Sociolog Hampl (APAČI 2017): Sametová revoluce byla krokem k lepšímu, ale…

29.09.2016 13:14 | Zprávy

Hranice s islámem jsou vždy krvavé hranice. Pokud nebude expanze islámu zastavena, islám převládne a nastolí na celém světě brutální režim strachu a bídy. To je něco mnohem děsivějšího, než čím by bylo Hitlerovo vítězství v druhé světové válce, varuje senátní kandidát Petr Hampl (APAČI 2017). A dodává, ,,Máme-li zabránit islamizaci ČR, musí uspět SPD i Alternativa zároveň.“ Zmínil ale i další jména nadějných politiků. Jaká? A proč viníka úpadku morálky ve společnosti vidí v úřadech a neziskovkách? Senátní volby vnímá jako předpolím k útoku na Parlament. Jako alternativu strana nabízí? I na to se ptaly ParlamentníListy.cz.

Sociolog Hampl (APAČI 2017): Sametová revoluce byla krokem k lepšímu, ale…
Foto: archiv politika
Popisek: sociolog a předseda strany APAČI 2017 PhDr. Petr Hampl, Ph.D.,

Jako sociolog upozorňujete na problémy, jakými jsou přebujelá byrokracie, vytváření izolované vládnoucí elity, úpadek tradiční morálky, politické neziskovky a nedostatek vlastenectví. Co pro vás znamená vlastenectví? To slovo se dnes hodně skloňuje, jak byste ho definoval?

Už to, že se musíme ptát, co je vůbec vlastenectví, už to ukazuje, že něco není v pořádku. Jde o to, že lidé jsou navzájem spojeni jakýmsi poutem, které zahrnuje jazyk, zemi, dějiny a základní názor na společenské uspořádání – společně se hlásí k určitému státu. V klidných dobách to lidé většinou příliš neřeší, ale když přijdou těžké časy, dokážou se semknout a najde se mezi nimi dostatek těch, kdo jsou ochotni obětovat své osobní cíle pro zájmy národního společenství. Pokud lidé ztratí tuhle schopnost semknout se a obětovat se, nemohou obstát proti cizí agresi. Nikdo z nich se sám neubrání a nakonec jsou zabiti nebo zotročeni.

Jaké morální hodnoty máte na mysli a co je podle vás příčinou jejich úpadku?

Přestaly pro nás být samozřejmé některé věci, které byly samozřejmé ještě pro naše dědečky. Byly to původně buržoazní hodnoty, které ale přežily i v komunistickém prostředí. Bylo samozřejmé, že je člověk vlastenec. Že se stará o svoje děti. Že děti projevují aspoň základní úctu rodičům.  Bylo normální, že děti mají maminku a tatínka. Že když muž udělá ženě dítě, tak se s ní ožení. Že když si chce člověk něco koupit, nejdřív si na to musí našetřit. A spousta dalších věcí, které třeba ani nedokážeme všechny vyjmenovat, ale díky kterým bylo lidské soužití celkem snesitelné.

Dnes jsou všechny tyhle hodnoty v úpadku. Jsou v úpadku, protože úřady a neziskovky vyvinuly obrovské úsilí, aby ty hodnoty zničily a vymýtily. Je vlastně pozoruhodné, jak pevně se lidé těch hodnot drží – navzdory všem státním přesvědčovacím kampaním.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

18:40 Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

Německo je na nejlepší cestě stát se velmi agresivním chalífátem, tak bychom měli začít na hranicích…