním autem je inovací a lze jen obtížně všechny inovace předvídat. Útočník byl zneškodněn po necelé minutě svého útoku, takže se domnívám, že reakce policie nebyla zase tak pomalá.
V pondělí dva islamisté zavraždili ve Francii faráře a k tomuto útoku se přihlásil Islámský stát. Co podle vás chtěli vraždou duchovního vzkázat?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová