Starostka Prahy 17: Je třeba vyřešit jednotný systém parkování pro celou metropoli

31.05.2018 14:19

Čtyřletá zkušenost s hnutím ANO potvrzuje, že bez vize a zkušeností jsou to pro Prahu čtyři ztracené roky v jejím rozvoji a budoucnosti, míní Jitka Synková (ODS). Na magistrátě se chce zaměřit nejen na zanedbávané investice, ale i na zájmy okrajových městských částí. Ráda by také uhájila mandát starostky Prahy 17. S jakým cílem? A jak hodnotí končící volební období? Nejen s tím se svěřila v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Starostka Prahy 17: Je třeba vyřešit jednotný systém parkování pro celou metropoli
Foto: archiv starostky
Popisek: Starostka MČ Praha 17 Jitka Synková (ODS)
reklama

V roce 2014 jste byla zvolena již potřetí starostkou. V radě města odpovídáte za oblast školství, kultury, bezpečnosti a sociální oblast. Co se vám v tomto směru povedlo a s čím naopak příliš spokojená nejste?

Největší radost mám jednoznačně z postupující stavby Sportovního centra Řepy. Vím, že to je projekt, který přinese mnoha lidem v naší městské části nejen sportovní možnosti v místě bydliště, ale také příležitost k oddechu a relaxu ve wellness části centra. Potom jsem samozřejmě patřičně hrdá na to, že všechny objekty našich škol a školek jsou zrekonstruované, stejně tak i všech téměř 50 dětských hřišť a sportovišť, které u nás máme, prošlo revitalizací a slouží svému účelu. A konečně se s vámi podělím i o mou současně nejnovější radost a tou je získaná dotace na výstavbu Domu s pečovatelskou službou ve výši téměř 150 mil. Kč. Díky této dotaci budeme moci začít s výstavbou skutečně brzy. Je to obrovská úleva, jelikož tato stavba mnoha lidem pomůže a ulehčí život ve stáří.

Nejsem spokojená s vývojem u protihlukového tunelu při ulici Slánská. Narážíme na neschopnost TSK, resp. magistrátu, na plané sliby. Dlouhodobě usilujeme o odstranění torza protihlukového tunelu a požadujeme výstavbu nového protihlukového opatření. Vše je ale neustále narušováno neplněním dohod ze strany MHMP, potažmo TSK, což kazí naši práci, kterou tímto směrem vyvíjíme.

Pokud se nemýlím, počet MŠ je na sedmnáctce o polovinu nižší než počet ZŠ. Plánujete v nejbližší době posílit kapacity předškolních zařízení?

Jak vyplývá z demografické studie, kterou jsme si na základě mého podnětu nechali zpracovat, kapacitu v našich mateřských školách jsme již navýšili. Toto navyšování a rozšiřování míst v mateřských školách jsme prováděli nezávisle na podpoře magistrátu. V letošním roce magistrát vypsal dotace na rozšíření kapacit v MŠ, ale z mého pohledu je to již pozdě. Řepské děti se nám vždy podařilo umístit bez problémů. Kapacity ZŠ jsou u nás v Řepích plně dostačující.

Domníváte se, že ještě v tomto volebním období stihnete otevřít Sportovní centrum Řepy, projekt, který jste označila za ,,své dítě“?

Jak jsem již uvedla v první odpovědi, stavba sportovního centra úspěšně pokračuje, o čemž jsem se byla před pár týdny osobně na stavbě přesvědčit. Od samotného zahájení stavby se nepočítalo s otevřením do konce volebního období, tudíž to ani nepředpokládám. Nicméně vzhledem k tomu, že i veřejnost s velkým zájmem sleduje postupující stavbu, dohodli jsme se na uspořádání Dne otevřených dveří, který by měl proběhnout v září tohoto roku. Jsme zvědaví na reakce občanů a věříme, že se na nové centrum velmi těší.

Co občanům Řep schází nebo se jim nelíbí? Jaké hlavní problémy je třeba vyřešit?

Stejně jako v celé Praze je to problém parkování. Situace se ještě vyhrotila postupným zavedením zón placeného stání v Praze 5 a Praze 6 a také zpoplatněním parkování u Metropole Zličín. Městská část v posledních letech rozšířila počty parkovacích stání. Aktuálně vznikne nová parkovací plocha v ulici Mrkvičkova s dalšími 104 parkovacími místy. Přestože stále budujeme nová parkovací stání, je jejich počet nedostatečný. Nedávno jsme pozvali občany na veřejnou diskusi na téma parkování, kde jsme představili studii na rozšíření parkovacích stání v ulicích Drahoňovského a Skuteckého, kde by díky výstavbě nadzemního podlaží vznikla další parkovací stání. Stále jsme ale přesvědčeni, že řešením bude pouze takzvaná celopražská parkovací zóna. Nyní navíc u nás v Řepích probíhá i anketa na toto téma, takže každý občan má možnost se k celé situaci ze svého pohledu vyjádřit. Tato zpětná vazba je pro nás velmi cenná. Sídliště byla magistrátem dlouho zanedbávána a je to znát i na stavu komunikací – to ostatně přiznala i jedna z radních současné koalice.

