Váš otec byl ministrem obrany, tudíž musel mít také svoji ochranku? Jak jste to vnímal Vy v té době jako syn?
Táta měl ke své práci, stejně jako ke všemu jinému, přístup šťastného člověka s laskavou povahou a příjemné byly vždy i jeho vztahy s ochrankou. Jeho ochranka byli neméně fajn chlapi, vzájemně k sobě s tátou měli úctu a přitom i relativně neformální vztah. I po letech jsme na ně vzpomínali hezky, přeci jenom, řadu let mým rodičům stáli velmi nablízku.
Domníváte se, nebo slyšel jste někdy ze strany otce něco, co by svědčilo o tehdejší neprofesionalitě ochranky - členů ochranné služby?
Nebyl jsem zase tak moc doma, abych o tom věděl, byl jsem v té době v jezuitském řádu. A i kdyby ano, součástí tátovy povahy bylo pochopení pro veškeré lidské nedokonalosti. Mně by něco takového z principu neventiloval, protože mně takové informace absolutně nepříslušely.
Více rozhovorů ZDE
Členové ochranky však vstoupili do politické kariéry Vašeho otce zcela zásadně - a to během jednoho letu, při kterém došlo k výstřelu uvnitř letadla a dlouho se hovořilo o tom, že to byl nikoli člen ochranky, ale samotný ministr, kdo střílel - jak se na tuto kapitolu života Vašeho otce díváte nyní s odstupem času a jak ji vnímal on s odstupem let?
Táta tehdy nebyl vůbec připravený na něco tak zákeřného, jako bylo svedení střelby na něj. S tou interpretací přišel, podle jeho slov, předseda KDU-ČSL Josef Lux, kterému ve stejné době hrozilo odvolání z vlády kvůli machinacím na Pozemkovém fondu, který spadal pod jeho ministerstvo zemědělství. Lux věděl, že Klaus neodvolá dva lidovce najednou, protože by tím destabilizoval vládní koalici. Táta také předpokládal, že zodpovědnost za selhání na sebe vezme Ministerstvo vnitra, pod které ochranka spadala. Ale Jan Ruml, se k tomu tehdy neznámo proč neměl. Domnívám se, že táta svého bodyguarda, kapitána Paskera, jinak fajn člověka, nechtěl prezentovat jako pachatele, i proto, že správně mělo nejdříve proběhnout šetření. A asi i proto, že mu bylo lidsky hloupé, blízkého člověka a živitele rodiny připravit o práci. Nicméně tím, že se kapitán Pasker k přiznání také neměl, tak se celá situace stávala dosti trapnou. A tak potom nevěřil vlastním očím, kam se celý příběh dostal, a že vyústil v jeho odvolání. Což se v té době některým lidem s přímým vlivem na média hodilo. Nemá smysl je zde jmenovat, ač tam vůči nim jako rodina máme přetrvávající pocit křivdy. Je to však stará záležitost a navíc jsem u ničeho osobně nebyl, znám to jen zprostředkovaně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Baudyš , Ministr obrany , Revue , rozhovor , Ruml , vláda , Lux , střelba na Klause
autor: Alena Hechtová
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu