Rozbor summitu v Helsinkách od bývalého náčelníka generálního štábu. Trump uvažuje mnohem výše a strategičtěji, než jeho kritici dovedou pochopit

20.07.2018 13:22 | Zprávy

ROZHOVOR Evropa a její bezpečnost už není pro USA podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR generála Jiřího Šedivého v centru pozornosti. „Spojené státy americké chtějí mít v Evropě klid, protože vidí, že se svět opravdu mění a že v budoucnosti se závažnější problémy, ať už potenciálně vojenského nebo nevojenského charakteru, rýsují úplně někde jinde, například v Číně. A pokud by se Rusko a Čína daly dohromady, tak je to pro Spojené státy v horizontu několika desítek let opravdový a pravděpodobně nepřekonatelný protivník,“ prohlásil generál Šedivý po schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina, která vyvolala v celém světě obrovskou pozornost.

Rozbor summitu v Helsinkách od bývalého náčelníka generálního štábu. Trump uvažuje mnohem výše a strategičtěji, než jeho kritici dovedou pochopit
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci po setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem prohlásil, že nemá důvod nevěřit Vladimíru Putinovi, že se nevměšoval do amerických prezidentských voleb. Tím vyvolal velkou kritiku ve Spojených státech amerických, protože krátce předtím z toho američtí vyšetřovatelé obvinili dvanáct příslušníků ruské tajné služby GRU. Prezident Trump rychle otočil a řekl, že se podle něj Rusko do voleb vměšovalo a Putin je za to odpovědný. Jak si ten obrat vysvětlujete?

Myslím, že Donald Trump přijel na jednání s ruským prezidentem proto, aby vyřešil nebo alespoň dal spolu s Putinem směr řešení vzájemných vztahů. To, co se odehrálo, a způsob jednání Donalda Trumpa chápu tak, že chce mít vztahy s Ruskem na takové úrovni, že nebudou narušovat jak Rusové Spojené státy americké, tak Spojené státy Rusko. Ale konkrétně v daném případě, kdy potvrdil Putinovi, že Rusové nezasahovali do amerických prezidentských voleb, asi udělal chybu, i když to vysvětloval tím, že se špatně vyjádřil. Ale myslím si, že šel příliš daleko, jak je vidět z reakcí ze Spojených států amerických, ze zpravodajských kruhů i ze strany jeho nejbližších spolupracovníků, že tam to bylo hodně přes čáru.

On si je vědom toho, že se Rusové pravděpodobně snažili volby ovlivnit, ale na druhou stranu v tom nevidí zásadní problém, protože vyhrál volby, tudíž nevidí důvod, proč by si měl stěžovat. I když to znamená, že se Rusko snažilo nějakým způsobem vstupovat do volebních procesů ve Spojených státech amerických, což je nepřípustné. Ale v zájmu jeho vyššího cíle to chtěl přejít a asi to pravděpodobně přehnal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ještě není tak zle? Hrnčíř posílá vládu k psychiatrovi

21:57 Že ještě není tak zle? Hrnčíř posílá vládu k psychiatrovi

Lidé za této vlády přišli o třetinu svých úspor. Pokud je někdo z vlády schopen tvrdit, že lidem ješ…