Šéf Česko-vietnamské společnosti je v šoku. Toto si prý řekla mafie za to, že ČR otevře konzulát

01.06.2016 21:22

ROZHOVOR Za umožnění práce v ČR platili Vietnamci ještě nedávno mafii 15 tisíc dolarů. Naše konzulární oddělení nesmí brzdit vydávání zaměstnaneckých karet pro vietnamské zaměstnance českých firem. Na Visapoint v Hanoji se nelze normálně dovolat, což je šílené. Ať si ministerstvo zahraničí udělá pořádek. Komunisté s tím nemají nic společného. Kvalifikované Vietnamce pro náš průmysl je možné zajistit ve velkém množství. I mezi Vietnamci jako mezi námi jsou kriminálníci. Miloš Zeman veřejně řekl, že se u nás Vietnamci dobře integrovali. Na jejich vstup do české politiky je čas. To řekl PL Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti, který chce kvalifikované Vietnamce v našich firmách.

Šéf Česko-vietnamské společnosti je v šoku. Toto si prý řekla mafie za to, že ČR otevře konzulát
Foto: Archiv MW
Popisek: Marcel Winter, předseda Česko - vietnamské společnosti

Řekněte mi, co je skutečně největší překážkou pro to, aby v České republice mohli pracovat kvalifikovaní vietnamští – třeba řemeslníci, kterých má česká ekonomika očividný nedostatek?

Největší překážky jsou dvě. Zaprvé naše firmy si neumějí zařídit kvalitní nábor ve VSR a zajistit si z Vietnamu všechny potřebné doklady jako výpis z trestního rejstříku uchazeče, potvrzení o zdravotním stavu z regionální nemocnice, výuční list či potvrzení o praxi žadatele. A ověřit si pravost těchto všech dokladů. Nerozeznají padělky od originálů. Zadruhé je velký problém s dovoláním se na Visapoint na naše konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Hanoji. Některým firmám se to nedaří už tři měsíce, jak uvedly 30. května na semináři v PS PČR.

Sehnat vízum do ČR a pracovní povolení je pro Vietnamce problém. Jak v tomto smyslu hodnotíte bez pozlátka práci našeho zastupitelského úřadu v Hanoji?

Práci našeho konzulárního oddělení na našem velvyslanectví v Hanoji ohodnotím až po mé brzké návštěvě Vietnamu, kdy se budu snažit pro naše kolektivní členy Triolu a.s. Praha a Svitap s.r.o. Svitavy na ambasádě ČR v Hanoji zajistit kladné vyřízení žádostí o práci v těchto českých výrobních podnicích pro těmito firmami při praktických zkouškách vybrané budoucí kmenové pracovníky a pracovnice. Doufám, že na konzulárním oddělení velvyslanectví ČR v Hanoji žádostem o zaměstnanecké karty pro kmenové zaměstnance obou českých výrobců vyhoví a nikdo nebude byrokraticky ani svévolně sabotovat pomoc českým výrobcům, kteří jsou významnými exportéry zejména do EU i do USA. Věřím, že dnes již nikdo nebude vědomě poškozovat naši ekonomiku a být viníkem za to, že naši výrobci z důvodu nezískání státem povolených zaměstnanců ze zahraničí nesplní své uzavřené letošní kontrakty, budou muset platit za to penále a někteří proto i zkrachují. Pokud ano, tak po návratu do ČR svolám k této věci tiskovou konferenci a naše Česko-vietnamská společnost podá na viníky trestní oznámení za poškozování ekonomiky ČR.

Proč nechce naše ministerstvo zahraničí razantněji umožnit zjednodušení procedury? Je to tím, že Vietnam je socialistickou zemí a nadstandardní vztahy s ním má u nás KSČM?

Fakt, že se normálně nelze dovolat na Visapoint v Hanoji, je veřejně známý už delší čas, publikováno to bylo v České televizi i na serveru Mladé fronty Dnes. Nic s tím nemá společného, že jde o  Vietnamskou socialistickou republiku nebo o vztahy KSČM s KS Vietnamu. Tento problém je výhradně záležitostí našeho ministerstva zahraničních věcí, protože nikdo jiný nám do toho nemluví, ani to nijak neovlivňuje. Postup vydávání víz si určuje naše diplomacie. Je také naprostý nesmysl, aby si každý vietnamský žadatel o zaměstnaneckou kartu pro povolení práce v ČR žádal na Visapointu sám, když je členem třeba desetičlenné pracovní skupiny vybrané českým zaměstnavatelem, který potřebuje, aby celá skupina nastoupila k němu pracovat brzy a hlavně celá kompletní, prostě najednou. Zodpovědní státní úředníci musejí dosavadní postup vyřizování zaměstnaneckých karet flexibilně inovovat ku prospěchu našich výrobců, a tím i celé naší ekonomiky, protože oni jsou na svých místech pro nás, nikoliv my pro ně.  
 
