Spisovatel: Televize a mediální mainstream jsou vždy propojené s mocí. Opustí ji, až to bude zcela bezpečné. Přesně jako v roce 1989

22.10.2018 17:44 | Zprávy

ROZHOVOR Kapitalismus je systémová porucha, jejíž vyřešení musí být spojeno s postupným vyzráváním společnosti, tedy jakousi obdobou sociální evoluce, říká předseda Asociace spisovatelů a autor řady románů Václav Kahuda. Lidstvo se podle Kahudy od nepaměti mění pouze pod tlakem a týká se to prý i mediálního establishmentu, který je provázaný s vládnoucí garniturou. V tuzemských médiích hlavního proudu jde o sociální vazby, propojení, zachování získaných sociálních pozic a prestiže a v neposlední řadě i o zachování zdrojů potravy, poznamenává Kahuda s tím, že jde o obecnou lidskou vlastnost směřující k optimalizaci vlastní životní situace. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Kahuda zhusta zkritizoval i některé tuzemské politiky a tradiční strany. Opřel se i do současného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Spisovatel: Televize a mediální mainstream jsou vždy propojené s mocí. Opustí ji, až to bude zcela bezpečné. Přesně jako v roce 1989
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Václav Kahuda

Kromě psaní knih a úřadování v Asociaci spisovatelů Václav Kahuda studuje možné varianty blízké budoucnosti, společenského a technologického vývoje. Téma science-fiction a blízké budoucnosti ostatně nakousl i ve svém nejnovějším románu Bytost. Predikce týkající se budoucího vývoje lidstva a geopolitiky byly i tématem aktuálního rozhovoru Václava Kahudy pro server ParlamentníListy.cz.  

Zajímáte se o možné varianty budoucnosti a možnosti přežití lidstva v dynamicky se měnícím světě tváří v tvář změnám klimatu, tenčícím se surovinovým zdrojům i společenským rizikům. Jeden z takových možných scénářů blízké budoucnosti jste popsal v románu Bytost. Když sledujete, co se v posledních letech děje nejen v souvislosti s technologiemi, řekl byste, že jsme na prahu nějaké zásadní změny?

Komplexní otázka vyžaduje komplexní odpověď. Já ale odpovím v bodech. Takže za prvé, odjakživa se lidská společnost a lidé mění a optimalizují svou situaci pouze pod tlakem. Tím tlakem většinou v historii byly různé přírodní vlivy anebo potravinové zdroje, a to zůstává. Takže svět kolem nás vlastně lidstvo nutí ke změnám. Civilizace, ve které žijeme, se za posledních 150 let díky technologiím neuvěřitelně zrychlila. V současnosti jde o to, úspěšně vyřešit tu pomyslnou rovnici našeho přežití na planetě Zemi. Jde tedy o to, regulativy západní konzumní civilizace změnit. Některé státy si to uvědomují a vidíme tu určité pokusy, jako je například tzv. základní příjem.

Základní příjem zkouší například Itálie. V Česku ale z řad pravicových ekonomů zaznívá spíše kritika této myšlenky a slova o „penězích bez práce“…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Problém státního rozpočtu není v jeho nedostatečných příjmech, ale v jeho výdajích

Když není problém v příjmech, tak proč zvyšujete daně? A když jde o výdaje, tak na nás lidech - na všech skupinách jste šetřili. Kolik jste ale ušetřili na sobě? Co vím, tak se vám zvedli platy, navýšili jste počet ministerstev... A jestli budete vládnout dál, tak jak si to dál představujete? Kde ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Naši matku a přátele utýrali stejní Češi, jako je dnes Petr Pavel.“ Josef Mašín o těch, co ho zase chtějí umlčet

4:46 „Naši matku a přátele utýrali stejní Češi, jako je dnes Petr Pavel.“ Josef Mašín o těch, co ho zase chtějí umlčet

„Tehdejší komunisté a dnešní demokraté se snaží umlčet jiné názory. K tomu napomáhají veřejnoprávní …