Jak hodnotíte návrh Metropolitního plánu, který se značným zpožděním připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy? Máte k němu nějaké zásadní výhrady či připomínky?

Pokud bych měla něco z návrhu Metropolitního plánu Prahy vyzdvihnout, je to možnost dobrého využití ploch bývalých továren a skladů, tzv. brownfieldů. V opačném případě vidím jako zásadní vadu nedostatečnou ochranu zeleně v hlavním městě. Prakticky jedinou zelenou plochou, kterou návrh respektuje, jsou parky. Úplně se vytratila ochrana menších zelených ploch včetně izolační zeleně, a s tím mám určitě problém. 

Pokusíte se mandát starostky obhájit?

Budu ráda, když mi dají občané zase důvěru. Přála bych si dokončit započatou práci, moci být u otevření sportovního centra, podílet se na stavbě DPS a uskutečnit alespoň některé z plánů, které jsou zatím jen v mé hlavě.

Jak jste také naznačila v minulosti pro naše stránky, ráda byste své dosavadní zkušenosti z komunální politiky zúročila na magistrátě. Budete se letos ve volbách ucházet o přízeň voličů?

Celou mojí politickou kariérou se táhne jako červená nit moje neustálá snaha dělat pro Řepy to nejlepší. Je s podivem, ač je MČ součástí hlavního města, je na okrajové MČ dost často nahlíženo jako na nechtěné děti. Je možné, že magistrát nemá dostatek informací o dění v okrajových městských částech, a proto bych ráda tento dlouholetý stav (status quo) změnila, a pomohla tak k lepšímu rozvoji těchto pražských čtvrtí.   

Co podle vás Praha nejvíce potřebuje? A nač byste se případně zaměřila vy sama?

Je třeba vyřešit jednotný systém parkování pro celou Prahu. Investice, které Praha dlouhodobě neřeší, např. vnější okruh, kolejová doprava na letiště a spoustu dalších. Ráda bych se zaměřila na oblast školství. Jako zřizovatelé MŠ a ZŠ jsme si s našimi školami dokázali poradit. Ale děti nám vyrostou a budou hledat uplatnění ve vyšších školách. A právě středoškolské a učňovské vzdělání je v kompetenci MHMP a zasloužilo by si větší pozornost, než mu bylo do této doby věnováno.

Už delší dobu přemýšlím nad inovativním řešením problému „Kam dál po základní škole“. Městské části nejlépe rozumějí svým žákům a měly by mít možnost zřizovat vlastní středoškolská či učňovská zařízení, zejména pro žáky, pro které je studium na soukromých či elitních školách z různých důvodů znemožněno.

V roce 2010 začal pomalý, ale strmý pád ODS v Praze. Nejprve ztratila nejen své postavení na magistrátě, ale v posledních komunálních volbách přišla i o řadu míst na radnicích. Věříte, že se letos podaří straně politickou mapu v metropoli opět překreslit namodro? Přece jen se rodí i další nové subjekty.

Nové subjekty potvrdily, že vše nové není jen dobré. Čtyřletá zkušenost s hnutím ANO potvrzuje, že bez vize a zkušeností jsou to pro Prahu čtyři ztracené roky v jejím rozvoji a budoucnosti. Zejména u různých aktivistických hnutí – ačkoliv mám pochopení pro občanskou angažovanost – se bohužel potvrzuje všem známý model: rychlý úspěch ve volbách díky nereálným slibům. Hlasité proklamace a mediální šarvátky místo každodenní zodpovědné práce. Nakonec úpadek jak myšlenkový, tak personální. Víte, správa věcí veřejných je složitá také díky našim zákonodárcům, a úspěšná činnost na radnici znamená dodržování nejen zákonů, ale také elementární etiky a slušnosti, která je pro některé subjekty na politické scéně pojmem zcela neznámým.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lídr TOP 09: Zeman si ochočil Babiše. Vláda je pohromou pro Česko. My a Piráti to změníme

13:11 Lídr TOP 09: Zeman si ochočil Babiše. Vláda je pohromou pro Česko. My a Piráti to změníme

Současná vláda je pohromou této země. Její velkohubost je nezměřitelná. Stejně tak i Hrad a lidé kol…