Říká se, že udělení víz do ČR ovládají ve Vietnamu mafiánské struktury. S kým v zemi, kterou důvěrně znáte, jednáte?

Vietnamské mafiánské zprostředkovatelské agentury, které v letech 2006 až 2009 spolupracovaly s některými českými podvodnými zprostředkovatelskými agenturami, realizovaly, že v té době k nám přišlo přes deset tisíc Vietnamců bez jakéhokoliv vzdělání, nebyli ani ničím vyučeni a po příchodu do ČR tito Vietnamci, kteří neuměli česky, dokonce u nás získali živnostenské listy. Další tisíce Vietnamců byly u nás zneužity v letech 2006–2009 různými českými zprostředkovatelskými agenturami, které z nich udělaly novodobé otroky a strhávaly jim i 70 % platu. Vietnamští zájemci však museli vietnamským mafiánským zprostředkovatelům zaplatit za umožnění práce v ČR předem 13 000 až 15 000 dolarů, na což si jejich rodiny půjčily u vietnamských bank a zastavily na tyto půjčky své domy nebo byty. Tak tomu bylo v minulosti. Nyní se říká, že vietnamská mafie nabízí za 500 eur možnost dovolat se na Visapoint. Zatím těmto řečem nevěřím, a proto poletím osobně se o všem přesvědčit přímo na naše velvyslanectví do Hanoje. Teprve tam poznám „na vlastní kůži“ pravdu, kterou zveřejním.

Jaký model při získávání vietnamských pracovníků volí firmy sdružené v Česko-vietnamské společnosti? Můžete uvést konkrétní příklady?

Naši kolektivní členové, kteří mají povolení regionálních úřadů práce zajistit si své budoucí kmenové pracovníky z Vietnamu v rámci našeho projektu „Vy pomůžete nám a my pomůžeme vám“, připraví svůj požadavek ve vietnamštině a přiloží k němu ve vietnamštině i svůj návrh pracovní smlouvy a smlouvy o ubytování. Náš kolektivní člen odletí do Vietnamu a tam na základě smlouvy o spolupráci s příslušnou provincií udělá kvalitní nábor a připraví praktické zkoušky uchazečů podle zadání našich kolektivních členů – českých výrobců. Teprve potom si český výrobce vybere ty, kteří splňují jeho požadavky. Začali jsme zajišťováním švadlen pro našeho kolektivního člena, firmu Triola a.s. Praha, které budou pracovat v jeho závodě v Horním Jiřetíně. Pro našeho dalšího kolektivního člena, firmu Svitap s.r.o. Svitavy, jsme takto zajistili muže – šiče pro výrobu obalů na auta a karavany. Obě tyto firmy exportují své výrobky do EU a také do USA. V současné době jednáme s naším kolektivním členem, firmou Nová Mosilana a.s. Brno, jež nutně potřebuje přadleny a tkadleny. Protože je náš personální projekt od února zveřejněný na našem webu cvs-praha.cz, obrátilo se na mne se žádostí o pomoc již 20 český výrobců.

Na konferenci v Poslanecké sněmovně jste před několika dny hovořil o tom, že požadavek na kvalifikované vietnamské pracovníky je od našich firem na úrovni deseti tisíc lidí. To nevypadá jako zcela reálné číslo…

Není, to došlo k omylu. Zatím je projevený konkrétní zájem jen na několik desítek pracovníků a pracovnic. Ve svém projevu na konferenci v PS PČR jsem uvedl, že náš marketingový průzkum zjistil na úřadech práce v ČR požadavky českých výrobců na 10 097 pracovníků a pracovnic v osmi profesích, které lze ve velkém množství zajistit z Vietnamu. Na úřadech práce v ČR 1 897 šiček a švadlen požaduje 437 firem, 4 468 dělníků do výroby 215 podniků, 1 390 svářečů 89 firem, 810 soustružníků kovů 407 podniků, 142 pracovníků na obsluhu CNC strojů chce 18 firem, 537 klempířů požaduje 299 firem, 559 truhlářů chce 333 firem a 294 elektrikářů požaduje 32 podniků u nás. V roce 2005 jsem řídil výstavbu továrny na výrobu biohnojiv v Hai Duong, která byla se dvouletým předstihem oproti plánu postavena a již 10,5 roku v ní pracuje česká technologie bez jediné reklamace. Při této výstavbě jsem v praxi poznal, jaké a hlavně jak různě kvalitní jsou dělnické profese ve Vietnamu.

Není tajemstvím, že řada vietnamských trhovců třeba v Karlovarském kraji se zabývá i nelegálním podnikáním. Jak vidíte třeba byznys při padělcích cigaret či značkových oděvů? Je veřejně známo, že takové cigarety se prodávají třeba v Potůčkách ve zmíněném kraji...

Víte, ne každý Čech je podvodník, tunelář nebo vrah a stejně tak ne každý Vietnamec je výrobce nebo prodejce drog či prodavač padělaných cigaret. Jak mezi námi Čechy, tak mezi Vietnamci je naprostá většina slušných, poctivých, pracovitých a zákony dodržujících lidí, a proto negativa několika jednotlivců nelze paušalizovat na všechny. Ano i mezi Vietnamci jsou kriminálníci a ti, kteří porušují zákony, jako mezi námi Čechy. Dovoz a prodej padělků cigaret z Ukrajiny či oděvů z Číny je nešvar, který musejí naše státní kontrolní orgány odhalit a viníky potrestat. Zákony v ČR musejí platit pro každého. Padělky se neobjevují jen u Vietnamců, ČOI ve spolupráci s Celní správou je v poslední době nalezla u mnoha českých prodejců, dokonce v několika obchodních domech. Nejvíce padělků vyrábí a exportuje do celého světa Čína, na druhém místě je Indie a pak následuje Turecko. Ve Vietnamu se žádné padělky nevyrábějí, protože Vietnam je členem WTO (Světové obchodní organizace) a na jeho území renomovaní světoví výrobci investovali miliardy dolarů pro zřízení výroby ve Vietnamu, například Intel, Canon, Adidas a mnoho dalších. Proto různí prodejci nakupují padělky v prodejních zónách na hranicích v Číně a posílají je pak do celého světa. Padělky ve světě nakupují i čeští dovozci. Prodej jakýchkoliv padělků Vietnamci v ČR odsuzují a je správné, když jsou za toto protiprávní jednání potrestáni. Kazí tím pověst celé vietnamské komunity, a to je celospolečensky velmi špatné.

Trochu futurologicky. Je známo, že vietnamská komunita v ČR je velmi adaptabilní a dobře se učí i český jazyk. Jde o lidi většinou pracovité, svědomité i houževnaté.  Myslíte, že Vietnamci začnou vnikat i do české politiky?

Vietnamci se velmi dobře integrovali do naší společnosti, což veřejně uvedl prezident Miloš Zeman loni v říjnu v Praze a letos v únoru na mezinárodní konferenci v Bratislavě, ale také premiér Bohuslav Sobotka v Bruselu. Mnohé země v EU nezvládly integraci druhé generace přistěhovalců a mají s nimi nyní velké problémy. Vietnamské děti se výborně učí v našich školách, neboť průměrný prospěch vietnamských studentů na základních školách je 1,3 a na středních školách 1,7. Přes 700 Vietnamců studuje u nás vysoké školy, převážně VŠE, ČVUT, ale také i Policejní akademii či Univerzitu obrany, a to je velmi pozitivní pro celou naši společnost. Zatím pouze několik mladých rodilých Vietnamců s českým občanstvím, myslím, že jen dva, se již pokouší být aktivní v regionální politice u nás. Všechny začátky jsou těžké, zejména na naší politické scéně. Já jsem rád, že v televizích vidím moderátory a moderátorky vietnamské národnosti, další v některých televizních seriálech. To dokazuje, že Vietnamec není jen trhovec.


 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Petrů

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladý jihočeský aktivista Heller nastupuje za lidovce do sněmovny. Volby nejsou žádný malér, naopak konečně změna

19:52 Mladý jihočeský aktivista Heller nastupuje za lidovce do sněmovny. Volby nejsou žádný malér, naopak konečně změna

„Jednají pouze ve svém vlastním zájmu a poškozují naši zemi,“ říká na adresu prezidentových „spolupr…